Bacha na tieto systémy. Manžel tam raz zaplatil dosť veľký "kredit" a hral... keď táto halierová aukcia skončila, mal vyhrať, pretože jeho meno bolo posledné. Naraz po pár sekundách tam naskočilo meno niekoho iného ... boli sme pekne naštvaní. podvod...
Čo sú to penny aukcie, dá sa na nich zarobiť?
Klasické online aukcie sú známe väčšine z nás. Niektorí ich poznajú na základe vlastnej skúsenosti, iní možno z počutia alebo z televízie. Aukcie sa stali obľúbeným spôsobom, ako predávať veci na internete a celkom slušne na nich zarobiť. V tomto článku sa však budem venovať penny aukciám. Myslím si, že je potrebné upozorniť na určité fakty, o ktorých mnohí netušia. Ale nebudem predbiehať, prejdeme si všetko pekne poporiadku.
Klasická elektronická aukcia vs. penny aukcia
Princíp fungovania klasických online dražieb je ten, že do aukcie putuje nejaký predmet. Ten, kto oň má záujem, zadáva ponuku – čiže finančnú čiastku, ktorú je ochotný za daný predmet zaplatiť. Ak sa nájde nejaký ďalší záujemca, určite prihodí, čím cenu draženého predmetu zvýši. A tak vzniká situácia, že o jeden predmet sa môže „biť“ viacero záujemcov, ktorí stále zvyšujú svoju peňažnú ponuku. Víťazom sa stáva ten, kto ponúkne najvyššiu čiastku. Pýtate sa, čo sa stane s peniazmi ostatných zúčastnených? Pri klasických online aukciách sa im peniaze vrátia, takže neutrpia žiadnu stratu. Hádam môžeme uznať, že tento postup je férový. Ale čo by ste povedali na to, keby vám prevádzkovateľ vaše peniaze nevrátil? A práve takýmto spôsobom fungujú penny aukcie.
Princíp fungovania penny aukcií
Tento typ aukcií je podobný klasickej dražbe. Rozdiel je však v tom, že na daný predmet môžete prihadzovať iba určitý čas. Čo sa týka finančných čiastok, ľudia zväčša prihadzujú iba zopár centov. Ako príklad môžeme uviesť situáciu, že prevádzkovateľ vyhlási dražbu na chladničku. Čas prihadzovania sa určí na 24 hodín a po spustení aukcie sa začne odpočítavať k nule. Ak máte o chladničku záujem, môžete prihodiť. Predtým si však musíte zakúpiť kredit - nejaký druh platidla, s ktorým sa na penny aukciách prihadzuje. Po prihodení sa pôvodná nulová cena chladničky navýši o jeden cent. Pri tomto spôsobe dražby väčšina ľudí vyčkáva na posledné minúty a až vtedy začína prihadzovať. Kto prihodí ako posledný pred vypršaním limitu, vyhráva. Zatiaľ to všetko vyzerá fajn. Ale čo sa deje s peniazmi tých, ktorí nevyhrali? V tomto momente príde prekvapenie. Vaše peniaze už viac neuvidíte, jednoducho ste o ne v dražbe prišli.
Aukcia alebo obyčajný gambling?
Penny aukcie sú lákavé najmä preto, že sa v nich súťaží o zaujímavé a drahé veci ako napr. mobily, notebooky, inú elektroniku, alebo pokojne aj o nejaké auto či dovolenku, pričom väčšina zo spomínaných predmetov sa vydraží len za zlomok ich maloobchodnej ceny. Aj vyššie spomínaná chladnička, ktorá stojí dajme tomu 400 eur, sa vydraží napríklad za 31 eur. Teraz si možno kladiete otázku, ako je to možné, veď by na tom prevádzkovateľ penny aukcií nič nezarobil. Väčšina ľudí si však neuvedomuje, že jedno prihodenie zvyšuje hodnotu draženého produktu o 0,01 eura, no pri nákupe kreditu zaplatíte povedzme 70 eur za 100 prihadzovaní. Takže chladnička sa síce vydražila za smiešnu sumu 31 eur, no aby sa k tejto sume hráči dostali, museli vyhádzať 3 100 prihodení. Keďže jedno prihodenie má hodnotu 0,70 eura, prevádzkovateľ zarobil 2 170 eur.
Jediným víťazom je v našom príklade zrejme iba samotný prevádzkovateľ portálu, ktorý na tom zarobil slušný balík peňazí, no a možno víťaz, aj keď, často sa stáva, že na to, aby ste vyhrali, musíte vyhádzať stovky až tisícky prihadzovaní - v konečnom dôsledku do toho dáte viac peňazí ako keby ste si tú chladničku kúpili za 400 eur v obchode. Ostatní hráči majú smolu, peniaze späť nedostanú. Z tohto dôvodu pokladá veľa kritikov tento spôsob dražby za istú formu gamblingu.
Prečo je dobre vyhýbať sa týmto online aukciám
Väčšina prevádzkovateľov to robí tak, že vyhlásia elektronickú aukciu, pričom dražený predmet vôbec nevlastnia. Kúpia ho pre víťaza až zo zisku, a teda po vydražení. Podobná správa sa objavila minulý rok v ČR, kde sa jedna pani prevádzkujúca aukčný portál priznala, že dražený tovar v podstate vôbec neexistoval. To však nie je to najhoršie. V poslednej dobe záujem o tieto aukcie výrazne klesá, ľuďom zrejme došlo, o aký systém ide. Keďže majiteľ takého portálu nie je charita, naopak, chce na tom poriadne zarobiť, je nútený zadovážiť si fiktívnych hráčov, robotov, ktorí sa postarajú o to, aby sa dražený predmet nepredal príliš lacno. Pre šikovného programátora nie je nič jednoduchšie ako niečo také zabezpečiť. Veď si uvedomte - čo ak sa stane, že o chladničku budú súperiť len dvaja reálni hráči, ktorí majú na svojom konte len pár prihadzovaní? Myslíte si, že prevádzkovateľ portálu dopustí, aby sa vydražila len za 0,05 eura? Ja o tom silno pochybujem.
Pri tomto type dražieb si nikdy nemôžete byť istý, či hráte proti reálnym hráčom, alebo proti nasadeným robotom.
Fiktívni hráči
Roboti jednoducho zastávajú rolu ďalších záujemcov o produkt. Prihadzujú a umelo zvyšujú hodnotu tovaru. Ďalší háčik je v tom, že roboti neraz prihadzujú v posledných sekundách, a tak majú všetci ostatní – hlavne reálni účastníci elektronickej aukcie - smolu. Nemajú ani predmet, ktorý bol určený do dražby, ani svoje peniaze. Roboti sú zvyčajne nasadzovaní od začiatku aukcie. Pred koncom sú nasadzovaní len v niektorých prípadoch, keď majiteľ potrebuje urýchlene navýšiť hodnotu tovaru (aby na tom nebol stratový) a zároveň predĺžiť čas dražby.
Ak ešte stále považujete penny aukcie za lákavý spôsob, ako si za lacný peniaz nakúpiť drahé veci, skúste si pozrieť rôzne diskusie. Na internete je ich neúrekom, a tak si môžete prečítať skúsenosti rôznych „hráčov“. Možno vás to ani neprekvapí, ale väčšinou nájdete negatívne ohlasy. Napríklad tento postreh stojí za to:
Dvaja, možno traja ľudia, alebo skôr roboti, vás stále prebíjajú. Väčšinou sa striedajú, keď prestanete prihadzovať, vec sa takmer okamžite predá. Oni sa predsa medzi sebou nebudú prebíjať. Za pár hodín, prípadne dní dajú tú istú vec znova do dražby.
Moje skúsenosti
Ja mám, samozrejme, tiež skúsenosti s týmto spôsobom zárobku. Dá sa to považovať za zárobok, pretože môžete vydražiť lacno, a potom to predať za normálnu obchodnú cenu. Takto som to v podstate aj plánoval. Neskôr mi však došlo, že jediný, kto na tom zarobí, je majiteľ. Moje prvé skúsenosti s týmto typom aukcií si môžete prečítať v článku aukčný portál hraveaukce.cz.
Pár slov na záver
Ako máte sami možnosť vidieť, penny aukcie sú kvalitne prepracovaným systémom, ako obrať ľudí o peniaze. Okrem toho, vo väčšine prípadov sa žiadne predmety ani nedražia. Na záver zapracujú roboti, a tak prevádzkovateľ aukčného systému zarobí celkom slušnú sumu peňazí. Jedným z takýchto podvodných aukčných portálov bol aj portál bidia.sk. Tento portál bol na základe podvodných praktík a aktivite okradnutých a oklamaných ľudí aj zrušený.
Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie.
Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".
Mohlo by vás zaujímať:
Diskusná téma: Penny aukcie - ako fungujú?
Dátum: 19.10.2015
Titulok: moje skusenosti
Ja som pred niekolkymi rokmi vyhral za prihodenia luxusny fotacik, ktory stoji v obchode 450 eur. Vydrazil som ho za 7 eur. Fotak mi vsak nidky neprisiel takze ma okradli nielen o prihadzovania ale aj o 7 eur. :D. Netvrdim ze vsetky tieto aukcne portaly su zle no ja mam s tym zle skusenosti. Uz si ani nepametam o aku stranku sa jednalo. Tusim www.lidoveaukce.cz ci tak nejak. Skusal som aj hrave aukcie. Pride mi to vsetko ako cez kopirak. Takze asi tolko moje skusenosti. :D. Podla mna je vacsia sanca vyhrat v sportke nejaku premiu ako v online aukciach. :D.
Dátum: 15.09.2015
Titulok: Mam podobne skusenosti
Suhlasim s clankom, s tymito internetovymi aukciami mam zle skusenosti. Bol som jednym z tych oklamanych a okradnutych ludi na aukcnom serveri bidia.sk. Nastastie uz skoncili. Potom som vyskusal aj spominane hraveaukce.cz,vlastne to bola slovenska verzia. Obe stranky tusim este stale funguju.
Po skusenostiach s bidia som tomu nedaval moc vela sanci, no hraveaukcie ponukali 2 bidy teda prihodenia za kazdy den ktory sa na stranku prihlasite. Takto som nasporil celkom slusny pocet bidov. Jedneho dna som sa rozhodol to skusit.
Drazil som telefon Samsung. Nic som samozrejme nevyhral, Akonahle som vyhadzal vsetky prihadzovania, drazba zrazu skoncila, ani nie o minutu. No zazrak. Je jasne ze vyhral nejaky robot. Skoda to dalej rozoberat, Penny aukcie su podvod a nie som sam kto si to mysli.
Dátum: 18.09.2015
Titulok: Re:Mam podobne skusenosti
Tvoja sprava ma moc nepotesila. Tiez som sa nechal nachytat na tie hrave aukcie. Zaregistroval som sa priblizne rok dozadu a momentalne mam uz vyse 500 bidov. Uvidime planujem to vyhadzat v decembri. Ak by sa podarilo nieco vyhrat bolo by to skvele nemusel by som deckam kupovat darceky :D. Ale predpokladam ze to u mna dopadne rovnako. Dam vediet ako som dopadol. Este ze ma nenapadlo kupit si na tie aukcie prihadzovania. Skoda vyhodenych penazi