Ako začať predávať na Sashe? Pár tipov a rád

Čo všetko získate registráciou do najznámejšieho handmade portálu na Slovensku Sashe. Sashe.sk je internetový portál prezentujúci handmade tvorbu domácich autorov. Svetlo sveta  uzrel pred siedmimi rokmi a ponúka priestor kreatívcom, ktorí sa rozhodli predstaviť svoju ručnú prácu verejnosti. Manželia Miklášoví tvrdo pracovali a nič nenechali na náhodu. Alexandrin nápad a Jurajove programátorské schopnosti vložené do handmade portálu začali rok po roku prinášať  svoje ovocie.  Počet  registrovaných predajcov sa neustále zvyšoval a dopyt po pekných vecičkách rástol. Dnes sa tu predáva naozaj všeličo. So Sashe sa oblečiete, zariadite si svoje bývanie, ba i svadbu vystrojíte. Ženícha či nevestu si, samozrejme, musíte nájsť sami, no vďaka originálnym svadobným doplnkom a dekoráciám môžete aj vy zažiť naozajstnú Sashe svadbu. Len tak pre zaujímavosť: celkový objem predaných výrobkov prekročil hranicu šiestich miliónov.

 

Ako Sashe funguje?

Sashe je určené všetkým remeselníkom, dizajnérom a výrobcom, ktorí chcú svoje handmade výrobky predávať,  pričom fungujú ako samostatní predajcovia.  Znie to jednoducho, no ak chcete uspieť a nečakať rok na prvú objednávku, musíte urobiť viac. Nestačí vytiahnuť zo zásuvky náušnice, náramky či kabelky, položiť ich na kuchynský stôl, odfotiť a nahodiť do systému. Hoci takto začínali mnohí úspešní predajcovia, dnes už takáto prezentácia vlastnej  tvorby nestačí. Aj Sashe prešlo svojím vývojom. Narástol počet kupujúcich, posunula sa kvalita produktovej fotografie, pribudli profesionáli vo svojich odboroch. A preto treba začať na úrovni. To, čo stačilo k predaju pred piatimi rokmi, dnes neobstojí. Zákazník si môže vyberať z niekoľkých tisícov výrobkov a aby si všimol práve ten váš, musíte jednoducho vytŕčať. Možno som vás práve v tejto chvíli odradil, ale ak ste presvedčení o tom, že dokážete zaujať a máte originálnu tvorbu, choďte do toho.

 

Ako začať?

  • Materiál - ak ste s ručnou prácou doposiaľ nemali žiadne skúsenosti, ale cítite, že toto by mohla byť vaša cesta, odporúčam zoznámiť sa s viacerými technikami. Môže vás upútať papier, textil, ale i  práca s vlnou je zaujímavá. A potom skúšať a skúšať a skúšať. Po čase zistíte, že vás niečo mimoriadne baví alebo vám to ide veľmi dobre a postupne si nájdete handmade oblasť, v ktorej sa cítite ako ryba vo vode. Nemusíte hneď nakupovať nový materiál a utratiť celý „majland“. Na začiatok netreba veľa. Obzvlášť vtedy, ak sa ešte len hľadáte a neviete, čo vám pôjde najlepšie. Stačí sa poobzerať doma či u starých rodičov po zásuvkách a možno objavíte poklady, ktoré vám samy vnuknú tvorivý nápad, čo s nimi. Prípadne poproste známych a uvidíte, koľkí sa zrazu budú chcieť zbaviť „odpadového materiálu“. Aj na Sashe totiž dorazil trend recyklovania, obnovy starého nábytku. Z nenosených svetrov, v skrini „stojacich“ obrusov, z úzkych riflí sa dá za asistencie  tých správnych pomôcok vykúzliť originálne oblečenie či dokonca obrazy.

  • Výroba - ak ste sa konečne našli, začnite seriózne tvoriť. Prvé nesmelé pokusy máte za sebou, vychytali ste „muchy“, prelustrovali YouTube s návodmi, teraz nastal čas ísť „naostro“. Pripravujte sortiment do ponuky. Sashe galéria ponúka na jednej strane priestor pre 24 výrobkov. Je dobré, ak výrobkami zaplníte hneď celú stranu. Strana s prázdnymi oknami a dvoma výrobkami nevzbudí u zákazníka záujem.

osobná franšíza
  • Obchodné meno - vymyslite názov svojho obchodu. Zabudnite na nicky na Pokeci a zvoľte meno, ktoré vás bude vystihovať. Názov by mal evokovať vašu tvorbu a pritom by mal byť ľahko zapamätateľný. Neodporúčam vám zložité názvy v cudzom jazyku ani viacslovné pomenovanie a navyše s diakritikou. Sashe systém nepozná mäkčene ani dĺžne, preto zvážte, či je váš názov dostatočne jasný aj bez diakritiky a či si zákazník dokáže domyslieť dĺžne tam, kde majú byť. Môže sa totiž stať, že domyslením si dĺžňa a mäkčeňa na nesprávnom mieste vznikne hanlivý, zosmiešňujúci alebo dvojzmyselný výraz.

  • Fotografia - Pri internetovom predaji ide o vizuálny dojem. Keďže potenciálny zákazník si danú vecičku nemôže ohmatať naživo, musia ho presvedčiť fotky. Váš ručný výrobok bude predávať hlavná fotografia, ktorá sa zobrazuje ako prvá. Musí upútať. Dajte si však pozor na to, aby fotografia zodpovedala realite. Rôzne úpravy a filtre nie sú žiaduce. Môže sa stať, že fotografia svojou kvalitou prevýši kvalitu výrobku a zákazník bude z výrobku sklamaný. Okrem hlavnej fotografie, ktorá má vzbudiť záujem, je potrebné výrobok nafotiť detailnejšie. Ponúknite zákazníkovi detaily šitia, spojov, kresby dreva, vnútorného vybavenia tašky a pod.         

                      

Ak už máte toto všetko za sebou, nadišiel  vhodný čas vstúpiť do „sasheovských“ vôd. 

 

Odporúčam vám prečítať si aj tento článok, v ktorom nájdete pár rád, tipov a, hlavne, reálnych skúseností s handmade.

 

Čo ma čaká na Sashe?

  • Registrácia - registrácia je prístupná právnickým a fyzickým osobám starším ako 18 rokov. Je bezplatná a okamžitá. To znamená, že vás nečakajú žiadne vstupné poplatky a od momentu nahratia prvej fotografie sa váš výrobok dostáva do predajného poľa. V registračnom formulári vyplníte údaje o sebe (meno, priezvisko, obchodný názov) a odsúhlasíte podmienky používania portálu. Sashe redakcia prísne dbá na dodržiavanie podmienok, a preto je v prípade podozrenia na porušenie autorských práv či pri prezentácii výrobkov, na ktorých nie je zjavný autorský zásah, k dispozícii tzv. nahlásenie porušenia pravidiel. Redakcia podnet preskúma a v prípade, že došlo k porušeniu pravidiel, je daný výrobok deaktivovaný. To znamená, že sa viac na stránke nezobrazuje a tým akoby neexistoval. Dôvodom deaktivácie môže byť aj rozmazaná, tmavá, príp. obrátená fotografia výrobku. Na e-mailovú adresu zadanú pri registrácii vám príde potvrdzujúca správa, na základe ktorej registráciu aktivujete. Po registrácii sa stávate pánom svojho obchodu a máte vytvorenú svoju vlastnú galériu predajcu. Všetko, čo váš obchod potrebuje, nájdete v sekcii Nastavenia – stanovíte si spôsob prijímania  platby, výšku poštovného a môžete si dotvoriť imidž svojho obchodu nastavením vlastného pozadia a profilovej fotky. Všetko je na vás. Sami si určujete ceny, komunikujete so zákazníkmi cez vnútornú poštu. Sashe má vypracovaný účinný notifikačný systém. Dostávate upozornenia o komentároch k vašim výrobkom, o správach, rovnako vy môžete informovať zákazníkov o dovolenke či predĺženej dobe výroby a pod.

  • Živnosť - pre registráciu na Sashe nepotrebujete živnostenský list. Redakcia však nenesie zodpovednosť ani nie je povinná kontrolovať každého predajcu, či má svoj verejný predaj právne ošetrený. A v konečnom dôsledku sa nestará ani o to, kto a akým spôsobom svoje zisky priznáva či nepriznáva. Je na vás a na vašom svedomí, či svoj predaj posudzujete ako predaj príležitostných prebytkov, ktoré neboli vyrobené za účelom predaja, alebo vyrábate a predávate opakovane za účelom dosiahnutia zisku. Neexistuje presná hranica počtu predaných kusov ani hranica finančného limitu, ktoré by určovali nevyhnutnosť založenia živnosti. Odporúčam preto, aby ste navštívili živnostenský úrad (sídli v každom okresnom meste) a spýtali sa konkrétne, ako máte postupovať s ohľadom na vašu situáciu. Inak sa totiž posudzuje situácia študenta, mamičky na materskej, dôchodcu a pod. Základné informácie o živnostenskom podnikaní nájdete aj na stránke ministerstva vnútra (v ľavom menu – v sekcii Živnostenské podnikanie).

  • Cesta k zákazníkovi - je dlhá a náročná. Na to sa treba pripraviť a vopred si ujasniť cieľ registrácie. Chcem si so Sashe vyplniť voľný čas a je mi jedno, či budem mať plnú skriňu výrobkov, ktorými budem obdarúvať svojich priateľov? Chcem si vylepšiť rodinný rozpočet? Chcem sa handmade venovať naplno, tak, aby som sa neskôr mohol živiť vlastnou prácou? Úspešnosť vášho obchodu sa nedostaví len tak. Bude závisieť od mnohých faktorov.  Predajcovia, ktorí pred rokmi prišli na Sashe so svojimi výrobkami, nemuseli o marketingu ani uvažovať. Medzi desiatkami výrobcov sa zákazníkovi hľadalo ľahko. Predstavte si, že dnes má zákazník možnosť vyberať z niekoľkých tisícov výrobkov. Ako nájde práve ten váš?

 

Marketing je totiž jednou z najťažších a najnáročnejších etáp pri predaji handmade tvorby. Musíte si nájsť  zákazníkov, aby bol odbyt. Sashe ponúka začínajúcim predajcom dostatočný priestor, ale... Áno, je tam ale. O čo ide? Redakcia si totiž vyberá tých, ktorých výrobky vynikajú originalitou, kvalitným remeselným spracovaním a pútavou fotografiou. Ak máte to šťastie a padnete redakcii do oka, môžete sa tešiť na miesto na hlavnej stránke. Výťah totiž výrazne napomáha k zvyšovaniu návštevnosti vašej galérie, a tým samozrejme porastie aj šanca získať nových zákazníkov. Okrem toho býva nováčikovi venovaná takmer polovica hlavnej stránky Teplé rožky. Ide o výber toho najzaujímavejšieho, najpútavejšieho, a preto sa na deviatich políčkach môžu ocitnúť aj vaše výrobky. Toto za vás urobí redakcia, no sedieť doma so založenými rukami vo svete handmade nejde. Dávajte o sebe vedieť. Napíšte pútavý blog Žurnál  o sebe, o svojej tvorbe. Mimoriadnej obľube sa tešia žurnály zachytávajúce priebeh výroby konkrétneho výrobku. Čitatelia tak majú možnosť nazrieť do zákulisia a ak text doplníte pútavými fotografiami, máte istotu, že sa dostane minimálne do rebríčka najlepších žurnálov dňa.   

 

Cenotvorba. Ak má byť váš výrobok predajný, musí byť správne stanovená cena. Ak cenu podleziete, vzbudíte podozrenie, že výrobok nie je kvalitný. Ak cenu neúmerne navýšite, váš výrobok sa stane nepredajným. Ak chcete obstáť, musíte sa trafiť do „stredu.“ Pritom však nezabúdajte, že ručná práca nebude nikdy poriadne zaplatená, obzvlášť na Slovensku. Pri cenotvorbe platí jednoduchá matematika. Zrátajte si cenu materiálu, prirátajte províziu a cenu práce. V momente potvrdenia objednávky zo strany predajcu dochádza k uzatvoreniu obchodu medzi predajcom a kupujúcim. Z tejto transakcie si Sashe za sprostredkovanie obchodu nárokuje províziu 12 % (10 % Sashe, 2 % DPH). Zvážte, či je vaša technika časovo náročná, a nebojte sa napísať reálnu cenu. Obrus vyšívaný krížikovou technikou sa cenovo nemôže rovnať obrusu zhotovenému strojovou výšivkou.

 

Komunikácia. Ak sa vám podarilo niekoho zaujať a v pravom hornom menu vám bliká Zákazka, ste na dobrej ceste. Nepokazte si to však nedbalou komunikáciou. Z hodnotení zákazníkov je totiž zjavné, že stroskotať sa dá i na takejto banalite. Ak vám zákazník napíše, zobrazí sa vám blikajúca obálka a navyše dostanete notifikáciu do svojej emailovej schránky. Odpovedzte čo možno najskôr a nenechajte ho dlho čakať. Môže sa stať, že o váš tovar stratí záujem a pôjde sa po niečom podobnom poobzerať inde.  Rovnako si treba dávať pozor na splnenie podmienok, na ktorých ste sa vopred dohodli. Ak ste súhlasili s tým, že mu upletiete čiapku vo fialovej farbe, nemalo by sa vám stať, že v balíčku nájde modrú. Ak sa vám pri množstve objednávok predsa len stane niečo podobné, komunikujte  a napravte svoju reputáciu. Každý zákazník má totiž možnosť vyjadriť sa na adresu predávajúceho. Hodnotí jeho spôsob komunikácie, priebeh vybavenia zákazky, rýchlosť odoslania a podobne. V prípade, že hodnotenie nie je objektívne, máte možnosť brániť sa a napísať  svoj postoj k vzniknutej situácii. 

 

Balenie. Neoddeliteľnou súčasťou imidžu výrobku je jeho balenie. Môže pokaziť celkový dojem, hoci ste svoju prácu odviedli výborne. Platí to hlavne pri výrobkoch malých rozmerov, pri ktorých  sa dá s balením doslova vyhrať. Nezabúdajte však, že okrem estetickej funkcie má balenie spĺňať aj praktickú funkciu – výrobok musí „prežiť“ cestu a bezpečne doraziť do cieľa. Nie je nič horšie ako keď si zákazník z balíčka vyberie polámané náušnice alebo pokrčený obraz.  

 

Pár slov na záver

Čo mi môže dať Sashe? Najväčším bonusom, ktorý môžete ako predajca od portálu  sashe.sk  dostať, je množstvo zákazníkov. Ani v prípade svojho vlastného e-shopu nebude vaša návštevnosť ani zďaleka taká vysoká, ako je tu. Sashe má meno, ktoré si váš e-shop bude musieť najskôr vytvoriť, a to môže trvať roky. Sashe redakcia je v úzkom kontakte s každým predajcom, prostredníctvom funkcionalít, ktoré neustále zdokonaľuje. Môžete sa na ňu obrátiť pri problémoch s platbou za tovar, pri komunikácii so zákazníkom. Spolu so zákazkou vám systém dokonca vyhotoví faktúru, ktorú zákazníkovi stačí poslať v elektronickej podobe alebo priamo priložiť k odosielanému tovaru.

 

A ešte čosi! Sashe je síce primárne o predaji, no svojim užívateľom ponúka bonus navyše - komunitu. A to je jeden z hlavných dôvodov, prečo porástlo do obrovských rozmerov a doteraz nenašlo konkurenciu. Poskytuje totiž virtuálny priestor na komunikáciu, zdieľanie, výmenu názorov. Predajcovia tu našli zázemie. Aj oni potrebovali cítiť, že patria do komunity ľudí s rovnakým zmýšľaním, s rovnakými problémami. Máte chuť niečo napísať? Hoci aj o tom, čo ste dnes varili? Môžete! Chcete informovať verejnosť o predajných trhoch? Môžete! Chcete sa posťažovať na služby Slovenskej pošty? Smelo do toho! Zápasíte s technickým problémom šijacieho stroja? Zháňate špeciálnu fixku? Napíšte, Sashe má pre vás Fórum! A to je len zlomok toho, čo na Sashe objavíte, keď sa zaregistrujete. Ale pozor! Vraj je to návykové - tvorba aj Sashe.

 

Sashe nie je jediný handmade portál fungujúci na Slovensku. Ak si myslíte, že je na ňom príliš veľká konkurencia, vyskúšajte inýV tomto článku si môžete pozrieť zoznam najznámejších stránok venujúcich sa ručnej práci.

 

Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. Ak už máte so Sashe nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Každý názor si cením, môže to byť inšpirácia či motivácia pre ostatných čitateľov.

 

Ak sa vám tento článok páči (prípadne celý môj web), zdieľajte ho so svojimi priateľmi, určite to ocenia. Pokojne sa pridajte aj do mojich facebookových skupín a budete neustále informovaný o nových príležitostiach. Prvá skupina je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v druhej facebookovej skupine zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu).Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".

Author Juraj.

Diskusná téma: Sashe portál

Neboli nájdené žiadne príspevky.

 

Mohlo by vás zaujímať: