Telefonista, operátor call centra - zoznam portálov, kde hľadať ponuky
Ste naozaj veľmi zhovorčivý a komunikácia na ulici vám nerobí problém? Vždy sa s niekým zarozprávate a doslova zabudnete na svet okolo? Pôsobíte na svoje okolie veľmi presvedčivým dojmom? Potom je pre vás ideálna práca telefonistu. Práca v call centre nemá veľké nároky na vzdelanie, ide o kancelársku profesiu číslo jedna, ktorá je obľúbená v rámci celého vekového spektra. Na druhej strane je jasné, že uchádzač o podobnú prácu bude musieť mať veľkú trpezlivosť a prejavovať aj empatiu.
Uvažujete nad tým, že by ste začali pracovať ako operátor call centra, ale nie ste si istí, či vám bude táto práca vyhovovať? Potom ste tu správne. V tomto článku nájdete maximum informácií o tom, čo všetko by ste mali vedieť a aké osobnostné predpoklady sú žiaduce, ak chcete pracovať v tejto oblasti. Rovnako informácie, čo všetko zahŕňa práca telefónneho operátora, resp., aká je náplň práce, či je potrebné vzdelanie, alebo predchádzajúca prax. A v závere článku nájdete, samozrejme, pár tipov, kde hľadať také pracovné ponuky (zoznam TOP call centier v SR, ktoré neustále naberajú nových ľudí).
Čo všetko by mal vedieť telefonista?
Aktívne oslovovanie zákazníkov a zadávanie zistených dát do tabuliek v počítači. Presne tak je nutná schopnosť komunikovať na jednotku a mať aj používateľskú znalosť práce s PC, pretože vašim denným chlebom bude napríklad aj program MS Office.
Nepôjde len o telefonáty, ale aj odpovede na e-mailové otázky, všetko teda musí ísť plynule a rýchlosť spoločne so spoľahlivosťou budú vašou najlepšou devízou. Odolnosť voči stresu je nutná, lebo toto je práca, kde sa chyba ťažko berie späť a určite nesmiete na nikoho zvyšovať hlas. Je nutné, aby ste sa pripravili na desiatky alebo skôr stovky otázok denne. Nie všetci, s ktorými povediete telefonický hovor, budú príjemne naladení, niekedy bude nutné, aby ste zvládali komplikovaný dohovor.
Musíte byť schopní predávať, vzbudiť záujem o určitý produkt alebo službu, to je tu alfou a omegou.
Predchádzajúca prax nie je vždy nutná
Existujú školenia, takže nemusíte mať za sebou nejaké predchádzajúce skúsenosti s prácou v call centrách. Všetko sa totiž dá naučiť, kto je komunikatívny a dokáže sa dobre a vecne vyjadrovať, ten nebude mať ťažkosti ani v pozícii začiatočníka.
Veľmi dôležitá je vytrvalosť, ale aj chuť telefonovať a hovoriť, čo nie je u mnohých uchádzačov o zamestnanie samozrejmosťou. Ak je toto vaším plusom, potom je veľká šanca, že sa dočkáte kladnej odpovede.
Naučte sa vecne argumentovať, veľkým benefitom je pracovný čas, ktorý je obvykle veľmi flexibilný. Pokiaľ sa do týchto vôd raz ponoríte, čoskoro si na ne zvyknete. Každý operátor call centra nejako začínal, všakže?
K osobnostným predpokladom patrí sebavedomie
A aký by mal byť teda ideálny telefónny operátor? Ostýchavosť je tu negatívna vlastnosť, ako napokon prakticky všade, kde komunikujete s ľuďmi. Sebavedomý prístup je nutný, každodenne si budete musieť vypočuť NIE od desiatok ľudí, niekedy pôjde dokonca o veľmi nevyberavé odmietnutie. Pre citlivých ľudí teda call centrum určite vhodné nie je!
Musíte byť tiež dobre jazykovo vybavený, lebo slovenčina na jednotku s hviezdičkou je tu základný predpoklad. Výhodou potom je, že sa dá presadiť nielen na plný či skrátený úväzok ako klasický zamestnanec, ale spolupracovať ako telefonista s nejakou firmou môžete aj na IČO, teda ako živnostník.
Prácu ponúkajú aj takzvané agentúry call centier, ktoré neustále prijímajú nových telefonistov. Môžete prísť aj na dva dni v týždni, ktoré máte voľné, a zdokonaľovať sa v call centre postupne, čo je výhodné, najmä pokiaľ nepreferujete každodennú činnosť. Call centrum nepotrebuje len kmeňových zamestnancov, ale aj záskok.
Na akých portáloch hľadať ponuky?
Pracovné weby sú vám k dispozícii
Samozrejme, že profesia.sk alebo kariera.sk sú základom, pretože call centrá naberajú nových zamestnancov hlavne sem. Naučte sa teda ešte dnes pracovať s vyhľadávačom a filtrovať na kľúčové slová „telefonista“, „call centrum“, „operátor call centra“ a podobne.
Ďalšiu príležitosť potom ponúka aj webtrh.cz, čo je webová stránka, kde sú registrované tisíce firiem, ktoré hľadajú komunikatívnych ľudí. Každý deň si tak môžete pozrieť novinky v inzercii a poslať odpoveď, za to nič nedáte – aj keby nikto nezareagoval, vôbec nič sa nedeje, aspoň ste to skúsili a druhýkrát už istotne budete mať viac šťastia.
Telefonista na voľnej nohe
Ďalším variantom je, že budete sami ponúkať svoje služby, dáte si niekoľko inzerátov na rôzne portály a budete čakať, kto sa vám ozve. Obchodný zástupca, respektíve telefonista – náplň práce môže byť veľmi rôznorodá – spoločným menovateľom je aktívne volanie na rôzne čísla, snaha osloviť nových klientov a pod.
Oslovte agentúry call centier
Tieto agentúry neustále naberajú nových telefonistov do svojich call centier. Skúste sa im ozvať, určite sa nájde nejaké voľné miesto.
Crystalcall.eu
Bratislavská firma vznikla v roku 2004 a za necelé dve dekády uskutočnila viac ako osemdesiat miliónov telefonátov. Pracovala na viac ako piatich stovkách projektov a má skúsenosti nielen so slovenským, ale aj s maďarským a rumunským trhom.
Crystal Call stále hľadá nové talenty. Čo môžete u nich získať? Stabilnú prácu z domu, ohodnotenie podľa reálnych zásluh, možnosť zlepšovať svoje komunikačné schopnosti a príležitosť kariérneho rastu. Na tejto stránke nájdete ich pracovné ponuky.
Pracujvcallcentre.sk
Stránku pracujvcallcentre.sk a call centrum Credit Call prevádzkuje spoločnosť CreditCall, s.r.o. Bratislavská spoločnosť, ktorá prináša kariérne možnosti aj pre nováčikov v oblasti telemarketingu. CreditCall je určená študentom, seniorom aj absolventom. Ak ste dôchodca, ktorý si chce privyrobiť, prípadne hľadáte novú prácu, môžete sa ozvať tejto spoločnosti.
Dealfactory.sk
Obchodná stratégia na mieru, to je hlavné krédo Deal Factory, spoločnosti sídliacej v Žiline. Venuje sa aj školeniu obchodných tímov a prenájmom obchodných zástupcov.
Deal Factory sa dokážeme prispôsobiť vášmu času. Je na vás, ako si prácu časovo rozložíte, dôležité je, že príde výsledok. Tu nájdete aktuálne ponuky od Dealfactory.sk.
CreditCall.sk
Toto call centrum sa aktívne venuje zákazníckemu servisu, aktívnemu telemarketingu, prieskumom a vymáhaniu pohľadávok. Do svojich pobočiek, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, Topolčanoch, Zvolene a Žiline, neustále naberajú nových telefonistov.
Chcete sa stať členom ich tímu? Napíšte im! Zoznam ponúk najdete tu.
Procall.sk
Svoju pracovnú kariéru na pozícii operátor call centra, resp. pracovník telemarketingu môžete začat vo firme PROCALL, s.r.o, ktorá prevádzkuje portál www.procall.sk. V dobe písania tohto článku síce nikoho nehľadajú, ale pokojne im môžete poslať svoj životopis a keď budú mať voľné miesto, ozvú sa vám. Viac info tu.
eCallSlovakia.sk
Popredná spoločnosť, ktorá je na trhu v oblasti telefonických služieb už 10 rokov. Ecall Slovakia sa venuje predovšetkým aktívnemu a pasívnemu telemarketingu a prieskumu verejnej mienky. Pracovné ponuky od tejto agentúry nájdete tu.
Mediacall.cz
Zaloviť môžete aj v českých vodách. Mediacall je call centrom so sedemnástimi rokmi skúseností. Svojim klientom ponúka profesionálne telemarketingové služby, zákaznícku podporu, marketingové prieskumy atď.
Nezáleží na tom, či ste krátko po škole, na materskej alebo máte pár rokov do dôchodku. Dôležité je, že máte chuť naučiť sa nové veci a nebojíte sa komunikácie. Všetko ostatné vás tam naučia.
Aktuálne hľadajú na webovej stránke niekoľko nových kolegov, takže . mrknite sa na ich ponuky
Emea.cz
Spoločnosť EMEA pôsobí v ČR už od roku 2003, má za sebou spoluprácu s Vorwerk, Tesco Mobile alebo DecoDoma. Prevádzkuje aj unikátnu chránenú dielňu. Ponuky sú teda vhodné aj pre zdravotne postihnuté osoby OZP/ZŤP. Tu nájdete aktuálne pozície.
Zavolame.cz
Call centrum, ktoré slúži hlavne obchodnej klientele a dohovára schôdzky po telefóne. Sídli v Brne a ponúka aj softvér Infina, v ktorom si každá firma zobrazí prehľad schôdzok, štatistiky, faktúry a ďalšie dôležité veci.
Firma ponúka svojim zamestnancom prácu v prostredí so skvelou atmosférou, kde máte možnosť kariérne rásť, oceníte flexibilitu, homeoffice a nadpriemerné ohodnotenie.
Tu nájdete voľné pozície od tejto agentúry.
Portály zamerané na mikropráce
Ponúkajú sa aj mikroportály, medzi ktoré patrí napríklad jaspravim.sk alebo stovkomat.cz. Jednoducho, čím viac kanálov budete sledovať, tým skôr zvyšujete aj počet pracovných príležitostí, na ktoré každý deň môžete naraziť. Kto je aktívny, ten si v čase nízkej nezamestnanosti nájde prácu veľmi ľahko.
Tieto mikroportály majú prehľadne rozdelené kategórie a okrem prekladov, copywritingu alebo tvorby webových stránok a ďalších IT dopytov určite nájdete aj niečo, čo sa zameriava na aktívny telemarketing. A nikde nie je napísané, že musíte chodiť do kancelárie. Dnes je predsa taká doba, keď je práca na diaľku stále diskutovanejšou témou, však?
Hľadajte tiež všade okolo seba
Sociálne siete môžu priniesť ďalšie tipy, call centrá môžu umiestňovať reklamu aj do rôznych skupín, kde sa hľadá práca online. Rozhoďte preto siete aj do tohto prostredia, Instagram alebo Facebook sú ideálnym terčom.
Ponuky práce z domu v tejto oblasti môžete sledovať aj na mojej stránke. Konkrétne tu.
Pracovať pre aktívne alebo pasívne call centrum? Aký je rozdiel?
Čo si predstaviť pod týmito dvoma pojmami? Ako chápať aktívne call centrum a ako sa líši od svojho pasívneho variantu? Odpoveď je veľmi jednoduchá, zatiaľ čo aktívne centrá sa snažia volať klientom a získavať nových záujemcov tak, že budú priamo oslovení, pasívne centrá sú tu skôr ako zákaznícke centrá poskytujúce odpovede na rôzne otázky a slúžia ľuďom, ktorí majú určité problémy. Zatiaľ čo v prvom prípade sú telefonáty krátke (vrátane tých, čo sa končia prudkým zavesením už po prvej vete), všeobecne trvajú len minúty, pasívne call centrum musí mať zamestnancov pripravených aj na dlhšie rozhovory. Podstupujú potom aj dlhšie školenia a je pravda, že keď ľudia sami aktívne volajú, môžu mať naliehavý problém a o to nástojčivejšie budú aj požadovať jeho riešenie.
Je potrebné mať nervy zo železa a tento predpoklad platí oveľa viac ako pri iných povolaniach, keď prichádzate tiež do styku s verejnosťou. Porucha reči je minimálne na žltú kartu, ale so všetkým sa pochopiteľne dá pracovať.
Pár slov na záver
Radiť klientom, nájsť s nimi optimálne riešenie, ideálne by bolo nekoktať a nezadrhávať sa v toku reči – to rozhodne nedokáže každý. Pre silných introvertov táto práca určite nie je, pretože ak sa neradi rozprávate s ľuďmi, bude lepšie, keď sa poobzeráte po inej práci.
Odporúčam prečítať si aj diskusné fórum, možno tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.
Máte už skúsenosti s prácou operátora call centra? Ak áno, čo hovoríte na túto profesiu? Potešíte ma, ak sa zapojíte do diskusie a napíšete svoje vlastné skúsenosti.
Ak ste našli v zozname nejakú chybu alebo máte tip na portál, prípadne facebookovú skupinu, ktorá sa v tomto článku nenachádza, budem rád, ak ich doplníte do diskusie.
Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".
Mohlo by vás zaujímať
Diskusná téma: Telefonista, call centrum
Neboli nájdené žiadne príspevky.