Ponziho schéma v praxi – 10 indícií, že ste investovali do podvodu

Ako funguje Ponziho schéma. Investovali ste svoje peniaze do dobre vyzerajúceho online biznisu, ale nie ste si istí, či ste urobili dobre? Alebo zatiaľ len plánujete investovať do nejakého programu, ale obávate sa, že naletíte na podvod? Rád by som vám na základe svojich osobných skúseností predstavil jednu z najčastejšie používaných foriem online podvodov -– Ponziho schému. Ako taká schéma funguje v praxi od začiatku až do konca, ako ju odhaliť a kedy je najlepší čas vybrať peniaze a odísť, ak ste už do nejakej Ponziho schémy investovali? O tom všetkom si môžete prečítať v tomto článku.

 

Ak čítate moju stránku pozorne, určite už viete, že som sa v minulosti nechal nachytať na pár podvodov. Bol som neskúsený a chcel som zarobiť veľa peňazí čo najrýchlejšie. Prehovoril ma k tomu kamarát, ktorý to prezentoval ako zaručený zárobok – tutovku.

O všetky investované peniaze som prišiel, môj kamarát mimochodom tiež. Bolo to asi 1 000 USD, takže nič hrozné. Poznám ale aj takých ľudí, ktorí do rovnakých programov investovali svoje celoživotné úspory. Išlo o projekty ZeekRewards (môj prvý online biznis, ak nerátam klikačky) a BannersBroker.

 

Ešte predtým, než vám predstavím 10 znakov, resp. fáz, ako začína a končí každá Ponziho schéma, bolo by vhodné si stručne vysvetliť, čo je to vlastne Ponziho schéma.

 

Čo je Ponziho schéma

Ilustračný obrázok ako funguje v praxi podvodná Ponziho schéma.

Skutočne len v krátkosti, pretože o tejto téme som toho napísal na svojej stránke už pomerne dosť.

Podstata Ponziho schémy spočíva v tom, že investor naletí na bombastické sľuby, že získa vysoké zhodnotenie počas krátkej doby. Majiteľ firmy, ktorý podniká na princípe Ponziho schémy, peniaze investorov ale nikam neinvestuje. Časť z nich si nechá pre seba, zvyšok vyplatí len niekoľkým šťastlivcom, ktorí prišli do systému na začiatku hneď medzi prvými.

Jediným zdrojom príjmov Ponziho schémy sú teda iba vklady investorov

Peniaze nových investorov, ktorí sa zapojili do schémy, použije majiteľ podvodu na vyplatenie úrokov starých investorov, ktorí sa zaregistrovali oveľa skôr. Keď sa do schémy prestanú registrovať noví používatelia, firma skrachuje. Nemá totiž z čoho vyplácať. 

 

Ponziho schéma nevytvára žiadny zisk, majiteľ vklady registrovaných partnerov nikam neinvestuje a nepracuje ani so žiadnym produktom. Ide teda len o prerozdeľovanie peňazí medzi investormi.

 

Jednoduchá Ponziho schéma

Typickým príkladom programov, ktoré fungujú na princípe Ponziho schémy, sú takzvané HYIP systémy. HYIP je vysoko rizikový investičný program. Je to jednoduchý systém na pochopenie a každému musí byť na prvý pohľad jasné, odkiaľ takýto systém vypláca výnosy.

osobná franšíza

Často to môžete vidieť, keď vám niekto ponúka dajme tomu 200% zhodnotenie na určitú dobu. Vložíte napríklad 100 USD na 20 dní. Po ich uplynutí si vyberiete 300 USD. Samozrejme, odporúčate to ďalším ľuďom, veď sú to zadarmo získané peniaze a navyše vám za každého človeka, ktorého privediete do systému, pridajú nejaké percentá navyše. Keďže spoločnosť ponúkajúca takéto služby nevytvára žiadny zisk (jediným príjmom HYIPu sú peniaze od ľudí), každému by malo byť jasné, z čoho firma po 20 dňoch vyplatí investorovi 300 USD – vklad + výnos.

Vytiahnuť peniaze z takého systému je dosť zložité a v drvivej väčšine prípadov o svoje peniaze prídete. Nie nadarmo sa HYIP pokladá za najrizikovejší internetový biznis

 

Podotýkam, že založenie takýchto systémov je v niektorých krajinách nelegálne a trestné.

 

Sofistikovaná Ponziho schéma

Kým v prvom prípade musí byť každému všetko jasné (odkiaľ program berie peniaze na výplaty a podobne), pri sofistikovaných podvodoch fungujúcich na princípe Ponziho schémy je to o niečo zložitejšie. Majitelia takýchto podvodov sa snažia zakryť nelegálnu schému buď nejakým produktom, alebo „reálnym“ využitím vkladov investorov. K žiadnemu zhodnocovaniu však nedochádza, je to len pasca pre investorov, aby nadobudli dojem, že ide o legitímnu investičnú príležitosť alebo o spoločnosť MLM.

 

Hybridná schéma

V súčasnej dobe sa však stále častejšie objavujú dokonca hybridné podvody, ktoré ponúkajú zhodnotenie investície a majú aj produkty. Takéto programy fungujú na princípe Ponziho i pyramídovej schémy. Medzi oboma schémami je niekoľko zásadných rozdielov. Ak si chcete prečítať aké, prekliknite si na tento článok.

 

Všetky tieto Ponziho podvody fungujú rovnako, len príbeh je vždy iný. Raz je to investícia do recyklácie plastových odpadov (projekt Recyklix), inokedy do kryptomien (Onecoin, Coinspace a mnoho ďalších firiem) alebo vám budú sľubovať garantované zhodnotenie prostredníctvom športových stávok (Webet4you projekt). Kreativita podvodníkov je nekonečná. Tieto systémy sú natoľko premyslené, že pre laikov je veľmi ťažké ich prekuknúť.

 

10 fáz, ako prebieha každá Ponziho schéma

Poďme si teda napísať, čo majú spoločného všetky tieto systémy fungujúce na Ponziho princípe. Po predchádzajúcich skúsenostiach by som to zhrnul do nasledujúcich fáz; takto nejako sa začne a skončí každá jedna Ponziho schéma.

 

1. Vytvorí sa boom, aby sa zaregistrovalo čo najviac ľudí

Cieľom prvej fázy je vytvoriť obrovský boom a dostať do systému čo najviac užívateľov. Stratégií na to je niekoľko, najviac zaberajú pútavé videá o rýchlom zbohatnutí a rôzne dojemné príbehy, ako sa vďaka firme stal neznámy bezdomovec milionárom.

Aby si získali vašu dôveru, nemajú problém vystupovať na verejnosti a organizovať konferencie a rôzne eventy, na ktorých prezentujú svoj „dokonale premyslený biznis plán“. Rovnako to bolo aj v prípade Banners Broker. Majiteľ spomínaného podvodu dokonca vystupoval aj v médiách. To sa neskôr ukázalo ako veľká chyba.

 

Rada č. 1Vyberajte si hlavne také projekty, kde vám nebudú rozprávať o tom, aká skvelá je to príležitosť. Takéto firmy len pobláznia ľudí. Ak vám sľubujú dokonca garantovaný príjem v desiatkach percent ročne, ide s najväčšou pravdepodobnosťou o podvod.

 

Rada č. 2: Overte si detailnejšie spoločnosť, do ktorej chcete investovať a tiež takzvaných lídrov/partnerov firmy, ktorí túto biznisovú príležitosť propagujú. Ak už v minulosti boli namočení do nejakého podvodu, pravdepodobne to ani v tomto prípade nebude iné.

 

2. Budú vás presviedčať, že ste na správnej ceste

V tomto bode je ešte všetko skvelé, spoločnosť je na začiatku, má smelé plány (väčšinou nereálne plány na oklamanie ľudí). Cieľom je uistiť vás, že ste na správnej ceste, a presvedčiť, že ak chcete byť na „ešte správnejšej“ ceste, odporúča sa investovať a zakúpiť si nejaký vstupný balíček. Investovať ale musíte teraz, pretože zajtra už môže byť neskoro.

Niektoré Ponziho systémy ponúkajú možnosť zaregistrovať sa bez počiatočnej investície. Iné vám poskytnú dokonca vstupný bonus, napr. projekt Recyclix – recyklácia plastových odpadov. Potom vás sofistikovanými metódami presvedčia, aby ste investovali vlastné peniaze.

Recyclix ponúkal pri registrácii vstupný bonus 20 USD. Je to šikovná stratégia. Vyskúšate si, ako to celé funguje a že spoločnosť vypláca (áno, na začiatku vypláca každá schéma) a následne do programu vložíte vlastné peniaze.

 

Rada č. 3Ak vás niekto bude tlačiť do rýchlej registrácie, na zaplatenie vstupného balíčka a bude sa snažiť vás zmanipulovať, že takáto príležitosť sa už nikdy nebude opakovať, choďte od toho preč.

 

3. Vyplatenie niekoľkých užívateľov, aby všetci ostatní videli, že to funguje

Šikovným ťahom každej firmy fungujúcej na princípe Ponziho schémy je vyplatiť niekoľkých užívateľov (predovšetkým tých, ktorí priviedli do systému veľké množstvo ľudí), aby všetkým ukázali, že to nie je podvod a naozaj vyplácajú. To je skvelá pozvánka aj pre vás, aby ste nečakali a investovali tiež. Veď spoločnosť tu bude do konca sveta, takže sa nemáte čoho obávať. Po pár mesiacoch sa vám investícia vráti. Majte na pamäti, že každá Ponziho schéma spočiatku vypláca.

 

Rada č. 4Platí, že čím jednoduchší systém, tým lepšie. Naopak, čím zložitejší systém, tým je väčšia pravdepodobnosť, že sa majiteľ takéhoto systému snaží niečo skryť. Ak problematike nerozumiete, môžete si to nechať vysvetliť nejakým odborníkom. Rozhodne ale nie takým, ktorý registrovaný je v danom systéme. Takáto osoba má z vás províziu.

 

4. Záujem o biznis príležitosť postupne opadáva

Po nejakom čase sa začnú objavovať prvé problémy. Tie sa môžu vyskytnúť už po pár mesiacoch od vzniku programu, ale v niektorých prípadoch pokojne až po roku. Záleží to na tom, ako je nastavený systém danej spoločnosti. Keď sa rapídne zníži alebo dokonca zastaví počet nových investorov, ktorí by sa zaregistrovali do systému, program sa postupne dostane do mínusu.

Logicky narastá počet žiadateľov o výplatu a klesá počet nových registrácií. Firma má teda vyššie výdavky ako príjmy. A keďže Ponziho schéma nevytvára žiadny zisk (okrem vkladov investorov nemá firma žiadny iný zdroj príjmu), majiteľ nemá z čoho vyplácať.

 

Aby majiteľ spomalil krach schémy, prejde na selektívne vyplácanie. Peniaze dostanú len tí, ktorí si ich zaslúžia. Povedané inými slovami – tí najaktívnejší, ktorí privedú do systému mnoho nových ľudí.

 

Rada č. 5Pred registráciou do nejakého programu si urobte rozbor kompenzačného plánu a ekonomickej udržateľnosti programu. Veľa sa pýtajte, napríklad, aký je finančný tok systému? Odkiaľ berie firma peniaze na výplaty? Ak vlastná činnosť firmy nestačí na sľubované výplaty, bude musieť vyplácať z vkladov iných investorov. To je jeden zo znakov Ponziho schémy.

 

5. Varovanie štátnych orgánov

Môže sa stať, že sa v niektorých prípadoch objaví zo strany štátnych orgánov (dozoru bankového trhu, organizácie na ochranu spotrebiteľov, polície) varovanie pred investíciou do danej spoločnosti. Nie je to však pravidlom.

Ak sa takéto upozornenie objaví vo viacerých krajinách, je najvyšší čas vybrať peniaze zo systému a vziať nohy na plecia.

 

Nenechajte sa zmýliť tým, že varovanie je také „nemastné neslané“ a len „odporúča zvážiť spoluprácu s firmou XY“. Štátne orgány totiž nemôžu priamo postupovať proti firmám, ktoré u nás oficiálne „nepodnikajú“ a majú sídlo v zahraničí. Ale už len to, že niekto si dal tú prácu a vydal nejaké varovanie, svedčí o mnohom.

 

Rada č. 6Firma, ktorá ponúka zhodnocovanie investícií, musí mať na to povolenie. Musí byť zaregistrovaná na poskytovanie investičných a finančných služieb v štáte, v ktorom svoje služby ponúka. Zistite si to na začiatku prípadnej spolupráce.

 

6. Problémy s bankami a internetovými peňaženkami

Ak firma začne vyplácať cez PayPal, ale neskôr prejde k nejakej neznámej internetovej peňaženke, je to veľmi podozrivé. PayPal má veľmi prísne podmienky používania. Nespolupracuje so žiadnymi spoločnosťami poskytujúcimi hazardné hry ani s pyramídovými či Ponziho schémami.

Ak spoločnosť mení príliš často platobné metódy, t. j. banku alebo online peňaženku, znamená to, že od nich dávajú tieto inštitúcie ruky preč. A skúste hádať prečo?

Ak firma vypláca peniaze z viacerých svojich účtov alebo z účtov iných firiem, je to veľmi podozrivé. Takto sa postupuje, keď chce niekto skryť tok peňazí (hovorí sa tomu aj pranie špinavých peňazí).

 

Rada č. 7Zistite si, ideálne ešte pred investovaním, či firma ponúka možnosť vyplácať peniaze cez PayPal. Ak nie, nič sa nedeje. Nie každá firma spolupracuje s touto internetovou peňaženkou. Pokiaľ ale v minulosti vyplácala a teraz už nie, pravdepodobne PayPal usúdil, že išlo o podozrivý projekt a zrušil s nimi spoluprácu.

 

7. Množiaca se kritika a cenzúra

S narastajúcimi problémami programu rastie aj kritika. Predovšetkým vo facebookových skupinách sa začínajú objavovať negatívne komentáre investorov, ktorí majú strach, že stratia svoje peniaze. Negatívnych ľudí ale nikto nemá rád, preto je treba komentáre zmazať a ľudí ideálne vyhodiť zo skupiny.

 

Rada č. 8Ak sa namiesto jasných odpovedí na nejaký problém či na vaše pochybnosti o firme stretnete len s urážkami, posmeškami a umlčiavaním, je to pomerne silný znak podvodu.

 

8. Vklad peňazí v hotovosti do rúk up-line

Ak viazne spolupráca s bankami, môžu sa iniciatívy chopiť vypočítaví podvodníci, ktorí veľmi dobre vedia, ako fungujú takéto systémy. Vedia, že pyramída je pred kolapsom, ale chcú na tom ešte niečo zarobiť.

Dobre fungujúca pyramída sa začne rozpadať do viacerých malých súkromných pyramíd, kde sa peniaze prelievajú z ruky do ruky v hotovosti. Hlavných organizátorov podvodu toto príliš nebaví (utekajú im peniaze), na druhej strane im to dáva čas dať veci ako-tak do poriadku a nadviazať spoluprácu s nejakou novou bankou, ktorá ich ešte nepozná.

 

9. Hackeri, hackeri a zase hackeri

Aby zachránili systém a oddialili to, čo jedného dňa aj tak príde, môžu zmeniť obchodné podmienky. Možností je neúrekom. Môžu zvýšiť výplatné minimum, predĺžiť lehotu vyplatenia (z dôvodu zmeny banky) z 3 dní na 2 mesiace, zmažú peniaze (virtuálne čísla) na účte a vy začnete znovu. Dokonca sa v niektorých prípadoch stalo, že začali bezdôvodne mazať účty.

Príliš často sa objavujú aj technické problémy systému.

Najčastejšou výhovorkou sú ale hackeri. Možno až 8 z 10 podvodných spoločností, ktoré fungujú na princípe Ponziho schémy, tvrdí, že sa im do systému nabúrali hackeri a ukradli všetky peniaze.

 

Zo systému nevyberiete žiadne peniaze, spoločnosť už nevypláca ani selektívne. Aj tí najväčší zástancovia daného systému pochopili, že naleteli na podvod. Toto býva obvykle konečná. 

 

10. Koniec snov o ľahkom zbohatnutí

Každá Ponziho schéma (rovnako ako pyramídová schéma) jedného dňa zanikne. Bilancia je zvyčajne nasledujúca: zarobí na tom možno 10 % ľudí, 20 % sa vráti ich investícia a zvyšných 70 % investorov svoje peniaze stratí.

 

Ponziho schéma sa môže skončiť niekoľkými spôsobmi:

  • V správnej chvíli zasiahnu úrady a činnosť takýchto firiem ukončia – takto to bolo v prípade online biznisu ZeekRewards. Do ich kancelárie vtrhla organizácia SEC a zmrazila všetky peniaze investorov. Bolo to približne 250 miliónov USD.

  • Väčšinou sa to skončí tak, že registrovaní užívatelia sami opustia spoločnosť a časom po firme ani pes neštekne. Takáto firma môže fungovať ešte zopár týždňov či mesiacov. Takto to bolo v prípade Banners Broker.

  • Šikovní a kreatívni podvodníci sa nikdy nevzdávajú. Často sa stáva, že majiteľ Ponziho schémy zmení názov programu, prípadne aj webové stránky a ide sa odznova. Na internete nenájdete na nový názov programu žiadnu kritiku, takže zopár ľudí sa opäť nachytá.

 

Pár slov na záver

V tomto článku ste si mohli prečítať 10 charakteristických rysov Ponziho schémy – od jej vzniku až po krach. Takýmto spôsobom fungujú všetky firmy, ktoré sa rozhodli podnikať nelegálnym spôsobom.

Ponziho schéma však nemá nič spoločné s legálnym MLM, pretože u MLM dostávate provízie za predaj produktov či služieb (o tejto téme si prečítajte v sekcii venovanej MLM, konkrétne v článku  Základné poznatky o multi level marketingu ). Pokiaľ predáte, spoločnosť má, logicky, peniaze na to, aby vás vyplatila. Ponziho schéma negeneruje žiadny zisk. Nepredáva žiadne produkty a nikde neinvestuje. Odkiaľ sa ale vezmú peniaze na vašu výplatu? Ak ste čítali tento článok pozorne, nemal by byť pre vás problém odpovedať si na túto otázku.

 

Mohlo by vás zaujímať:

7 metód, ako rozoznať legitímnu investičnú firmu od finančnej hry – v článku si môžete prečítať 7 základných rozdielov medzi serióznou investičnou príležitosťou a finančnou hrou.

 

Rozhodne si prečítajte aj diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme. 

V prípade, že máte nejaké otázky alebo sa chcete takisto podeliť so svojimi skúsenosťami a poznatkami, neváhajte a napíšte do diskusie. 

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ponzi schémy v praxi

Dátum: 20.11.2018

Vložil: Denis

Titulok: Kannaway

Zdravím vás vsetkých zacal som teraz robit zo spolocnostou kannaway konopné vyrobky a hlavne zdrave fajcenie . Mate s nimi niake skusenosti? Maju velmi zaujimavy biznis plan a chcel by som vediet vas nazor ci to ma zmysel produkty su kvalitnejsie oproti konkurencii , spolocnost je na zaciatku po celom svete je len 60000ludi na slovensku to zacalo len nedavno ak by ste chceli vediet viac viem vam poskytnut prezentaciu...moj mail:denisciran@gmail.com

Dátum: 18.02.2017

Vložil: Jarda

Titulok: Rightrise

Aká trestná zodpovednosť vyplýva pre človeka čo sa dal oklamať ponziho schémou ,okrem toho ,že o peniaze príde? Ďakujem za odpoveď

Dátum: 27.02.2017

Vložil: Admin

Titulok: Re:Rightrise

To žiaľ netuším. S týmto by ste sa mali obrátiť na niekoho iného.

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Attila

Titulok: thwglobal.com

Máš skúsenosti so spoločnosťpu?

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:thwglobal.com

Nie, to nepoznám.

Dátum: 03.10.2016

Vložil: Roman

Titulok: Kairos

Ahoj co myslis dokedy vydrzi kairos ?

Dátum: 05.10.2016

Vložil: Admin

Titulok: Re:Kairos

Ťažko povedať,nie som veštec. Pokojne to môže "fungovať" ešte 3 roky, ale vyplácať budú len niektorých.

Pridať nový príspevok