Možnosti zarábania s kryptomenami - Litecoin, Bitcoin, ako na to?

Ako a kde ťažiť virtuálnu menu Bitcoin.

Skôr než sa pustíme do samotného článku o možnostiach zárobku pomocou kryptomeny, určite by každý z vás mal vedieť, čo to vlastne tá kryptomena je. Kryptomena je vlastne obdobou klasických peňazí, len sú prevedené do digitálnej podoby na internete. Pravdepodobne ste už v poslednej dobe počuli o najznámejšej internetovej mene nazývanej Bitcoin. Vzhľadom na to, že digitálna mena sa nijako netlačí, stráži ju zložitý matematický algoritmus, ktorý rozhoduje, koľko meny sa dá vyťažiť alebo ,,vytlačiť". Kryptomenu môžete tiež zakúpiť za iné reálne peniaze alebo vymieňať za ďalšie virtuálne meny atď. Hlavným účelom týchto mien je rýchle zaplatenie služieb či produktov na internete (a stále častejšie i mimo neho), a ešte k tomu bez poplatku! Navyše sa tak otvárajú neskutočné možnosti podnikania mnohým špekulantom.

 

Virtuálnych mien je nespočetne veľa, tak, ako existuje napríklad euro, dolár alebo libra, tak aj vo svete kryptomien existuje Bitcoin, Litecoin, Namecoin, Dogecoin a mnoho ďalších. Sú normálne obchodovateľné na burze, a teda majú reálnu hodnotu. Každá z týchto digitálnych mien sa od seba trochu odlišuje, či už spôsobom ťažby alebo tým, čo predstavuje. Úplný zoznam kryptomien nájdete TU.

 

Výhoda kryptomeny

Prostredníctvom kryptomeny môžete prenášať tisícky € z jednej krajiny do druhej s poplatkom menej ako 5 centov prakticky okamžite. Ak to porovnáme s platbou prostredníctvom bankového prevodu, budete musieť čakať celý deň a zaplatíte poplatok niekedy až 1-3 % z čiastky prevodu (ak ide o zahraničnú platbu). Okrem toho, banka bude registrovať, že sa koná presun peňazí, zatiaľ čo u kryptomeny nemá nad takouto transakciou dohľad.

 

Možnosti, ako zarobiť na kryptomenách

1. Ťažba kryptomeny

Jednou možnosťou zárobku je práve ťažba kryptomeny. Nepočítajte s tým, že zakúpite nejaký nástroj, ktorý bude, ako zlatokopovia, kutrať v podzemí internetu a získavať vám kryptomenu. Vzhľadom na to, že ťažba digitálnej meny je veľmi náročná na výpočtový potenciál vášho počítača, rozhodne sa nevyhnete veľkým začiatočným investíciám - ak teda chcete vlastniť výkonný počítač s mnohými parametrami prevyšujúcimi väčšinu počítačových zostáv. O čo presne ide?

Ak sa rozhodnete zapojiť do ťažby virtuálnej meny, umožňujete tak využívať časť vašej PC zostavy pre výpočtové úkony. Tie kontrolujú transakcie kryptomien a vďaka poskytnutiu výkonu vášho počítača získavate od systému (teda od majiteľov internetovej meny) odmenu práve v podobe kryptomeny. Ide teda o priamu úmeru. Čím viac výkonu máte a poskytnete, tým viac môžete zarobiť.

 

Na to, aby bola ťažba elektronickej meny skutočne zárobková a skutočne sa vám oplatila, budú potrebné veľké vstupné investície práve do kvalitnej výpočtovej techniky. Čo so sebou prináša nemalé výdavky aj za elektrinu, pretože takto výkonná zostava bude potrebovať poriadne chladenie. Navyše, budete musieť počítať aj s veľkým hlukom, ktorý budú zostava i chladenie produkovať. Ak sa vám nechce investovať do novej výkonnej PC zostavy, môžete si prenajať aj špeciálne servery, ktoré určité spoločnosti za mesačný poplatok prenajímajú a ktoré sú primárne určené práve na ťaženie kryptomeny.

 

Čím viac transakcií váš počítač overí, tým väčšiu máte šancu, že získate zodpovedajúcu odmenu v podobe kryptomeny. V súčasnosti sa už veľmi neoplatí ťažiť Bitcoin a určite je výhodnejšie ťažiť menej známe digitálne meny. Prečo? Keďže je tu menej ťažiarov, odmeny budú vyššie a vy tak získate možnosť kvalitného zárobku.

 

Samozrejme, nemôžete počítať s tým, že zainvestujete obrovské peniaze do PC zostáv a začnete zarábať hromady kryptomeny, ktoré premeníte na reálne peniaze. To v žiadnom prípade. Výsledok, podobne ako u iných špekulácií, je neistý a na to treba myslieť. Ak sa vám ale váš krok podarí, nie je vylúčené, že sa stanete skutočnými milionármi.

 

2. Obchodovanie na burze

Okrem ťaženia kryptomien existuje aj možnosť obchodovania s virtuálnymi menami na burzách. Búrz je hneď niekoľko a každá má svoje špecifiká, preto je veľmi dôležité si nájsť presne tú burzu, ktorá vám bude vyhovovať najviac. Vďaka tomu tak môžete získať skutočne silný, hoci špekulatívny, nástroj pre obchodovanie alebo len drobné privyrobenie si bokom. Ak budete s obchodovaním ešte len začínať, dôrazne by som vám odporučil vyhnúť sa čínskym burzám. Po prvé, primárne sú určené pre ázijský trh, a po druhé, sú určené skôr profesionálnejším obchodníkom ako začiatočníkom.

osobná franšíza

Poplatky - presne tie sú prvým dôležitým kritériom pre výber správnej burzy na obchodovanie s kryptomenami. Každá burza má svoje špecifické balíčky (zostavy) poplatkov, o ktorých by ste sa mali pred začiatkom obchodovania dozvedieť čo najviac. Väčšina poplatkov je založená na objeme uzatvorených obchodov. Spravidla platí najmenšie poplatky ten, kto najviac obchoduje. Nemusí pritom ísť o obchody v hodnote stotisíc eur, bohato postačí viac menších obchodov. Poplatky za jeden uzatvorený obchod sa pohybujú okolo 0,30 %.

 

Bezpečnosť - to je druhá podmienka, na ktorej by ste mali v rámci obchodovania na burze trvať ako na jednej z priorít. Nezabúdajte, že pôjde o vaše peniaze! Keby boli burzy zle zabezpečené, mohli by ste o svoje peniaze nenávratne prísť. Väčšina búrz používa minimálne dvojfaktorovú autorizáciu účtu, aby ste mali istotu, že sa vám na váš účet nikto cudzí nepozrie, aby vám uškodil, prípadne pomohol svojim obchodom. Burzy často používajú aj off-line metódy na ukladanie meny alebo disponujú svojimi vlastnými bezpečnostnými systémami, ktoré doplnia napríklad o známy Trezor. Trezor je hardvérová internetová peňaženka disponujúca skvelým zabezpečením. Zistite si preto čo najviac informácií pred tým, než sa na burzu vrhnete.

 

Objem obchodovania - aj tento pojem by ste si mali overiť skôr, ako na danej burze začnete obchodovať. Čím väčší bude objem uzatvorených obchodov, tým viac zákazníkov bude burzu využívať. To značí hneď dve veci. Prvou je tá, že ľudia burze dôverujú, má teda výhodné podmienky, vynikajúce zabezpečenie a ďalšie dôležité faktory. Druhou vecou je tak fakt, že máte viac potenciálnych obchodných partnerov. V rámci objemu si tiež zistite, aké menové páry burza ponúka. Niekedy môžete kryptomenu zameniť za doláre či eurá. Avšak existujú aj burzy, ktoré umožňujú vymieňať jednu kryptomenu za druhú.

 

3. Založenie kryptomeny

Samozrejme, že každý má možnosť založiť si svoju vlastnú kryptomenu, na ktorej môže zarábať. Avšak takáto forma podnikania so sebou prináša mnohé úskalia. Zo všetkého najskôr potrebujete mať dostatočné technické zázemie. Technické zázemie pre vlastnú kryptomenu je veľmi nákladné. Keďže internetová mena sa musí ťažiť, musí mať veľmi zložitý matematický algoritmus, ktorý bude počítať aj so spomaľovaním ťažby kryptomeny tak, aby mala dostatočnú likviditu alebo odbyt, konkurencieschopnosť.

Likvidita potom bude súvisieť s rozšírenosťou vašej kryptomeny medzi ľudí, investorov a spoločnosti, ktoré ju budú chcieť využiť. Ak sa s menou nebude obchodovať, jej kurz bude veľmi nízky a vám tak neprinesie žiadne plusy, ale naopak, starosti v podobe dlhov, pretože prevádzka takých superpočítačov je skutočne veľmi nákladná. Ďalšou dôležitou informáciou pre založenie kryptomeny je fakt, že musíte mať absolútne dokonalé zabezpečenie, čo vás bude stáť ďalšie a ďalšie peniaze.

 

Založenie novej digitálnej meny rozhodne nie je žiadna zábava, vyžaduje to skutočne mnoho investícií, ktoré jednotlivec pravdepodobne nie je schopný utiahnuť úplne sám. Ak ale prekonáte všetky počiatočné problémy, rozhodne získate skvelé možnosti, ako sa stať milionárom.

 

4. Investície do kryptomeny

Máte na výber prakticky dve okamžité riešenia. Prvým riešením je investícia. Jednoducho nakúpite kryptomenu a čakáte. Na čo? Virtuálna mena mení svoj kurz, či už smerom nahor, alebo smerom nadol. Preto, aby ste zbohatli vďaka špekuláciám, si musíte pripraviť relatívne veľkú sumu peňazí. Kurzy sa síce pohybujú, ale zvyčajne nijako závratne. Aby sa vám teda výkyv kurzu o dve eurá oplatil a aby ste zbohatli, budete potrebovať skutočne veľkú sumu peňazí. V minulosti sa, samozrejme, stalo, že kurzy klesali alebo stúpali pokojne aj o desiatky až stovky eur!

Druhou možnosťou, ako investovať do kryptomeny, je ťažiť ju. Čo k tomu potrebujete, bolo popísané v bode č.1. Treba ale poznamenať, že aj napriek veľkým počiatočným investíciám (prípadne mesačným investíciám), sa ťažba elektronickej meny oplatí. Zaplatia sa investície a získate aj peniaze do rodinného rozpočtu.

 

Ak vás investovanie do kryptomien láka, je potrebné počítať aj s rizikom, koniec koncov tak, ako pri každej investícii. Je možné, že zbohatnete. Je však tiež možné, že o všetko prídete.

 

Pozor na investovanie do pyramídových kryptomien

Internetové meny ako Bitcoin či Litecoin sú čoraz populárnejšie, preto nie je žiadnym prekvapením, že sa začínajú objavovať pochybné projekty (pyramídové hry/Ponziho schémy), ktoré ich popularitu zneužívajú na podvody.

 

Jedným z takých príkladov je pyramídový projekt Coinspace, ktorý prišiel na Slovensko koncom roka 2015 a ktorý ľudí vyzýva, aby začali podnikať a  investovali do pripravovanej kryptomeny S-coin, s vidinou 50 % zhodnotenia vkladu. O projekte Coinspace a ich pseudokryptomene S-coin si prečítajte túto recenziu.

 

Podobných pyramídových systémov je, samozrejme, ako maku. Ak si chcete prečítať, čo všetko majú tieto podvodné systémy spoločné, nevynechajte ani článok falošné digitálne meny založené na pyramídeDozviete sa v ňom aj rozdiely medzi serióznymi elektronickými menami ako Litecoin a Bitcoin a pyramídovými kryptomenami typu Onecoin, Coinspace a iné.

 

Najznámejšie kryptomeny - ako ich ťažiť

1. Bitcoin (BTC)

Veľkou výhodou tejto virtuálnej meny je jej rozšírenosť, takže ak chcete skúsiť ťažiť „internetové peniaze“, odporúčam vám začať práve touto menou (aktualizácia: v súčasnosti odporúčam ťažiť skôr menej známe elektronické meny, ako je Bitcoin). Vďaka jej rozšírenosti je na ťažbu vyvinutých množstvo druhov minerov. Najznámejšie sú Cgminer, Guiminer (výborný pre začiatočníkov), BAMT atď. Keďže Bitcoin, Litecoin a ďalšie virtuálne meny nie sú ako reálne peniaze kryté bankou, ale len výpočtovým výkonom, sú pre štátny aparát ťažko sledovateľné a taktiež nezdaniteľné, čo dáva priestor pre čierne obchody, z ktorých štát nič nemá, a to začína vrcholnej politike ležať v žalúdku. Bitcoin bol prvou kryptomenou, to znamená, že veľká časť z pôvodného množstva je už vyťažená. Keďže aj pri vysokom výkone by pre jednotlivcov bolo veľmi zložité nájsť platný blok obsahujúci BTC, začali vznikať tzv. pooly. Pool je združenie výpočtových jednotiek, podieľajúcich sa na ťažení súčasne. Do poolu sa jednoducho zaregistrujete, zadáte svoje minery a môžete ťažiť, následne vás pool za svoju ťažbu adekvátne odmení - podľa vášho výpočtového výkonu a doby ťaženia daného bloku. Na začiatok vám odporúčam vyskúšať český pool https://mining.bitcoin.cz/Je to prvý pool tohto druhu, je jednoduchý a hlavne overený.

 

MH/S.

Mh/s je jednotka určujúca výpočtový výkon. Ukazuje, koľko operácií je váš miner schopný urobiť za jednu sekundu. Platí, že čím viac, tým lepšie pre vás (väčšia odmena). V dnešnej dobe sa už neoplatí ťažiť pomocou procesorov (CPU), pretože ich výkon je žalostný. Väčšina komunity dnes pre ťažbu používa grafické karty (GPU). Výhodnejšie pre ťažbu sú karty Ati AMD. Porovnanie výkonu grafických kariet nájdete TU.

 

Medzi najobľúbenejšie karty patria HD 5830, 5850, 5870, 5970, 7790, pretože majú dobrý pomer cena / výkon, čo je veľmi dôležité. Šťastnejší ťažbári majú dnes tzv. ASIC minery, ktoré vďaka špeciálnym matematickým operáciám dokážu (zjednodušene) ťažiť mnohonásobne rýchlejšie ako GPU. Žiaľ (našťastie?), ich dostupnosť je zatiaľ nízka a je možné povedať, že ak naplnia trh, tak to bude znamenať koniec ťažby BTC, ale o tom si už nájdete vlastné informácie na internete.

Ťaženie kryptomien, zoznam mien a spôsob ich ťažby.

GUIMINER.

Tento program pracuje v rámci systému Windows a vďaka svojmu grafickému prostrediu je jednoduchý na pochopenie. Jednoducho ho nainštalujete, zapnete, zadáte potrebné údaje, ktoré získate z vášho poolu, a po stlačení tlačidla štart ťažíte. Miner stiahnete TU.

 

MT.GOX - peňaženka pre Bitcoiny.

MT.gox je burza, na ktorej môžete svoje vyťažené Bitcoiny vymieňať za doláre, eurá atď. (alternatíva BTC-e). MT.gox je zároveň internetovou peňaženkou na Bitcoiny, niečo podobné ako napríklad PayPal, Payza, s tým rozdielom, že v týchto dvoch sa neobchoduje s Bitcoinmi. Na obchodovanie vám MT.gox vygeneruje adresu vašej peňaženky, ktorú budete  používať pri obchodoch s Bitcoinmi a potrebovať do poolu, aby vedeli, kam vám majú poslať Bitcoiny, ktoré ste vyťažili. Vďaka tomu, že MT.gox je klasická burza, môžete sa taktiež vydať cestou obchodovania. Lacno nakúpite, a draho predáte.

 

Prečítajte si aj článok o výhodách a nevýhodách ťažby Bitcoinu. Nájde v ňom aj pár ďalších peňaženiek a systémy na ťažbu tejto kryptomeny.

 

2. Litecoin (LTC)

Ako a kde dolovať decentralizovanú menu Litecoin.

Pri ťažbe Litecoinu platí v podstate všetko, čo pri ťažení BTC. Rozdiel je v tom, že nie je tak rozšírený, preto sa naň nepoužíva veľa ťažobných nástrojov (Cgminer), a celkovo je konfigurácia minerov oveľa zložitejšia ako u BTC. Veľkou výhodou Litecoinu je, že jeho vyťaženosť a zložitosť sú zatiaľ nízke, preto na rozdiel od BTC, kde s výkonom 2 000mh/s vyťažíte cca 1 BTC za mesiac, u Litecoinu je to až 60 LTC, čo pri cene 25 USD za dolár môže byť výhodnejšie ako ťažba BTC. Dokonca je pravdepodobné, že táto cena bude ešte stúpať. Ďalšou veľkou výhodou je, že „kódovanie“ Litecoinu je iné ako u BTC, a preto tu nie je možné používať špeciálne ASIC minery. Bohato postačí GPU.

 

BTC-E - peňaženka pre Litecoin a iné kryptomeny.

Takisto ide o internetovú peňaženku a burzu ako je MT.gox, avšak táto burza podporuje väčšie množstvo kryptomien, zatiaľ čo MT.gox podporuje len BTC. Preto ak budete chcieť používať Litecoin, musíte využiť služby internetovej peňaženky BTC-e.

 

Máte blog alebo akúkoľvek webovú stránku? Potom si rozhodne prečítajte aj článok - ako si privyrobiť na blogu prostredníctvom kryptomien

 

Pár slov na záver

Keďže GPU karty, využívané na ťaženie, požierajú veľa prúdu, ťažba je niekedy nevýhodná (pri zlom kurze). To ale neznamená, že sa kurz nemôže zmeniť. Nedávno bol 1 BTC za 1 000 USD! V súčasnosti (21.08.2014) je to okolo 550 USD. Práve z dôvodu budúceho možného rastu kurzu sa v súčasnosti pre majiteľa GPU viac oplatí ťažiť Litecoin. Veľkou výhodou je ale to, že nemôžete „spadnúť na hubu“, pretože keď si to porovnáte s investovaním do „pochybných internetových projektov - pyramíd a Ponziho schém“, tak na rozdiel od nich tu investujete len do hardwaru. To znamená, že za vaše peniaze máte určitý HW, ktorý v prípade, že kryptomeny skončia, môžete jednoducho predať alebo využiť iným spôsobom. Časť peňazí, ktoré investujete, sa vám vráti späť a to, čo ste pomocou tohto HW medzitým naťažili, je pre vás vítaným bonusom.

 

Je teda na vás, akú cestu si zvolíte. Každá má svoje úskalia, ktoré je potrebné prekonať. Rozhodne si dobre premyslite a spočítajte, či chcete radšej investovať kúpou meny, alebo s ňou obchodovať na burze, či napríklad menu ťažiť.

 

Prečítajte si aj článok o  alternatívnych kryptomenách Etherum, Ripple, Litecoin a ďalších . V článku sa dočítate, prečo vôbec vznikajú, v čom sa líšia od Bitcoinu a v čom sú dokonca lepšie ako Bitcoin.

 

Poplatky - presne tie sú prvým dôležitým kritériom pre výber správnej burzy na obchodovanie s kryptomenami. Každá burza má svoje špecifické balíčky (zostavy) poplatkov, o ktorých by ste sa mali pred začiatkom obchodovania dozvedieť čo najviac. Väčšina poplatkov je založená na objeme uzatvorených obchodov. Spravidla platí najmenšie poplatky ten, kto najviac obchoduje. Nemusí pritom ísť o obchody v hodnote stotisíc eur, bohato postačí viac menších obchodov. Poplatky za jeden uzatvorený obchod sa pohybujú okolo 0,30 %.

 

Bezpečnosť - to je druhá podmienka, na ktorej by ste mali v rámci obchodovania na burze trvať ako na jednej z priorít. Nezabúdajte, že pôjde o vaše peniaze! Keby boli burzy zle zabezpečené, mohli by ste o svoje peniaze nenávratne prísť. Väčšina búrz používa minimálne dvojfaktorovú autorizáciu účtu, aby ste mali istotu, že sa vám na váš účet nikto cudzí nepozrie, aby vám uškodil, prípadne pomohol svojim obchodom. Burzy často používajú aj off-line metódy na ukladanie meny alebo disponujú svojimi vlastnými bezpečnostnými systémami, ktoré doplnia napríklad o známy Trezor. Trezor je hardvérová internetová peňaženka disponujúca skvelým zabezpečením. Zistite si preto čo najviac informácií pred tým, než sa na burzu vrhnete.

 

Objem obchodovania - aj tento pojem by ste si mali overiť skôr, ako na danej burze začnete obchodovať. Čím väčší bude objem uzatvorených obchodov, tým viac zákazníkov bude burzu využívať. To značí hneď dve veci. Prvou je tá, že ľudia burze dôverujú, má teda výhodné podmienky, vynikajúce zabezpečenie a ďalšie dôležité faktory. Druhou vecou je tak fakt, že máte viac potenciálnych obchodných partnerov. V rámci objemu si tiež zistite, aké menové páry burza ponúka. Niekedy môžete kryptomenu zameniť za doláre či eurá. Avšak existujú aj burzy, ktoré umožňujú vymieňať jednu kryptomenu za druhú.

 

3. Založenie kryptomeny.

Samozrejme, že každý má možnosť založiť si svoju vlastnú kryptomenu, na ktorej môže zarábať. Avšak takáto forma podnikania so sebou prináša mnohé úskalia. Zo všetkého najskôr potrebujete mať dostatočné technické zázemie. Technické zázemie pre vlastnú kryptomenu je veľmi nákladné. Keďže internetová mena sa musí ťažiť, musí mať veľmi zložitý matematický algoritmus, ktorý bude počítať aj so spomaľovaním ťažby kryptomeny tak, aby mala dostatočnú likviditu alebo odbyt, konkurencieschopnosť.

Likvidita potom bude súvisieť s rozšírenosťou vašej kryptomeny medzi ľudí, investorov a spoločnosti, ktoré ju budú chcieť využiť. Ak sa s menou nebude obchodovať, jej kurz bude veľmi nízky a vám tak neprinesie žiadne plusy, ale naopak, starosti v podobe dlhov, pretože prevádzka takých superpočítačov je skutočne veľmi nákladná. Ďalšou dôležitou informáciou pre založenie kryptomeny je fakt, že musíte mať absolútne dokonalé zabezpečenie, čo vás bude stáť ďalšie a ďalšie peniaze.

 

Založenie novej digitálnej meny rozhodne nie je žiadna zábava, vyžaduje to skutočne mnoho investícií, ktoré jednotlivec pravdepodobne nie je schopný utiahnuť úplne sám. Ak ale prekonáte všetky počiatočné problémy, rozhodne získate skvelé možnosti, ako sa stať milionárom.

 

4. Investície do kryptomeny.

Máte na výber prakticky dve okamžité riešenia. Prvým riešením je investícia. Jednoducho nakúpite kryptomenu a čakáte. Na čo? Virtuálna mena mení svoj kurz, či už smerom nahor, alebo smerom nadol. Preto, aby ste zbohatli vďaka špekuláciám, si musíte pripraviť relatívne veľkú sumu peňazí. Kurzy sa síce pohybujú, ale zvyčajne nijako závratne. Aby sa vám teda výkyv kurzu o dve eurá oplatil a aby ste zbohatli, budete potrebovať skutočne veľkú sumu peňazí. V minulosti sa, samozrejme, stalo, že kurzy klesali alebo stúpali pokojne aj o desiatky až stovky eur!

Druhou možnosťou, ako investovať do kryptomeny, je ťažiť ju. Čo k tomu potrebujete, bolo popísané v bode č.1. Treba ale poznamenať, že aj napriek veľkým počiatočným investíciám (prípadne mesačným investíciám), sa ťažba elektronickej meny oplatí. Zaplatia sa investície a získate aj peniaze do rodinného rozpočtu.

 

Ak vás investovanie do kryptomien láka, je potrebné počítať aj s rizikom, koniec koncov tak, ako pri každej investícii. Je možné, že zbohatnete. Je však tiež možné, že o všetko prídete.

 

Pozor na investovanie do pyramídových kryptomien.

Internetové meny ako Bitcoin či Litecoin sú čoraz populárnejšie, preto nie je žiadnym prekvapením, že sa začínajú objavovať pochybné projekty (pyramídové hry/Ponziho schémy), ktoré ich popularitu zneužívajú na podvody.

 

Jedným z takých príkladov je pyramídový projekt Coinspace, ktorý prišiel na Slovensko koncom roka 2015 a ktorý ľudí vyzýva, aby začali podnikať a  investovali do pripravovanej kryptomeny S-coin, s vidinou 50 % zhodnotenia vkladu. O projekte Coinspace a ich pseudokryptomene S-coin si prečítajte túto recenziu.

 

Podobných pyramídových systémov je, samozrejme, ako šafranu. Ak si chcete prečítať, čo všetko majú tieto podvodné systémy spoločné, nevynechajte ani článok falošné digitálne meny založené na pyramídeDozviete sa v ňom aj rozdiely medzi serióznymi elektronickými menami ako Litecoin a Bitcoin a pyramídovými kryptomenami typu Onecoin, Coinspace a iné.

 

Najznámejšie kryptomeny - ako ich ťažiť.

1. Bitcoin (BTC).

Veľkou výhodou tejto virtuálnej meny je jej rozšírenosť, takže ak chcete skúsiť ťažiť „internetové peniaze“, odporúčam vám začať práve touto menou (aktualizácia: v súčasnosti odporúčam ťažiť skôr menej známe elektronické meny, ako je Bitcoin). Vďaka jej rozšírenosti je na ťažbu vyvinutých množstvo druhov minerov. Najznámejšie sú Cgminer, Guiminer (výborný pre začiatočníkov), BAMT atď. Keďže Bitcoin, Litecoin a ďalšie virtuálne meny nie sú ako reálne peniaze kryté bankou, ale len výpočtovým výkonom, sú pre štátny aparát ťažko sledovateľné a taktiež nezdaniteľné, čo dáva priestor pre čierne obchody, z ktorých štát nič nemá, a to začína vrcholnej politike ležať v žalúdku. Bitcoin bol prvou kryptomenou, to znamená, že veľká časť z pôvodného množstva je už vyťažená. Keďže aj pri vysokom výkone by pre jednotlivcov bolo veľmi zložité nájsť platný blok obsahujúci BTC, začali vznikať tzv. pooly. Pool je združenie výpočtových jednotiek, podieľajúcich sa na ťažení súčasne. Do poolu sa jednoducho zaregistrujete, zadáte svoje minery a môžete ťažiť, následne vás pool za svoju ťažbu adekvátne odmení - podľa vášho výpočtového výkonu a doby ťaženia daného bloku. Na začiatok vám odporúčam vyskúšať český pool https://mining.bitcoin.cz/Je to prvý pool tohto druhu, je jednoduchý a hlavne overený.

 

MH/S.

Mh/s je jednotka určujúca výpočtový výkon. Ukazuje, koľko operácií je váš miner schopný urobiť za jednu sekundu. Platí, že čím viac, tým lepšie pre vás (väčšia odmena). V dnešnej dobe sa už neoplatí ťažiť pomocou procesorov (CPU), pretože ich výkon je žalostný. Väčšina komunity dnes pre ťažbu používa grafické karty (GPU). Výhodnejšie pre ťažbu sú karty Ati AMD. Porovnanie výkonu grafických kariet nájdete TU.

 

Medzi najobľúbenejšie karty patria HD 5830, 5850, 5870, 5970, 7790, pretože majú dobrý pomer cena / výkon, čo je veľmi dôležité. Šťastnejší ťažbári majú dnes tzv. ASIC minery, ktoré vďaka špeciálnym matematickým operáciám dokážu (zjednodušene) ťažiť mnohonásobne rýchlejšie ako GPU. Žiaľ (našťastie?), ich dostupnosť je zatiaľ nízka a je možné povedať, že ak naplnia trh, tak to bude znamenať koniec ťažby BTC, ale o tom si už nájdete vlastné informácie na internete.

Ťaženie kryptomien, zoznam mien a spôsob ich ťažby.

GUIMINER.

Tento program pracuje v rámci systému Windows a vďaka svojmu grafickému prostrediu je jednoduchý na pochopenie. Jednoducho ho nainštalujete, zapnete, zadáte potrebné údaje, ktoré získate z vášho poolu, a po stlačení tlačidla štart ťažíte. Miner stiahnete TU.

 

MT.GOX - peňaženka pre Bitcoiny.

MT.gox je burza, na ktorej môžete svoje vyťažené Bitcoiny vymieňať za doláre, eurá atď. (alternatíva BTC-e). MT.gox je zároveň internetovou peňaženkou na Bitcoiny, niečo podobné ako napríklad PayPal, Payza, s tým rozdielom, že v týchto dvoch sa neobchoduje s Bitcoinmi. Na obchodovanie vám MT.gox vygeneruje adresu vašej peňaženky, ktorú budete  používať pri obchodoch s Bitcoinmi a potrebovať do poolu, aby vedeli, kam vám majú poslať Bitcoiny, ktoré ste vyťažili. Vďaka tomu, že MT.gox je klasická burza, môžete sa taktiež vydať cestou obchodovania. Lacno nakúpite, a draho predáte.

 

2. Litecoin (LTC).

Ako a kde dolovať decentralizovanú menu Litecoin.

Pri ťažbe Litecoinu platí v podstate všetko, čo pri ťažení BTC. Rozdiel je v tom, že nie je tak rozšírený, preto sa naň nepoužíva veľa ťažobných nástrojov (Cgminer), a celkovo je konfigurácia minerov oveľa zložitejšia ako u BTC. Veľkou výhodou Litecoinu je, že jeho vyťaženosť a zložitosť sú zatiaľ nízke, preto na rozdiel od BTC, kde s výkonom 2 000mh/s vyťažíte cca 1 BTC za mesiac, u Litecoinu je to až 60 LTC, čo pri cene 25 USD za dolár môže byť výhodnejšie ako ťažba BTC. Dokonca je pravdepodobné, že táto cena bude ešte stúpať. Ďalšou veľkou výhodou je, že „kódovanie“ Litecoinu je iné ako u BTC, a preto tu nie je možné používať špeciálne ASIC minery. Bohato postačí GPU.

 

BTC-E - peňaženka pre Litecoin a iné kryptomeny.

Takisto ide o internetovú peňaženku a burzu ako je MT.gox, avšak táto burza podporuje väčšie množstvo kryptomien, zatiaľ čo MT.gox podporuje len BTC. Preto ak budete chcieť používať Litecoin, musíte využiť služby internetovej peňaženky BTC-e.

 

Pár slov na záver.

Keďže GPU karty, využívané na ťaženie, požierajú veľa prúdu, ťažba je niekedy nevýhodná (pri zlom kurze). To ale neznamená, že sa kurz nemôže zmeniť. Nedávno bol 1 BTC za 1 000 USD! V súčasnosti (21.08.2014) je to okolo 550 USD. Práve z dôvodu budúceho možného rastu kurzu sa v súčasnosti pre majiteľa GPU viac oplatí ťažiť Litecoin. Veľkou výhodou je ale to, že nemôžete „spadnúť na hubu“, pretože keď si to porovnáte s investovaním do „pochybných internetových projektov - pyramíd a Ponziho schém“, tak na rozdiel od nich tu investujete len do hardwaru. To znamená, že za vaše peniaze máte určitý HW, ktorý v prípade, že kryptomeny skončia, môžete jednoducho predať alebo využiť iným spôsobom. Časť peňazí, ktoré investujete, sa vám vráti späť a to, čo ste pomocou tohto HW medzitým naťažili, je pre vás vítaným bonusom.

 

Je teda na vás, akú cestu si zvolíte. Každá má svoje úskalia, ktoré je potrebné prekonať. Rozhodne si dobre premyslite a spočítajte, či chcete radšej investovať kúpou meny, alebo s ňou obchodovať na burze, či napríklad menu ťažiť.

 

Aký je váš názor na kryptomeny? Máte s nimi nejaké skúsenosti, či už s ťažením, alebo obchodovaním na burze? Napíšte do diskusie.

Nenašli ste v článku to, čo ste hľadali? Potom si skúste pozrieť aj diskusné fórum. Možno tam nájdete pár zaujímavých informácií k tejto téme. 

Aký je váš názor na kryptomeny? Máte s nimi nejaké skúsenosti, či už s ťažením, alebo obchodovaním na burze? Ak áno, napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Ťaženie Kryptomien

Dátum: 06.04.2018

Vložil: Marek

Titulok: Litecoin

Zaujímavý príspevok, No existuje aj rôzna škála iných kryptomien ako je bitcoin, napríklad Monero, o tejto kryptomene som sa dozvedel veľa v tomto článku https://bitcoinkurz.sk/monero-kurz-cena-graf-kupit-co-je-xmr/

Dátum: 19.06.2016

Vložil: Investor

Titulok: Co poviete na swisscoin

Zaujíma ma názor čo na swisscoin
Viac info ne webe:

Dátum: 04.07.2016

Vložil: Erikkk

Titulok: Re:Co poviete na swisscoin

No podla mna dalsi podvod ako vsetky tieto kryptomeny. Obycajna pyramidova hra.

Dátum: 06.04.2015

Vložil: Dave

Titulok: Zisk Kryptomien

Dnes sa uz tazit kryptomeny neoplati. Bitcoinu jednak klesa kurz a narocnost je strasne vysoka (potrebujete dosiahnut vykonu par tisic PC strednej triedy pripadne si zakupit profi procesory ktore stoja par tisic) Litecoin ma sice nizsiu narocnost no stale potrebujete mat aspon 5-6 nadupanych PC aby to malo nejaky zmysel.

Existuje vsak sposob ako sa da zarabat bitcoin. Je to sice pomale ale ved kazdy cent sa zide. Ziadna investicia. Staci si spravit bitcoin penazenku (pripadne zadat adresu aktualnej). Nevahajte. Ak budete mat stastie mozte zarobit aj 200$ v BTC

Dátum: 07.11.2015

Vložil: Pavol D.

Titulok: Re:Zisk Kryptomien

Dobrý deň,
ak je to ešte aktuálne, pošlite mi prosím stránku na zisk kryptomeny. Pošlite mi prosím aj stránku na dobrú bitcoinovú peňaženku.
Ďakujem
Pekný deň
Pavol Devan

Dátum: 17.01.2016

Vložil: Serafin

Titulok: Re:Zisk Kryptomien

Prosím a aký je Váš názor na ONE-COIN ? Dostal som zaujímavú ponuku.

Dátum: 18.01.2016

Vložil: Robert

Titulok: Re:Re:Zisk Kryptomien

Od One-coin by som dal ruky prec. Nemaju ziadnu hodnotu. Teda maju hodnotu, ale len v ramci ich systemu (pyramidy). Pre verejnost su nepouzitelene. Chapes nie? Ak tam zarobis nejeke tie one-coiny, tak budes moct s nimi narabat len v ramci systemu. Neda sa s nimi obchodovat na burze a nezamenis ich za papierove peniaze v ziadnej banke. Podla mna je to uzavreta pyramidova hra - podvod.
Ti co do toho lakaju sa ohanaju tym ze v buducnosti One-coin vstupi na burzu a vsetci zbohatnu... Su to ale len sluby, podla mna sa nic z toho nesplni. A peniaze ktore das do systemu sa pekne prerozdelia. Asi tolko...

Dátum: 18.01.2016

Vložil: kryptomena

Titulok: Re:Re:Re:Zisk Kryptomien

Onecoiny si môžeš zamieňať za reálne eura alebo doláre priamo u nich a poslať si hotovosť napr do Vub... na onecoin je veľa kritiky ale majú aj veľa výsledkov. Najprv sa registrovalo a ludia za to mali len prislub že niečo bude. Potom pribudli tokeny a nedalo sa s nimi nič robiť. Potom prišla ťažba a za tokeny sa dali ťažiť onecoiny ale nič sa s nimi nedalo robiť. Teraz sa už dá odpredávať denne 1,5 % zo svojích onecoinov. Alebo podľa peňažného limitu. A o pol roka by mali pribudnúť aj partneri kde sa bude dať s Onecoinom nakupovať a potom verejné obchodovanie nie len pre členov. Či to výjde alebo nie je otázka. Zatiaľ plnia sľuby, Je tam preinvestovaných vyše 2 mld... tak by šlo asi o najväčší scam v histórií ak by to bol podvod. To je môj neutrálny postoj. Väčšinou sa nadáva na ich uzavretý systém ale na to majú odôvodnenie ktoré niektorí príjmu a niektorí nie.

Dátum: 19.01.2016

Vložil: Robo

Titulok: Re:Re:Re:Re:Zisk Kryptomien

Co je to za sprostost? Zaregistrujem sa do systemu a vlozim realne eura/dolare za ktore dostanem one-coiny? A nasledne si ich mozem zmenit spat na eura? Preco sa nedaju pouzivat aj mimo ich systemu?

Dátum: 17.02.2016

Vložil: Marek

Titulok: Re:Re:Re:Re:Re:Zisk Kryptomien

Ak niekoho zaujima viacej informacii o spolocnosti onecoin, preco sa onecoiny nedaju pouzit mimo systemu a preco to nie je blbost.

Dátum: 24.02.2016

Vložil: lili

Titulok: Re:Re:Zisk Kryptomien

dobry den, mozem sa opytat aku ponuku ste dostali? a co je one coin? dakujem

Dátum: 18.01.2016

Vložil: Matej

Titulok: Re:Zisk Kryptomien

Ahoj, podla mna vobec nemas pravdu ze sa tazit bitcoin neoplati. To ze si napisal ze klesa bola mozno pravda ked si pisal tento prispevok, lenze bitcoin ma neskutocny potencial a jeho oblubenost stale vo svete narasta. Odmena sa sice kazde 4 roky znizuje ale napr. k dnesnemu dnu je to 9000 dolarov za platny blok. Viem ze je takmer nerealne blok vytazit samostatne... Co si pisal ze potrebujes na to procesory atd. je blbost pretoze dnes kazdy rozumny miner tazi pomocou ASIC mineru, ktoreho vykon moze v klude dosahovat niekolko THash/s, co by si s procesormi asi nikdy nedosiahol a cena tichto minerov je vyssia ale nie nerealna. Odporucam tazbu v poole a nedajte sa odradit :)

Dátum: 18.01.2016

Vložil: Michal

Titulok: Re:Re:Zisk Kryptomien

Nazdar pozerám že sa celkom vyznáš máš nejaké priame skúsenosti ?? kolko je možné vyťažiť akým výkonom ??

Dátum: 14.02.2016

Vložil: Dave

Titulok: Re:Re:Zisk Kryptomien

Ukáž mi človeka, čo len tak da 500 alebo 1000€ do zariadenia ktoré mu bude ťažiť BTC. Ten čo to ovláda, nechodí na stránky o zárobku na nete a radový človek si to dovoliť nemôže. Ak sa však mýlim a máš iný, lepší spôsob ako ''ťažiť'' BTC s minimálnymi nákladmi prosím, môžeš sa podeliť.

Čo sa týka ťažby v poole... OK, za mesiac ti to dá ak máš lepší počitač možno tak 20€... Ak budeš neustále online. Oplatí sa to? 80% ľudí nemá ani výkonnejší počítač aby to vôbec mohli dosiahnuť...

Dátum: 08.03.2015

Vložil: Dave

Titulok: Jednoduchý spôsob získania Bitcoinu

Poznám jednoduchý spôsob ako získať bitcoiny.
Vstupné požiadavky:
Vytvoriť si peňaženku (prípadne zadať Vašu súčasnú)
Zadať e-mail (kľudne si vytvorte nový, stránka však nespamuje)
Zadať heslo

Dátum: 01.01.2015

Vložil: Gomeez

Titulok: Mineři pracují i přes noc

Mineři pracují i přes noc... nové ! dneska to začalo.. zarábaj hrou https://www.goldvis.eu/

Dátum: 09.01.2015

Vložil: Admin

Titulok: Re:Mineři pracují i přes noc

Mrzí ma to, affiliate linky mažem

Dátum: 18.12.2014

Vložil: rudo

Titulok: tazba litecoin

zdravim vie mi niekto pomoct stym tazenim? neviem najst na to link diky

Dátum: 02.10.2014

Vložil: Romca

Titulok: Ťažba Litecoinu

Chcela by som sa spýtať či nepoznáte nejaký web na ťažbu meny Litecoin - mám na mysli takú ťažbu ktorá sa dá využiť na normálnom domácom počítači na GPU...

Dátum: 04.10.2014

Vložil: Admin

Titulok: Re:Ťažba Litecoinu

Dobrý deň

To žiaľ nepoznám. Skúste ale pohľadať na internete.

Dátum: 19.10.2014

Vložil: marek

Titulok: Re:Ťažba Litecoinu

zdravím poznam program ktory tazi dogecoin čo je na rovnakom scrypte ako litecoin a daju sa lahko zameniť čiže nieje problem skuste pozriet tu a ak by bol problem kontaktujte na stranke, ktora je zatial v testovacej verzii čoskoro prejde na vlastnú domenu https://bitcoinsk.wix.com/

Dátum: 18.12.2014

Vložil: rudo

Titulok: Re:Re:Ťažba Litecoinu

zdravim marek mohol by si mi to podrobnejsie popisat to zazenie co a ako?
dakujem

Dátum: 17.08.2014

Vložil: Juro

Titulok: KORUNA

Ahojte a preco netazite novu kryptomenu KORUNA? www.koruna.in. Zacali pred tyzdnom a tazi to bajecne.

Dátum: 23.04.2014

Vložil: Pavol

Titulok: Tazba

Dobrý deň,

Ťažby LTC, BTC a iné.. oni sa ťažia pomocou GPU či CPU ale ako to ide ? lebo som to nepochopil

Ďakujem za odpoveď

Dátum: 18.01.2016

Vložil: Matej

Titulok: Re:Tazba

Skoro nikto uz netazi pomocou GPU ani CPU je to neefektivne, pouzivaju sa ASIC mineri

Dátum: 29.03.2014

Vložil: Tomáš

Titulok: Bitcoin

v sučasnosti sa už neoplati tažiť Bitcoin doma či už je to samotna naročnosť ale aj veľka investicia do zaradenia ale aj samotna elektrina ale su stranky na ktorych si kupite Ghs a oni tažia namiesto vás asi najznamejšie a najdostupnejšie su tieto :

Dátum: 10.04.2014

Vložil: Admin

Titulok: Re:Bitcoin

Ahoj

Sorry ale linky nefungujú, preto som ich zmazal.

Dátum: 05.12.2013

Vložil: marek

Titulok: BTC prevod

Dobrý deň,

dajú sa BTC poslať z BTC peňaženky na klasický bankový účet?

Dátum: 11.12.2013

Vložil: michal

Titulok: Re:BTC prevod

nedajú, ale môžeš ich predať na burze (alebo dokonca na ebay-i) za € alebo $ a tie si následne poslať na svoj účet

Pridať nový príspevok