Podnikanie s NFT - čo je NFT a ako na tom zarobiť?
Práca na doma láka mnohých ľudí už od rozmachu internetu. S príchodom pandémie koronavírusu je však jej popularita na historickom maxime. Firmy prechádzajú na home-office a mnohí ľudia zisťujú, že prácou z pohodlia svojho domova sa dá reálne uživiť. Na mojej stránke som pre vás opísal už nesmierne množstvo možností, ako zarábať z domu – tá najnovšia mi ale chýba. Skratka NFT sa vo vyhľadávaniach posúva vyššie a vyššie a my si dnes povieme, čo to vlastne je a či sa dá na tom zarábať. Predaj NFT je jedným z najnovších spôsobov zarábania peňazí na internete, tak poďme na to!
Čo je to NFT?
Skratku NFT ste už pravdepodobne, pokiaľ sa zaujímate o prácu z domu, niekde zahliadli. Pochádza z anglického slovného spojenia non-fungible token, čo sa dá do slovenčiny preložiť ako nezameniteľný token. V jednoduchosti ide o akési digitálne umenie, ktoré sa nakupuje, zbiera a predáva. A práve v tomto procese vidím veľký potenciál na celkom slušný zárobok.
Tak napríklad najlepšie kúsky sa predávajú za státisíce amerických dolárov, ba niektoré sa môžu pýšiť až miliónovými sumami. Momentálne najdrahší NFT má názov EVERYDAYS: The First 5000 Days a jeho hodnota je stanovená na neuveriteľných 70 miliónov amerických dolárov! Nezameniteľné tokeny si však nachádzajú cestu už aj na Slovensko a keďže toto odvetvie je pomerne mladé, skorý začiatok môže ponúknuť neoceniteľnú výhodu.
Najväčším trhom s NFT a najznámejším trhoviskom, na ktorom prebieha uploadovanie, predaj a kúpa nezameniteľných tokenov, je OpenSea. Ponúka nesmierny priestor na objavovanie najrôznejších druhov NFT – od fotografií a grafík cez videá, hudbu a animácie až po zbierkové NFT. OpenSea je v súčasnosti veľmi živým trhom, kde sa stretávajú tisíce predajcov s ďalšími tisícmi nákupcov. A tento priestor je otvorený aj vám!
Hlavná otázka ale znie: „Ako zarábať na NFT?“
Odpovedí je niekoľko a ja som sa rozhodol, že ich pre vás zoradím.
1. Vyrábajte NFT a predávajte ich
Pokiaľ máte digitálne nadanie a ste animátor, programátor či napríklad grafický dizajnér, výroba nezameniteľných tokenov môže byť pre vás tým pravým orechovým. Vyrábajte NFT – žiadané sú najrôznejšie originálne ilustrácie, avatary, portréty, virtuálne panorámy, krátke zvukové nahrávky alebo videá. Kreativite sa medze nekladú a možno práve vy vytvoríte NFT, ktoré neskôr veľmi výhodne môžete predať. Autori na OpenSea majú vo svojom portfóliu často stovky až tisíce najrôznejších NFT.
2. Obchodujte s NFT
Klasické obchodovanie a podnikanie z domu funguje tak, ako aj to v reálnom svete. Nájdite NFT s potenciálom, kúpte ho za nižšiu cenu a potom výhodne predajte za vyššiu. aj trejdovanie NFT chce akýsi cit. V ideálnom prípade sa trafíte do tokenu, ktorý bude mať v budúcnosti potenciál záujmu. Ako každé obchodovanie
Cena niektorých NFT v čase porastie, zatiaľ čo cena druhých môže klesnúť. Pokiaľ rozumne investujete svoje peniaze do toho správneho digitálneho kúska, váš výnos môže byť naozaj obrovský – spomeňte si na dielo, ktoré som spomínal vyššie a ktoré sa predalo za 70 miliónov amerických dolárov.
3. Prenajímajte NFT
Niektoré nezameniteľné tokeny sa dajú aj prenajímať. Keďže NFT sú prakticky čokoľvek, čo je digitálne, zaraďujeme k nim aj rôzne súčasti hier, avatary, zbrane či položky, ktoré sa používajú v tej-ktorej hre. Tieto potom môžete prenajať, zatiaľ čo záujemca ich využije počas hrania. Stačí vlastniť a prenajímať pár takýchto tokenov a z pohodlia domova si môžete zabezpečiť celkom slušný pasívny príjem.
Na internete dokonca vznikajú virtuálne svety, ktoré lákajú čoraz viac mladých ľudí. Tieto často obsahujú oblečenia, účesy, items a ďalšie rôzne súčasti, ktoré sa dajú získať a neskôr v týchto svetoch prenajímať.
4. Zbierajte NFT
Nielen OpenSea, ale aj všetky ostatné trhoviská ponúkajú zberateľské NFT, ktoré sa už teraz tešia svojej obľúbenosti a v budúcnosti môžu byť horúcim artiklom, po ktorom bude túžiť každý zanietený zberateľ. NFT sú v podstate digitálne umelecké diela, a tak sa dajú zbierať ako aj tie reálne. Nadšenci nezameniteľných tokenov si ich ukladajú do svojich digitálnych zbierok. Niečo podobné sa deje už aj na Slovensku, kde sa jedna známa spoločnosť pohybujúca sa vo svete MMA rozhodla vytvoriť zberateľské NFT.
Pár slov na záver
Dá sa zarobiť s NFT? Ako to býva v každom biznise, tak ani v tomto nič nie je isté. Obchodovanie s NFT vám môže poskytnúť príjemný zárobok, no môže aj „zožrať“ vaše peniaze. Určite sa do tohto odvetvia nehrňte bezhlavo a radšej si problematiku NFT naštudujte a svoje peniaze investujte do tokenov, ktoré majú čo najväčší potenciál. Aj trh s non-fungible tokens si vyžaduje svoj čas, a tak sa vaša investícia nemusí vyplatiť hneď zajtra, no podobne to bolo aj s kryptomenami a dnes predstavujú gro digitálneho obchodovania.
Tak či onak buďte trpezliví a investujte s rozumom.
Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie.
Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".
Mohlo by vás zaujímať:
Diskusná téma: Podnikanie s NFT
Neboli nájdené žiadne príspevky.