Handmade mojimi očami - ako som začínala
Všetky články o handmade, ktoré som čítala, vždy začínajú definíciou a dlhou poučkou, čo to vlastne handmade je. V krátkosti povedané, handmade výrobky sú vlastnoručne vyrobené výrobky.
Vždy ma veľmi fascinovalo, že všetky tieto ,,domáce" predmety sú také krásne a ako je z nich cítiť tú domácku atmosféru. Ale čím boli krajšie, tým boli cenovo drahšie. Práve toto ma na začiatku pohoršovalo, až kým som sa tomu nezačala venovať a nepochopila som, čo všetko to zahŕňa.
Moja prvá handmade skúsenosť
Začalo to tým, že som strašne túžila po drevenej šperkovnici. Hľadala som ju dlho, až som ju jedného dňa (tuším na nejakom jarmoku) našla. Bola úžasná a na prvý pohľad vyzerala ako zo starožitníctva, lak mala popukaný a boli na nej znázornené farebné motýle. Opýtala som sa predajkyne, aká je tá šperkovnica stará, a ona mi s úsmevom odpovedala, že zhruba týždeň. Neverila som vlastným ušiam. A tak to celé začalo. Bola som ňou taká očarená, že po krátkom rozhovore s predavačkou som si doma sadla za počítač a na internete začala hľadať všetko o handmade. Našla som úžasné a krásne vecičky. Približne po týždni intenzívneho študovania rôznych postupov, návodov a rád som si spísala zoznam, čo mi treba kúpiť, sadla do auta a plná očakávania uháňala do mesta na nákupy.
Narazila som však na jednu obrovskú prekážku - kde vlastne všetko potrebné kúpiť. Teraz je už kreatívnych obchodov neúrekom, ale pred zhruba tromi rokmi, keď som ja s handmade začínala, bol v Banskej Bystrici, odkiaľ pochádzam, len jeden jediný. Väčšia konkurencia medzi obchodmi je pozitívna hlavne pre nás, domácich tvorcov, pretože ceny už nie sú tak nehorázne vysoké. Dokonca aj teraz je výhodnejšie nakupovať v internetových obchodoch než v kamenných predajniach. Niekedy sú tam ceny dokonca aj o polovicu nižšie. Ja si tiež všetky potrebné veci radšej objednávam, lebo v pohodlí domova si môžem tovar lepšie poprezerať a rozhodnúť sa.
Pár rád na začiatok
Na začiatok odporúčam začať niečím jednoduchším. Mojím prvým výrobkom bola drevená škatuľka oblepená podľa servítkovej techniky, s použitím krakelovacieho laku pre popraskaný efekt. Samozrejme, dopadlo to katastrofálne a moje nadšenie pre ďalšiu tvorbu opadlo. Avšak nie nadlho. Keďže som žena, ktorá miluje bižutériu, a ku každému tričku by som najradšej nosila iné náušničky alebo náramok, začala som hľadať návody a nápady na výrobu bižutérie.
Po mesiaci som už mala doma také množstvo náušníc a náramkov, že ani v predajni bižutérie by ste ich toľko nenašli. Toto sa stalo mojou záľubou, vášňou a hlavne relaxom. Každý jeden deň po práci som si sadla k stolíku, špeciálne vyčlenenom na moje výtvory, a začala som tvoriť. Je najlepšie, keď doma máte svoje miesto vyčlenené na tvorbu, lebo pri neustálom premiestňovaní polovýrobkov sa mi stávalo, že som ich buď poškodila, alebo polovicu vecí postrácala.
Po bižutérii som začala hľadať stále nové a nové výzvy a jednou z tých pre mňa najväčších bolo vytvoriť stromček z kávy. Dlho som sa trápila, kým som si na to našla systém, ale keďže to mal byť darček k 60. narodeninám, musela som do toho dať všetko. Neuveríte, ale podarilo sa to na prvýkrát.
Každý, kto chce s ručnou výrobou začať, by mal mať aspoň trošku fantázie. Samozrejme, dá sa to naučiť aj pomocou návodov na internete, ale fantázia a vynaliezavosť sú pri každej tvorbe veľkým prínosom. Prirodzene, každý začiatočník by si mal pozrieť aspoň zopár návodov a nápadov vo forme videí alebo aspoň obrázkov, ale potom to už nie je nič zložité.
Na základe vlastnej skúsenosti vám odporúčam začať niečím ľahším, napríklad korálkami a bižutérnymi komponentmi. Prácou s takými drobnými predmetmi som získala lepší cit v prstoch a obratnosť. Ďalšou z tých jednoduchších techník je podľa mňa servítková technika. Keď si naštudujete správny postup, nemôžete nič pokaziť.
Myslím si, že každý je na svoje výrobky a výtvory hrdý a keď ich ocenia aj iní, je to ešte lepší pocit. Každému odporúčam aspoň raz v živote vyskúšať handmade, lebo ozaj to stojí za to.
Prečítajte si aj článok o najznámejšom slovenskom handmade portály Sashe.sk, kde sa dozviete ďalšie tipy a rady, ako začať s predajom svojich výrobkov.
Handmade a investície
Teraz prichádzame k finančnej stránke handmade. Ja osobne som na začiatku veľa investovala do špeciálnych štetcov, lepidla, nožničiek, laku, klieštikov na drôtiky a podobných vecí, ale nakoniec som zistila, že to vôbec nebolo potrebné a že všetky tieto veci sa dajú zohnať v obyčajných obchodoch a za normálne ceny. Ak ale chcete mať všetko originál a kvalitné, pripravte si na to viac peňazí. Nemyslím si však, že je to nejaká obrovská investícia – v prípade, že sa chcete handmade venovať dlhšie ako len mesiac. Ako som už spomínala, ten pocit, keď vytvoríte niečo pekné, čo vás poteší a čo ostatní pochvália, je na nezaplatenie.
Ďalšou investíciou do handmade je investícia času. Niektorí ľudia majú toľko voľného času, že nevedia, čo s ním. Hlavne pre nich je tento koníček ideálny. U nás zamestnaných je to trochu komplikovanejšie. Ja tvorím najčastejšie večer pri televízii, keď mám všetko hotové – upratané, navarené a tak ďalej. Vtedy som pokojná, nemusím premýšľať nad ničím iným, len nad tým, čo práve robím. Vždy si presne naplánujem, čo idem vyrábať, a všetko si rozrátam tak, aby mi to časovo vychádzalo. Napr. výrobu škatuliek oblepených servítkami je najlepšie naplánovať tak, aby vám lepidlo alebo lak mohli uschnúť cez noc. Na druhý deň tak môžete bez problémov pokračovať a nemusíte čakať na schnutie.
Keď vás to totiž raz chytí, nebudete chcieť od nedokončeného výrobku odísť a budete to chcieť mať čo najskôr kompletne hotové a každú voľnú minútu využijete na tvorenie.
Čo s množstvom krásnych výrobkov?
Ja som mala na začiatku vo zvyku všetky svoje výtvory niekomu darovať, či už na sviatok narodenín, menín, prípadne ako jedinečný darček pod vianočný stromček. A mala som obrovskú radosť, keď sa niekto úprimne tešil. Aj ja som vždy viac oceňovala dar vyrobený vlastnými rukami ako kúpený, bolo to také osobnejšie a vážila som si, že niekto investoval svoj čas do toho, aby ma potešil. Nedávno som sa však začala zaujímať aj o možnosti predaja svojich výrobkov. Najprv som svoje výrobky skúšala predávať prostredníctvom svojej rodiny a známych. Onedlho nosili všetky dievčatá v blízkom okolí mnou vyrobené náušničky a keď som ich takto videla, zakaždým som sa veľmi potešila.
Neskôr som sa skontaktovala s jednou pani, ktorá vlastnila takú menšiu predajňu bižutérie v centre mesta, ale po pár stretnutiach som zistila, že taký spôsob predaja mojich náušničiek sa mi vôbec neoplatí. Jej percentá z predaja a moja cena, za ktorú by som jej musela svoje výrobky dodávať, sa rovnali hlbokému mínusu pod výrobnú cenu. Museli by ste mať ozaj veľmi dobrú známu, ktorá by na vás nechcela len zarobiť.
Ďalšou možnosťou predaja sú internetové portály, ktoré sa zaoberajú výhradne predajom handmade výrobkov. Je to snáď najjednoduchší spôsob, ako predávať svoje kreácie bez zbytočných dodatočných nákladov spojených s reklamou a propagáciou. Stačí sa len zaregistrovať, vytvoriť si profil a môžete začať predávať. Veľkou výhodou predávania cez tieto handmade portály je skutočnosť, že vy rozhodujete o konečnej predajnej cene a sami si vybavujete všetky náležitosti okolo predaja, ako sú čas dodania, poštovné, forma úhrady a iné.
Na niektorých portáloch je podmienkou odvádzať nejaké percentá z predaja administrátorovi, resp. prevádzkovateľovi stránky, ale myslím si, že to nie je taká horibilná čiastka. Určite treba oceniť, že niektoré stránky vás chránia pred podvodníkmi - svojím systémom prihlasovania a ďalším zabezpečením.
Asi najznámejšími portálmi sú sashe.sk a handmade.sk, u našich západných susedov je to fler.cz. Podobných portálov je však na Slovensku aj v Česku viacero, v tomto článku si môžete pozrieť zoznam najlepších slovenských portálov a kliknutím na nasledovný odkaz zoznam najlepších českých portálov.
Existujú aj iné možnosti, ako bezplatne predávať a propagovať svoje výtvory, a to napríklad prostredníctvom sociálnych sietí (Facebook, Twitter a iné) alebo rôznych bazárov a inzertných portálov, ako sú modrykonik.sk, bazar.sk alebo bazos.sk. Môžete využiť aj všeobecné portály zamerané na mikroprácu a mikroslužby ako jaspravim.sk, tajfun.sk a mnohé iné, o ktorých som písal v sekcii mikropráca. Nájdete tam aj zoznam slovenských a českých portálov.
Najideálnejšou možnosťou je vytvoriť si vlastnú webovú stránku, prípadne e-shop, a svoje ručne robené výrobky predávať tam. Avšak v tomto prípade musíte rátať s nákladmi na tvorbu stránky i na jej prevádzkovanie.
Ja osobne preferujem predaj prostredníctvom špeciálnych stránok zaoberajúcich sa handmade výrobkami, pretože keď chce niekto kúpiť práve takéto výrobky, navštívi priamo handmade stránky.
Pár slov na záver
Podstatnou vecou pri predaji handmade výrobkov je dobrá a pekná prezentácia, pretože to, ako ľudia váš výrobok vidia po prvýkrát, je tým najdôležitejším faktorom. Prvý pohľad na fotku je pre vášho potenciálneho zákazníka rozhodujúci. Keďže pri predaji cez internet si zákazníci nemôžu tovar chytiť alebo aspoň poriadne poprezerať, je dôležité váš výrobok dobre nafotiť, najlepšie pri dennom svetle a na podklade kontrastujúcej farby. Z každého výrobku je ideálne nafotiť aspoň 3-4 fotky zo všetkých strán a vybrať tie najlepšie. Mne sa doteraz nepodarilo urobiť fotku podľa svojich predstáv, ale netrápim sa tým, skúšam ďalej.
Na začiatku je potrebné uvedomiť si, že handmade výrobky sú momentálne veľmi populárne a konkurencia je veľká. Netreba sa však zľaknúť. Skúšajte svoje výtvory propagovať stále viac a viac, veď čo ak práve ten váš výrobok niekoho upúta tak, že si ho kúpi okamžite za akúkoľvek cenu. Ak spočiatku nebudete mať veľké ohlasy, nie je dobré nechať sa odradiť, stále to treba brať pozitívne a myslieť na to, že handmade je úžasný koníček. Aj keby ste na ňom nezarobili ani jedno euro, stále môžete svojimi výrobkami robiť radosť svojej rodine a známym.
Ešte jedna rada na záver: vždy tvorte srdcom, s radosťou a s láskou. Je to totiž niečo, čo je na vašich výrobkoch vidieť a čo z nich aj vyžaruje.
Autor článku: Lucia Bystrianska. Ak si chcete pozrieť jej kreatívne výtvory, navštívte stránku https://www.sashe.sk/londynka. Nájdete tam veľa zaujímavých vecí, ktorými by ste mohli obdarovať svoju rodinu, známych.
Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. Ak máte nejaké otázky, postrehy či pripomienky, neváhajte napísať do diskusie. Taktiež sa nebojte podeliť o svoje skúsenosti.
Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".
Mohlo by vás zaujímať:
Diskusná téma: Rady, tipy a triky
Neboli nájdené žiadne príspevky.