Podnikanie na Amazone, ako začať + tipy

Logá predajných portálov Amazon, Ebay a Aliexpress.

Podnikanie na Amazone v súčasnosti predstavuje jednu zo zaujímavých pracovných možností. Amazon je najväčším obchodným portálom na svete, ktorého zakladateľom je Jeff Bezos. Jeho história siaha do roku 1994 a za posledný rok zaznamenal predaj 2 miliónov položiek a obrat 88,99 miliárd dolárov. V dnešnej dobe prostredníctvom neho obchodujú okolo 2 milióny predajcov, a napriek tomu je na ňom stále dosť miesta pre nás ostatných.

 

Amazon však nie je len predajným portálom, ale tiež obrovskou mediálnou spoločnosťou a logistickým magnátom. Celkovo zamestnáva okolo 183 000 zamestnancov. Neskutočnú moc a predajnú silu Amazonu nám môžu priblížiť čísla. Tak napríklad minulý ,,Cyber Monday" (sviatok v pondelok, ktorý nadväzuje na Deň vďakyvzdania v USA) sa na Amazone predávalo rýchlosťou 300 položiek za sekundu. V roku 2012, keď mal Amazon 49-minútový výpadok, stratil možný zárobok 5,7 miliárd dolárov. Odhadovaná hodnota Amazonu predstavuje 25 miliárd dolárov. V skratke povedané - Amazon je jedna veľká príležitosť. Je však potrebné chopiť sa jej za ten správny koniec.

 

Ako začať podnikať na Amazone?

Amazon je aj napriek 2 miliónom obchodníkov stále veľmi zaujímavou možnosťou a veľkosť tejto možnosti bude v nasledujúcom období stále vzrastať. Veď iba 2 % spomedzi obchodníkov dokážu využiť všetky nástroje, ktoré im Amazon ponúka a vďaka ktorým môžu úspešne a efektívne podnikať. A ako teda začať?

 

1. Výber vhodného tovaru

Prvým krokom na úspešnej ceste podnikania na Amazone je výber vhodného tovaru. Položte si otázku, čo by ste chceli predávať, či skôr aký tovar sa bude predávať. Dobre predávaný produkt by mal mať zdravú konkurenciu, dobré hodnotenie, rozumnú cenu a možnosť jednoduchej skladovateľnosti. Tovar by taktiež mal byť skôr menší a ľahší (teda skladný a ľahko dopraviteľný) a technicky nenáročný.

 

Tip - Výrobok si môžete vybrať priamo podľa predaja, pretože základným pravidlom úspechu je predávať žiadané a kupované produkty. Stačí si otvoriť zoznam bestsellerov (dostupný na adrese https://amazon.com/best-sellers/zgbs) a nechať sa inšpirovať najpredávanejšími produktmi. Ku každej kategórii tovarov tu nájdete zoznam 100 najpredávanejších položiek.

 

Na Amazone môžete nájsť aj kategóriu handmade. Na svoje si teda prídu aj tvorcovia ručných kreácií a rôznych kreatívnych výrobkov. Ak ste šikovní a radi vyrábate rôzne vecičky vlastnými rukami, vyskúšajte to. O handmade mám na svojej stránke niekoľko článkov. Ak vás táto téma zaujíma, prekliknite sa na tento článok.

 

2. Hľadanie vhodného výrobcu

Následne si nájdite vhodného výrobcu, ktorý vám požadovaný tovar vyrobí. Na trhu narazíte na veľké množstvo výrobcov, a preto medzi nimi vyberajte uvážlivo. Svoj dopyt rozošlite do viacerých tovární a z prijatých ponúk si vyberte tú najlepšiu. Pri hľadaní dodávateľa môžete využiť tri možné stratégie. Po prvé, môžete sa dopytovať u miestneho výrobcu, čo predstavuje tú najjednoduchšiu možnú stratégiu. Na druhej strane, pri lokálnom výrobcovi nezískate tak výhodné podmienky, ako je napríklad nízka cena. Za druhé, výrobcu môžete hľadať na trhu, v oblasti ktorého chcete predávať. Najvýhodnejší trh predstavuje USA, kde ale opäť nedostanete tak výhodné cenové podmienky. Po tretie, môžete sa obrátiť na ázijských výrobcov, ktorí vyrábajú v podstate všetko a všetkým a ktorí ponúkajú tie najvýhodnejšie ceny.

 

Tip - A ako vlastne hľadať výrobcu v zahraničí? Opäť máte tri možné stratégie. Môžete hľadať cez Google, cez Alibaba.com (katalóg dodávateľov) alebo dáte na odporúčania.

 

3. Vyjednávanie

Len čo si výrobcu vyberiete, začne vyjednávanie. Počas celej doby vyjednávania majte na pamäti, že potrebujete, aby všetko vyšlo vo váš prospech.

Pred vyjednávaním si výrobcu preklepnite, prezrite si jeho webové stránky, recenzie, poprípade aj verejné registre. Vhodné je nechať si zaslať napríklad vzorky. Pri vyjednávaní sa pýtajte, nechajte si všetko písomne zdokumentovať (čo je napísané, to je dané) a dokumentáciu si ukladajte. Nevyjednávajte iba písomne, ale zariaďte si aj osobný kontakt, napríklad cez Skype. Následne s dodávateľom uzavrite zmluvu a dohodnite sa na podmienkach dopravy.

osobná franšíza

Tip - Tu sa odporúča skontrolovať, či zmluva obsahuje vhodnú podmienku Incoterms, ktorá sa vzťahuje práve na dopravu. V prvom prípade môže dodávateľ súhlasiť s dodacou podmienkou DDP a tovar vám doručia s plateným clom. To znamená, že prepravu so všetkým zaistí dopravca. V druhom prípade súhlasiť nemusí. Za takých okolností si vyžiadajte nacenenie od väčšieho slovenského dopravcu.

 

Ako funguje zarábanie na Amazone, výhody a nevýhody.

 

4. Vybudujte si vlastnú značku!

Vlastná značka je veľmi dôležitým krokom k vybudovaniu efektívneho podnikania na Amazone. Vďaka vybudovaniu vlastnej značky budete schopný produkt v budúcnosti dostať aj mimo Amazon na ďalšie predajné kanály, napríklad na Ebay.comAliexpress.com a iné. Myslite teda na to, že podnikanie na Amazone je dobrou cestou, ale nie je to len o Amazone.

 

Pri budovaní značky začnite výberom jej mena. Chce to niečo jednoduché, jasné a jedinečné (niečo, čo zapadá do vášho trhu a rešpektuje zvyklosti trhu). Pri výbere názvu si nezabudnite overiť, či ho už niekto nepoužíva. Overovať môžete na Amazone, na Googli a najlepšie u Svetovej organizácie duševného vlastníctva (www.wipo.int). Následne si registrujte doménu s rovnakým názvom, ako je názov značky. Vytvorte návrh loga značky a balenie výrobku.

 

Pre naskladnenie produktu vyžaduje Amazon logo a farby produktu, webovú stránku a e-mail, krajinu pôvodu, návod na použitie (tiež na skladovanie a prípadné varovanie), rozmery a váhu produktu, objem produktu a UPC / EAN kód (teda základný čiarový kód).

 

Tip - Pre vybudovanie vlastnej značky si dodávateľa vyberajte aj podľa schopnosti označiť výrobok vaším logom (nalepiť, vyryť, natlačiť, gravírovať atď.).

 

5. Registrujte sa!

Teraz sa dostávame na pole samotného Amazonu. Pred tým, než začnete obchodovať, musíte si vytvoriť účet. Na výber máte buď profesionálny, alebo individuálny účet. Tieto dva typy účtov sa od seba líšia poplatkami. Profesionálny účet vás bude stáť 39,99 USD mesačne, avšak nebude vám účtovať poplatok za predaný tovar. Individuálny účet požaduje poplatok 0,99 USD za každý predaný tovar. K cene za účet sa potom pripočítavajú aj náklady za vybavenie zásielok a náklady na skladovanie. Registrácia na Amazone je vcelku jednoduchá. Ak si s ňou však nebudete vedieť rady, pomoc nájdete na Googli alebo na Youtube.

 

6. Predávame!

Predaj produktu začína zalištovaním tovaru, teda vytvorením produktového e-shopu. K tomu budete potrebovať kľúčové slová, titulok, popis, bullet a fotografie. Na kľúčové slová nikdy nezabúdajte. Vďaka nim sa budete objavovať zákazníkom, ktorí ich zadajú do vyhľadávača Amazonu. Kľúčové slová použite pri tvorbe popisu aj pri tvorbe titulku a bulletov. Platí tu klasické pravidlo - čím viackrát sa kľúčové slovo objaví, tým väčšia je pravdepodobnosť na dobré umiestnenie.

 

Čo sa produktových fotografií týka, tie taktiež nepodceňujte. Hovorí sa: ,,Fotka predáva". A je to pravda. Preto sa nebojte využiť služby profesionálneho fotografa. Na predaj, a to hlavne na ten dlhodobý, pôsobia aj recenzie. Tie taktiež dokážu ovplyvniť poradie vášho produktu vo vyhľadávači.

 

Tip - Začnite nazbieraním recenzií. Dajte vedieť svojim známym a požiadajte ich o napísanie úprimnej recenzie. Prvé recenzie budú slúžiť ako dôkaz pre potenciálnych zákazníkov a nemusia pochádzať zo skutočného predaja. Dobrým marketingovým ťahom je, samozrejme, aj kvalitná reklama. Po nazbieraní recenzií si môžete zapnúť sponzorovanú reklamu, ktorá bude s recenziami vyzerať dôveryhodne. Ďalším marketingovým ťahom je organizovanie zľavových akcií. Stačí vygenerovať pár zľavových kódov na produkty a vytvoriť na ne sponzorovanú reklamu. Uvidíte, ako sa po tovare zapráši. A jedným z najlepších marketingových ťahov je 100 % zákaznícky servis.

 

A aké výhody Amazon ponúka?

Poďme si teraz zhrnúť, aké výhody Amazon ponúka. V prvom rade - nemusíte vyrábať svoje vlastné produkty. Vďaka tomu môžete ušetriť peniaze, pretože náklady na výrobu vlastných produktov bývajú často devastujúce. Naopak, kupované kvalitné výrobky za veľmi nízke ceny môžu predstavovať zaujímavé podnikanie. Navyše, nemusíte testovať, či bude váš tovar žiadaný. Jednoducho sa pozriete, čo sa ľuďom páči a čo kupujú.

 

Ďalšou výhodou je to, že sa vám Amazon postará o dopravu k zákazníkom. Jediné, čo musíte zabezpečiť, je doprava do Amazonu, ktorú pri správnej dodacej doložke môže zaistiť aj výrobca. Nespornými výhodami sú malé náklady potrebné na rozbehnutie podnikania a možnosť rýchleho štartu. A navyše, zákazníci Amazonu sú lojálni.

 

Má podnikanie na Amazone nejaké nevýhody?

Podnikanie na Amazone môže byť pre vás aj nevýhodné. Jeden z problémov spočíva v tovare. Presnejšie povedané, tovar putuje od výrobcu rovno do Amazonu a z Amazonu rovno k zákazníkovi, pričom zodpovedný ste zaň vy. Tovar teda nikto neskontroluje a k vám sa nedostane, takže výrobcu vyberajte rozvážne. Určite nechcete, aby výrobca dodával falzifikát, nelegálnu kópiu či neobjednaný tovar.

 

Pár slov na záver

Podnikanie na Amazone predstavuje veľmi zaujímavú možnosť, ako začať podnikať na internete. Ale ako pri každom inom podnikaní, aj tu je potrebné na sebe pracovať, robiť dobrú reklamu, starať sa o zákazníkov atď. Je tiež potrebné brať do úvahy, že vás konkurencia prevalcuje. Na druhej strane, ako som už spomínal, efektívnych obchodníkov je veľmi málo, takže šanca na úspech je veľká.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Amazon nie je len obrovským predajným portálom, je aj logistickým gigantom, ktorý zamestnáva státisíce ľudí po celom svete. Mnohí z nich pracujú z pohodlia svojho domova. Ak vás podnikanie ktovieako neláka a radšej by ste pre Amazon pracovali, potom sa mrknite na článok Amazon práca na plný úväzok z pohodlia domova. Nájdete tam niekoľko zaujímavých tipov, kde takéto pracovné ponuky hľadať.

 

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Prišli ste už niekedy do kontaktu s touto metódou podnikania? Potešíte ma, ak do diskusie napíšete svoje vlastné skúsenosti.

 

Ak môžete, podporte môj projekt lajknutím či zdieľaním na sociálnych sieťach. Je to to najmenej, čo môžete pre mňa a pre rast tohto webu urobiť. Takisto budem rád, ak sa pripojíte do mojich facebookových komunít. Prvá komunita je zameraná na tému zárobok na internete (tu je odkaz), v druhej skupine zverejňujem seriózne príležitosti na prácu z domu (odkaz nájdete tu). Označte ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Odporúčam prečítať si aj tieto články:

Ako zarábať na Forexe + zoznam brokerov - článok je venovaný obchodovaniu na najväčšom finančnom trhu – na Forexe. Môžete si prečítať základné informácie a poznatky o obchodovaní, prečo obchodovať práve s týmto finančným nástrojom a čo budete potrebovať pre dosiahnutie úspechu.

 

Investovanie do domén – ďalším spôsobom, ako si vytvoriť zaujímavý internetový biznis, je obchodovanie s doménami. V článku si môžete prečítať, ako získať zaujímavú doménu a ako na nej zarobiť.

 

Čo je to ghostwriting - v článku nájdete výhody tejto formy online podnikania + nejaké tipy a rady, ako s ghostwritingom začať.

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Podnikanie na Amazone

Dátum: 06.10.2016

Vložil: peter

Titulok: dal som do amazonu 5tisic a oplatilo sa

necelych 5000 usd som dal za skolenie amazing selling machine, ale vdaka tomu ma dnes zivi len amazon. Dnes sa tento kurz da zohnat za menej ako 100 usd. preto ak niekto rozmysla ze sa pusti do tohto biznisu, tak tento kurz vrelo odporucam.vyrazne zvysi vase sance na uspech www.XXXXXXXX

EDIT ADMINA: sorry, ale reklamu mažem.

Dátum: 12.10.2016

Vložil: Zuzana

Titulok: Re:dal som do amazonu 5tisic a oplatilo sa

Zdravím Vás Peter,
z toho kurzu v angličtine ste všetko tak dobre pochopil? Musíte byť veľmi dobrý v angličtine. Je v tom kurze aj návod ako predať fyzicky tovar?
CHcem sa opýtať, ako ste rozbehal prvý predaj, myslím ako ste získal prvú recenziu alebo nie je to potrebné pre prvé predaje ? Akú stratégiu ste zvolil aby sa to celé spustilo?
Dakujem.

Dátum: 14.09.2016

Vložil: dorota

Titulok: amazon ako ďalší blud

áno áno, Amazon aké je to jednoduché zarobiť na Amazone, a opäť je to blud, tu vám treba počítať s nákladmi minimálne 5000 eur, takže ak nemáte min. zbytočných 5000 do Amazonu sa ani nepúštajte.

Dátum: 18.03.2016

Vložil: Tomáš

Titulok: Záruka

Ako je to so zárukou ? Amazon vrátený tovar posiela na moju adresu alebo ako ?

Dátum: 13.12.2015

Vložil: Stefan

Titulok: Ako vkladat polozky do amazon shopu

Zdravim. uz dlhsi cas sa takpovediac ,,trapim,, ako vlozit moj tovar, resp. polozky do Amazon shopu...profil mam uz vytvoreny, cize registrovany. MaJU TO TAM DOST ZLOZITE, MYSLIM SI...Na inych strankach ako je ebay je to omnoho jednoduchsie...zadam si popis produktu, vlozim jeho forografie, zadam cenu a potvrdim...na Amazone to chce akesi ,,Inventory subory,, vo formate excelu a tam cosi vypisovat...dalej ma dosť metie akysi ID kod...nasledne som si myslel ze ked vlozim fotku tovaru do uploudu...ze to stiahne a zbadam ju v mojom profile firemneho konta...no nic... vobec nerozumiem tomu mechanizmu... stale to chce len stiahnut akesi dalsie napr. ,,Classifier.xls alebo Inventory Loader xls... Prosim vas viete ma nejako ,,navigovat...co mam vyplnit a ako to vyplnit...ako to nahrat do systemy? Bol by som vdacny...Zaverom...este nerozumiem systemu fungovania...ked aj cosi sa mi podari tam ,,nahrat,, resp. vlozit tovar...co dalej? kam ho odoslat? Amazon ma vela skladov po Europe...do ktoreho? Ci to mi system vyberie? ...v tom tiez nemam jasno.,..Dakujem za odpoved...

Dátum: 25.11.2015

Vložil: Lea

Titulok: Amazon na zivnost ci s.r.o?

Dobry den, chcela by som sa spytat aku formu spolocnosti je potrebne si zalozit pre takyto druh podnikania.staci aj zivnost ci musi byt s.r.o? firma moze byt zalozena v ktorejkolvek krajine? s pozdravom Lea

Dátum: 29.11.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Amazon na zivnost ci s.r.o?

Dobrý deň

Stačí aj živnosť. Áno, firma môže byť založená v ktorejkoľvek krajine.

Pridať nový príspevok