V e-športoch sa točia milióny a streamerom sa môže stať hocikto

Dopyt po hráčoch ešportu a stremovaniu hier je veľký.

Každá doba so sebou prináša niečo nové a netradičné, v dvadsiatom prvom storočí je to veľký rozvoj online hier a takzvaných elektronických športov (e-športov). Súperia spolu nielen jednotlivci, ale rovno aj celé športové kluby, ktoré sa vôbec nemusia držať pri zemi – naopak – mávajú veľmi zaujímavý rozpočet, ktorý nie je k dispozícii len pre samotných hráčov, ale aj pre tých, ktorí sa venujú streamovaniu takýchto súbojov. Samozrejme, počiatočné investície do vybavenia môžu byť vyššie, ale na druhej strane s trochou šťastia môže ísť o veľmi atraktívny zárobok.

 

Je pravda, že tento fenomén funguje už dlhší čas, ale v posledných rokoch záujem rapídne stúpa a bola by teda iste škoda nezapojiť sa do aktuálneho diania.

 

Skúsení online hráči môžu získať slušný majetok

Niekoľko stoviek svetových hviezd už zarába státisíce amerických dolárov ročne, veľké čiastky do hráčov a tímov vložia aj sponzori. Nejde, samozrejme, len o českú alebo slovenskú špecialitu, hráči sú aktívni po celom svete. Stačí len kvalitný stolový PC, mikrofón a tiež nejaké skúsenosti, pretože inak by vás mohol počiatočný neúspech skôr odradiť.

Na trhu je miesto aj pre tých, ktorí spravujú oficiálne webové stránky, vytvárajú grafiku alebo zapájajú fantáziu pri vytváraní rôznorodého textového obsahu. Hráčom potom sponzori platia aj za používanie konkrétnej klávesnice, myši nebo slúchadiel.

 

E-športmi sa živia nielen profesionáli z radov hráčov. Pokiaľ sa rozhodnete streamovať zápasy, potrebujete naozaj len elektroniku – teda mikrofón, záznamové zariadenie, kvalitnú kameru a veľmi dobrý počítač, ktorý toto všetko spoľahlivo zvládne bez výpadkov.

 

Dalo by sa to prirovnať ku klasickým futbalovým a hokejovým prenosom, však? Snáď len s tým rozdielom, že tu hráči nepotrebujú takmer žiadnu fyzickú kondíciu. Ako príklad si vezmime hru Fortnite – jeden víkend v New Yorku hráčom prinesie odmeny vo výške tridsiatich miliónov dolárov. Veľa z nich je pritom - násťročných, a to platí aj pre niektoré slovenské a české hviezdy. Štadión Flushing Meadows praská vo švíkoch, atmosféra hustne – skrátka zážitok na celý život pre štrnásťročného chlapca!

 

osobná franšíza

Obrovská hala, v ktorej sú hráči a súperia medzi sebou.

 

Začalo sa to niekedy v sedemdesiatych rokoch minulého storočia

Hra ako Spacewar dnes pôsobí naozaj úsmevne, no vtedy pre vývojárov išlo o technologický vrchol (rok 1972). Odmenou za prvé miesto bolo ročné predplatné časopisu. Samotný víťaz bol vlastne priekopníkom pre dnešných hráčov, ktorí inkasujú miliónové odmeny. Quake alebo Warcraft si popularitu získavajú aj vďaka multiplayerovému hraniu, RTS ako Starcraft otvorila tomuto odvetviu cestu na lukratívne ázijské trhy. Veľký rozmach zaznamenali aj počítače Atari a arkádové hry, ktoré si pamätá snáď každý, kto vyrastal v sedemdesiatych rokoch.

 

Hráč e-športov môže zarábať desiatky tisíc mesačne, streamer dokonca ešte viac

Pýtate sa, čo by vám mohol vyniesť váš talent v oblasti hrania e-športov alebo streamovania a komentovania? Najúspešnejší hráči sa, samozrejme, doslova topia v peniazoch, no musia trénovať aj dvanásť hodín denne, šesť dní v týždni, aby sa udržali naozaj na špičke. Siahnu si potom aj na milióny.

Nemenej peňazí zarábajú aj streameri/komentátori, ktorí streamujú videá na YouTube alebo na hráčskom webe Twitch. Tí najlepší môžu dosiahnuť aj na šesťciferný zárobok, čo je veľmi slušné. Dokonca ide o taký príjem, ktorý nezíska ani podstatná časť aktívnych e-športových hráčov.

Ak vás teda nebaví byť súčasťou nejakého e-športového tímu a zúčastňovať sa herných turnajov, môžete sa stať streamerom a z pohodlia domova točiť vlastné videá, recenzie na hry, návody a podobne. Streamovať môžete, samozrejme, čokoľvek, nielen to, ako hráte nejakú PC hru.

 

Ako sa stať streamerom?

Musí vás byť veľmi dobre počuť, cieľom nie je len prenos obrazu, ale aj kvalitného komentára. Ocitnete sa v úlohe športového odborníka, ktorý popisuje dianie na scéne. Budete teda napríklad hokejovým expertom v televíznom štúdiu. 

Aby ste mohli začať streamovať hry na Twitch alebo YouTube, musíte mať špičkový mikrofón, rovnako PC s hernými parametrami, pretože s podpriemernou grafickou kartou žiadny úspech nedosiahnete. 

Nesmiete byť nervózni – ak budete obľúbení, môžu vás čoskoro sledovať tisíce ľudí. Nesmie vás ani doslova položiť nejaký negatívny komentár niekoho, kto si rád rypne. To sa môže stať, žiaľ, vždy. Dôležité skôr je, koľko máte fanúšikov a aký profit celá akcia prinesie, všakže?

 

Twitch má mesačne sto miliónov návštevníkov

Existuje hneď niekoľko zaujímavých platforiem, ktoré môžete využívať na streamovanie e-športov, resp. online hier – Twitch, YouTube, ale tiež Facebook a ďalšie. Práve na Twitch streamuje prenosy jeden a pol milióna ľudí a mesačne ho navštívi aj sto miliónov špecifických návštevníkov. Veľká časť z nich sa pozerá na obľúbené turnaje v DOTE, Heartstone alebo League of Legends.

Druhou z alternatív je Youtube, ktorý ponúka nielen obľúbený Counter Strike. Rozhranie YouTube Live Gaming je optimalizované na jediný účel – na kvalitný prenos, a to i cez mobilnú aplikáciu. Takže celkovo môže živé vstupy sledovať veľký počet divákov hoci aj na cestách.

 

Existujú, samozrejme, aj ďalšie portály, ako je Dailymotion Games, Smashcast.tv alebo Teamliquid.net a Azubu.tv, ale pravdou je, že nie sú až také obľúbené medzi divákmi, hráčmi ani medzi komentátormi.

 

Len tak mimochodom, na online športy sa vo veľkom tiež vsádza. Určite ste už vo svojej stávkovej kancelárii zaznamenali pár kurzov, ktoré vám na prvý pohľad nič nepovedali, ale pri bližšom pohľade bolo jasné, že ide o nejaké stretnutie práve z kategórie e-sport. To už je ale, samozrejme, trochu iný príbeh. Napokon streamovať môžete aj zápasy medzi futbalovými, hokejovými aj inými športovými tímami – NHL od EA Sports, FIFA, PES – aj ďalšie série sa prispôsobujú moderným trendom.

 

Čo budete potrebovať? 

Ak chcete streamovať a komentovať, ale bude pritom počuť hoci aj ten najslabší šum, zaváhanie, ozvenu, budete si musieť kúpiť o triedu lepší mikrofón, než aký máte na svoje vlastné online hranie. Rozprávať sa s ďalšími hráčmi a uvádzať živý prenos pre tisícky divákov je niečo celkom iné. Dôležitá je tiež kvalitná webkamera, teda ak chcete prenášať nielen svoj hlas, ale aj všetky emócie v miestnosti. Naozaj dobrá webkamera ponúkne rozlíšenie 1080p, LED osvetlenie a ďalšie dodatočné funkcie. Pri tejto elektronike viac-menej vždy platí jednoduchá rovnica, že s cenou rastie i kvalita.

 

Streamer hrá starcraft. Všetko si natáča a komentuje.

 

Ak budete prenášať z PC alebo notebooku, chce to len správny softvér, na Xboxe už bude potrebná snímacia karta – či už interná, alebo externá. Ak ste hráčom konzolových hier, potom okrem mikrofónu, webkamery a špeciálnej karty budete potrebovať vlastne už len kvalitný vysielací, resp. záznamový softvér. Je to napríklad Xsplit Broadcaster alebo o niečo jednoduchší variant Xsplit Gamecaster. Xpslit si rozumie s Twitch aj s YouTube, takže môžete sa rozhodnúť podľa toho, čo bude vyhovovať vám. Snímanie webkamery, prispôsobenie vzhľadu streamu a veľa ďalších vecí si možno upraviť podľa svojho gusta.

Ďalšou možnosťou je potom ešte OBS, teda Open Broadcast softvér, ktorý si veľmi jednoducho nastaví aj začiatočník v tejto oblasti. A navyše je úplne zadarmo. Xsplit ponúka aj bezplatnú verziu, ale aby ste využili všetky funkcie naplno, je nutné zaplatiť mesačné predplatné alebo rovno trvalú licenciu v cene zhruba päťsto amerických dolárov.

 

Zábava a zárobok v jednom, začať môže každý

Streamovanie e-športov je atraktívne skôr pre mladšie ročníky, hoci je pravdou, že začať môže v podstate každý, kto si zaobstará zodpovedajúce vybavenie a bude zapálený pre vec. Ak bude aj dostatočne výrečný, tak môže vyskúšať aj komentovanie. Istou nevýhodou je, že taký človek bude musieť do toho investovať značné množstvo času, aj keď nie toľko, koľko musia profesionálni hráči. 

Vy už máte výborný PC a stabilný internet? Potom už stačí len vyriešiť, cez ktorý server budete streamovať.

 

Mali by ste byť originálni – ponúkať niečo, čo tí ďalší nemajú – potom sa diváci len pohrnú. Sláva je asi ešte ďaleko, ale slušný privýrobok môže byť už doslova na dosah ruky. Výhodou je imidž, ktorý zaujme, a vtipný prejav, ktorý pobaví aj tých najtvrdších melancholikov. Streamer môže tiež ponúknuť reklamu firmám, ktoré vyrábajú počítače alebo herné príslušenstvo, a tým si vylepšiť svoj zárobok.

Podpísať zmluvu o streamovaní už dnes nie je nič výnimočné, naopak, reklama a fanúšikovia, z ktorých niektorí pošlú aj pár dolárov na prilepšenie, sú slušným zdrojom príjmov na dlhší čas. Niektorí hráči o tom dobre vedia, a tak skončia s aktívnym hraním a už sa živia len komentátorskými aktivitami / streamovaním.

 

Aké otázky by ste si mali položiť, než sa pustíte do streamovania online hier?

  • Čo vlastne chcem streamovať? Budú to športové hry alebo skôr nejaká novšia strieľačka?

  • Je mi jasné, že ide o beh na dlhú trať? Prvý stream určite nebudú sledovať stovky ľudí.

  • Som schopný/schopná reagovať behom prenosu i na chate? Pokiaľ áno, pritiahnete tým ďalších divákov.

  • Dokážem ignorovať tých, ktorí ma nemajú radi a prišli si len rypnúť bez konštruktívnej kritiky?

  • Možno tiež pomôže, keď občas usporiadate nejakú malú súťaž – hoci o super hru.

 

Pár slov na záver

Globálny trh rastie, za rok 2018 dosiahol celkový obrat hranicu 1,5 miliardy dolárov a skromné začiatky pred niekoľkými rokmi vystriedal skutočne obrovský boom. A určite to nie je divné, CS: GO, Rocket League, DotA 2 alebo League of Legends sú obľúbené už po dlhé roky a každý rok pribúdajú nejaké nové herné bomby, s ktorými si užijú hráči veľa hodín zábavy.

E-športy sa síce vysielajú aj na rôznych internetových televíziách, akou je EĽS TV alebo predtým PG24, ale vďaka streamovacím platformám máte všetko potrebné zakrátko pripravené. Samozrejmosťou by pre streamerov malo byť aj vysokorýchlostné pripojenie k internetu, pretože nielen kvalitné PC, ale aj špičková sieť sú potrebné na bezchybný výkon, ktorý si diváci radi užijú. Tak čo, idete do toho?

 

Ak ste v tomto článku nenašli to, čo ste hľadali, skúste si prečítať tiež diskusné fórum, tam možno nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.

Máte už nejaké skúsenosti so streamovaním e-športov a online hier? Ak áno, napíšte o tom do diskusie. Cením si každý názor, môžete ním inšpirovať či motivovať návštevníkov mojej stránky.

 

Ak môžete, podporte môj projekt lajknutím či zdieľaním na sociálnych sieťach. Je to to najmenej, čo môžete pre mňa a pre rast tohto webu urobiť. Takisto budem rád, ak sa pripojíte do mojich facebookových komunít. Prvá komunita je zameraná na tému zárobok na internete (tu je odkaz), v druhej skupine zverejňujem seriózne príležitosti na prácu z domu (odkaz nájdete tu). Označte ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Streamovanie e-Športov

Neboli nájdené žiadne príspevky.

Pridať nový príspevok