Bankové a nebankové pôžičky - podvodné praktiky

Nekalé a podvodné praktiky pri nebankových pôžičkách. Rýchle tempo dnešného života sa odzrkadľuje aj na našej potrebe obmieňať staré veci za nové, mať všetko aktuálne a ísť s dobou, ktorá kopíruje technologický vývin. Niekedy ide len o nový telefón alebo počítač, inokedy zase o väčšie auto alebo prerábanie bytu. Tento trend si však vyžaduje dobré finančné zabezpečenie, čo reálne spĺňa len minimum ľudí. Obvyklým riešením sú preto rôzne formy pôžičiek, ktoré dokážu nahradiť chýbajúce zdroje bez potreby dlhodobého sporenia, ale so sebou nesú, samozrejme, určité nevýhody pre koncového spotrebiteľa. Mnoho ľudí si pri vybavovaní pôžičiek neuvedomí tento fakt a trpký pocit sa objaví už pri prvých splátkach. Z tohto dôvodu je nesmierne dôležité vopred sa oboznámiť s podmienkami a poskytovateľmi pôžičiek. Tie sa líšia v závislosti od koho si chcete požičať a rozsah férovosti voči zákazníkovi je v rozpätí od férových, ktoré fungujú na základe platných zákonov, až po takmer likvidačné podmienky. Preto je informovanosť a porozumenie základným prvkom pôžičiek nevyhnutná skôr, ako reálne podpíšete zmluvu a začnete čerpať pôžičku.

 

Klady a zápory požičiavania peňazí

Klady pôžičiek sú jasné – peniaze máte na účte ihneď po schválení a nemusíte dlhodobo šetriť, aby ste mali dostatok zdrojov na želanú vec. Keďže žiaden z poskytovateľov finančných pôžičiek nerobí túto činnosť z dobrej vôle, ale chce na vás zarobiť, uvedomiť si treba, že v každom prípade zaplatíte v súhrne na splátkach viac peňazí, ako ste si pôvodne požičali. Netreba naivne veriť chytľavým reklamným sloganom o „zarábaní“ a „šetrení“ počas splácania požičaných peňazí, ide len o marketingové triky, ako nalákať čo najviac ľudí na daný finančný produkt. Po uvedomení si tohto faktu sa treba hlavne sústrediť na výber takej online pôžičky (a s tým aj jej poskytovateľa), ktorá ponúka férové podmienky čerpania a splácania. Pritom treba do úvahy brať niekoľko dôležitých parametrov. Splatenie vyššej sumy nemusí však zákonite predstavovať nevýhodu, najmä ak požičanú sumu peňazí plánujete investovať. Ak sa napríklad naskytne možnosť dobrého zárobku s vysokou návratnosťou a k dispozícii nemáte dostatok financií, rýchla pôžička je jedným z možných riešení. Zárobok by však prirodzene mal presahovať sumu, ktorú zaplatíte nebankovke na úrokoch. Dobrý prepočet a dôsledné zohľadnenie všetkých faktorov je dôležité. Ak plánujete investovať požičané peniaze a dobre si prepočítate úroky a celkové RPMN náklady na pôžičku, v takom prípade, pôžička nemusí nutne znamenať stratu peňazí, ale paradoxne na pôžičke môžete ešte aj zarobiť.

 

Na čo si dávať pozor pri vyberaní pôžičky?

Sústrediť sa len na výšku splátky vyplývajúcu z ponúknutej úrokovej sadzby môže byť klamlivé. Do úvahy je dôležité brať aj ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN), ktorá v niektorých prípadoch značne ovplyvňuje ako výšku splátky, tak aj celkovú splatenú sumu. V nej sú započítané náklady na poistenie úveru, vedenie úverového účtu a aj administratívny poplatok za poskytnutie úveru. Tiež si treba dať pozor na penále pri neskorom splácaní alebo nevyužívaní iných produktov. Dôležitý je aj výber samotného poskytovateľa pôžičky, tými sú tradične buď bankové, alebo nebankové subjekty a s týmto je spätá aj ich legislatívna regulácia. Kým banky ponúkajú transparentnejšie podmienky a nižšie úrokové sadzby, nebankovky skôr smerujú k nejasným podmienkam splácania, nepresným definíciám a podvodným praktikám. Tie by však v najbližšej dobe mali byť viac regulované a pravidlá poskytovania úverov nebankovkami by mali byť sprísnené. Jednou z najhorších podmienok pri pôžičkách z nebankoviek je často aj voľba Obchodného zákonníka na riadenie spotrebiteľských vzťahov, ktorý neposkytuje formu ochrany potrebnú pri tomto vzťahu. Ten si vyžaduje reguláciu Občianskeho zákonníka, kde je spotrebiteľ lepšie chránený voči nekalým praktikám nebankoviek.

osobná franšíza

Najčastejšie podvodné praktiky

Nekalé praktiky nebankoviek sa prejavujú prevažne pri problémoch spätých so splácaním online pôžičky. Často sú to neprimerane vysoké pokuty z omeškania, ktoré sa počítajú až v percentách za každý deň omeškania, prípadne vysoké poplatky za každú odoslanú upomienku. Ďalej to môžu byť vysoké poplatky za predčasné splatenie úveru alebo splnomocnenie tretích osôb pri správnom konaní voči dlžníkovi. Ani po pozornom prečítaní zmluvy tieto podmienky bežnému človeku nemusia byť vždy jasné a preto sa odporúča vždy sa poradiť s odborníkom pred podpisom hocijakej úverovej zmluvy. K neférovému prístupu k zákazníkovi sa zaraďuje napríklad aj dobre známe drobné písmo definujúce dôležité body zmluvy alebo dokonca aj uvedenie nesprávnej výšky úveru, pričom si to zákazník nemusí uvedomiť pokiaľ automaticky počíta s vopred dohodnutou výškou pôžičky. Príkladov na neférové podmienky nebankoviek je neúrekom a o tom, že ide o výnosný obchodný model svedčí aj ich obrovský rozmach v poslednej dobe. Po pozornom prečítaní si drobných podmienok a prepočítaní sa dá ľahko zistiť, že lákavé formulky a farebné reklamy nepredstavujú nič iné ako zarobiť čo najviac a splatená suma je často výrazne vyššia oproti požičanej. Sú príklady, kedy hodnota splatenej pôžičky prekročila dvojnásobok požičanej sumy. Pre vás ako spotrebiteľa sú najmenej výhodné pôžičky krátkodobé úvery na nižšie čiastky. Napríklad niektoré nebankové spoločnosti na Slovensku požičiavajú 100€ so splatnosťou 2 mesiace za ročný úrok 75%. Najväčší nebankoví poskytovatelia úverov na Slovensku sú spoločnosti Cetelem a HomeCredit.

 

Pôžičky z banky

Oproti nebankovým subjektom, banky, ako už bolo spomínané, ponúkajú transparentnejšie podmienky, nižšie úroky a hlavne sú pod prísnejšou reguláciou štátu. Toto klientom zaručuje výhodnejšie požičanie peňazí ale s rigoróznejšie nastavenými požiadavkami na solventnosť, čo znamená, že banka si dôkladnejšie overí klienta a nepožičia ľuďom s nízkou bonitou, čím ich de facto ochraňuje pred neskoršími problémami so splácaním. Toto však niekedy predstavuje prekážku, a preto si ľudia aj nie celkom racionálne volia pôžičky z nebankoviek, zaslepení vidinou rýchleho zisku peňazí a odložením splácania na  „potom“. Preto si pred výberom poskytovateľa tejto služby rozmyslite, či je pre vás dôležitejšia rýchlosť vybavenia alebo bezproblémový priebeh splácania a férovosť podmienok čerpania úveru. Banky, na rozdiel od nebankoviek, ponúkajú rôzne typy online pôžičiek a finančných produktov, čo v praxi znamená, že pokiaľ kupujete napríklad auto, nemusíte brať bezúčelovú pôžičku, ktorá má zákonite najhoršie podmienky splácania, ale si vyberiete špecializovaný produkt, na ktorom prerobíte menej. Podobne je to aj s rekonštrukciou bytu, jeho zariadením alebo iným bankou akceptovateľným účelom. Pozorne si však čítajte aj podmienky čerpania úveru poskytovaného bankou, tie sú síce väčšinou štandardné, ale laikom nemusia byť jasné na prvé prečítanie. Trvajte na podrobnom vysvetlení a presnom popise všetkých nejasností, práv a povinností ako klienta, tak aj poskytovateľa úveru a nepodpisujte nič, kým nerozumiete všetkým bodom. Pozor si treba dať aj na fakt, že niektoré banky podmieňujú poskytnutie úveru čerpaním iných služieb, napríklad vedením bežného účtu v banke, čo môže značne zvýšiť vaše náklady na pôžičku.

 

Že ste nenašli informácie, ktoré ste hľadali? V tom prípade si prečítajte diskusné fórum, možno ich nájdete práve tam. Ak máte nejaké otázky, postrehy či pripomienky, neváhajte napísať do diskusie. Taktiež sa nebojte podeliť o svoje skúsenosti.

 

Páči sa vám môj web? Ak áno, odporučte ho svojim priateľom, určite vám budú vďační. Taktiež sa môžete pridať do dvoch facebookových skupín, v ktorých vás budem neustále informovať o nových príležitostiach. Jedna je zameraná všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), v tej druhej zverejňujem ponuky práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Pôžičky na Slovensku

Dátum: 25.11.2015

Vložil: Stanislav J.

Titulok: Je na vine chamtivosť?

Väčšinou sú na vine samotní ľudia a ich chamtivosť. Nevedia si uvedomiť svoje priority, najradšej by mali všetko a okamžite. Keď si kúpi niečo sused, musím to mať aj ja a ešte lepšie. Riešia to pôžičkami a potom to aj tak dopadne. Netreba kupovať nové coolové supermoderné veci, len preto, aby ste boli štýloví a išli s dobou...Ja osobne mám napríklad TV z roku 2005 a stále funguje. A pokiaľ fungovať bude, nepotrebujem nový. Niekto však potrebuje mať nový televízor, prípadne notebook či telefón, každý druhý rok. A čím novšia a chytrejšia vec, tým lepšie. Chytrý telefón, chytrá televízia... Škoda, že tí ľudia nie sú aspoň trochu chytrí. Snáď jediný dôvod, prečo by som si požičal, je hypotéka, možno pôžička na auto. Toť môj názor na „podvody s pôžičkami a nebankovkami“, niekto to môže vidieť samozrejme inak.

Dátum: 12.10.2015

Vložil: James

Titulok: Nie je to až také zlé s tými nebankovkami

Ahojte, dlhšiu dobu som si hľadal nejakú výhodnú nebankovú pôžičku, pretože v bankách ma odmietli. Peniaze som ale potreboval. Pri študovaní som našiel jednu zaujímavú stránku, kde sú vcelku solídne popísané rôzne pôžičky od viacerých nebankoviek. Najviac sa mi pozdávala asi od cetelemu. Prekvapil ma nízky úrok 10% na rok, čo je slušné, alebo nie? Podobný úrok majú aj banky, no tam sa musia platiť poplatky za vedenie účtu, vybavenie atď. No a som spokojný, mám s nimi dobré skúsenosti. Určite odporúčam.

Dátum: 28.09.2015

Vložil: Stefan

Titulok: Nebankovky? nikdy...

Nikdy si nepozicavajte od nebankoviek zbytocne sa dostanete neskor do problemov, ktoré mozu vyustit az do exekucie. Radsej si skusit pozicat od nejakej banky maju aspon nizsie uroky a poplatky a ked nedaju tak kaslat na to. Najlepsia pozicka je ziadna pozicka :D Alebo skuste poprosit nejakeho priatela ci niekoho z rodiny.

Dátum: 05.10.2015

Vložil: Kuric J.

Titulok: Re:Nebankovky? nikdy...

No neviem... ja som si davnejšie pozičal z banky a neskor som zistil, že maju take iste uroky ako keby som si požičal z nebankoviek. Zaobaluju to do všelijakych poplatkov a vypisov. Z banky už urcite nechcem žiadnu pozicku. Možno to bola moja chyba, že som si neporovnal s ostatnými a nevybral tú najvýhodnejšiu. Ale aj tak. No a online pozicku nedoporucujem uz duplom, pretože neviete kto ich ponuka..môžu lahko zneužiť vase udaje a doklady.....Moj známy na to doplatil...

Dátum: 25.09.2015

Vložil: Ivan V.

Titulok: postreh

Vsimol som si, ze sa s nebankovkami v poslednej dobe doslova roztrhlo vrece. Vsade sama reklama, dokonca este castejsie ako s bankovymi pozickami. Ale v podstate sa ani necudujem. V dnesnej dobe je to uz pomaly vyhodnejsie ako pri bankovych pozickach. Az na tie vysoke uroky a poplatky... Ale tak co uz.
Ivan

Pridať nový príspevok