Testovanie hier, aplikácií a webov - kde hľadať zákazky či prácu?

Testovanie hier a aplikácií v praxi. Kde nájsť takú brigádu? Dnes nie je žiadnym prekvapením, že nové pracovné miesta vznikajú ako huby po daždi. Odhaduje sa, že až 85 % ľudí bude o 30 rokov pracovať na pozíciách, ktoré ešte momentálne neexistujú. Zaujímavým fenoménom je i práca z domu, home office, ktorá poskytuje viac miesta na osobný život i rozvoj kreativity. V prípade, že hľadáte prácu z domu, možnosťou pre vás môže byť i testovanie online (PC alebo mobilných) hier, prípadne aplikácií a webových stránok.

 

Kým doteraz pre nás mohlo objavovanie nových hier či skúšanie aplikácií predstavovať predovšetkým voľnočasovú aktivitu, dnes sa karta obrátila. V tomto článku vám prezradím všetko, čo by ste mali vedieť o testovaní hier, mobilných aplikácií či webových stránok. Čiže aká je náplň práce testera a čo budete potrebovať, ak by ste sa chceli stať testerom na voľnej nohe, prípadne by ste mali záujem pracovať pre nejakú spoločnosť.

 

Súčasťou článku je aj pár tipov a nápadov, ako a kde nájsť zaujímavé ponuky práce, brigády či zákazky z tejto profesie. To znamená:

  • pracovné portály,

  • portály mikropráce,

  • zákazkové portály – stránky, ktoré sa venujú výlučne náboru uchádzačov na pozície IT tester, beta tester PC hier, tester mobilných a webových aplikácií a podobne,

  • facebookové skupiny – aj na sociálnych sieťach je možné nájsť zaujímavé zákazky či brigády v oblasti testovania počítačových hier, prípadne aplikácií či webov.

  • katalógy freelancerov – ak ste nezávislý profesionál na voľnej nohe,

 

Čo je náplňou práce testera hier či aplikácií? 

Testovanie hier a aplikácií za peniaze je nepochybne snom mnohých hráčov a fanúšikov počítačových hier.

Ako už napovedá samotný názov, tester sa venuje testovaniu všetkého, čo sa vyskytuje v hre (v aplikácii). Častým omylom je predstava, že tester hier si dopraje niekoľkohodinové hranie hry alebo len prechádza aplikáciou a zaznamenáva, aký dojem na neho robí. Nie je to tak. Testovanie hry predstavuje zdĺhavý proces, počas ktorého sú nevyhnutnými požiadavkami všímavosť a trpezlivosť. Vývoj jednej špičkovej hry trvá aj 3 roky, preto testeri aj ostatní členovia tímu musia byť nesmierne trpezliví.

Úlohou testerov hier je preverovanie hrateľnosti a grafiky hry. Je potrebné vcítiť sa do toho, čo bežný užívateľ očakáva od hry. Ale rovnako nesmieme zabudnúť na to, že prácou testera je nájsť a vychytať všetky chyby, ktoré by znižovali výslednú kvalitu produktu a ktoré by pre potenciálneho zákazníka predstavovali obrovský problém. 

Nadšenie z hrania hier je síce dobrým základom, nie je však dostatočné. A to najmä v prípade, že to s touto prácou myslíte vážne a chcete si pomocou nej vytvoriť udržateľný príjem. Testeri sa musia zameriavať viac na analýzu a vylepšovanie obsahu, než aby sa zabavili a hru dokončili.

 

osobná franšíza

Známe herné štúdio Blizzard Entertainment napríklad poznamenáva, že jeho testeri musia mať tiež vynikajúce písomné a ústne komunikačné zručnosti, aby mohli programátorom presne opísať, kde sú nedostatky.

 

Vývojári / programátori, ktorí pracujú na vývoji hry, potrebujú testerov, vďaka ktorým odhalia skryté možnosti a dostanú spätnú väzbu priamo od tých, ktorí budú hry reálne hrať.

 

Game tester pracujúci na diaľku. Táto práca rozhodne nie je prechádzka ružovou záhradou.

 

Pri testovaní aplikácií a webov má všímavosť tiež svoje miesto, ale rovnako je potrebné sa zamerať na to, ako fungujú jednotlivé súčasti a či je celé prostredie prívetivé a jednoduché na ovládanie. 

 

Každý z nás miluje inteligentné a efektívne riešenia – prácou testera je zistiť, či skutočne aj daný produkt disponuje takými riešeniami. Je potrebné zamerať sa na každú permutáciu možných riešení a otestovať, či sa v nej nenachádzajú chyby alebo sa nevyskytnú iné problémy. 

 

Ako sa stať testerom?

  • Nadšenie z PC hier či mobilných aplikácií je v tomto smere dôležitým prvkom, ale ako som už na predchádzajúcich riadkoch naznačil, nie je to jediná potrebná vlastnosť.

  • Zamerajte sa na správne vzdelanie – v tomto bode nehovorím len o vysokoškolskom vzdelaní v oblasti informatiky (i keď je mimoriadne prospešné). Využiť môžete znalosti z rôznych kurzov alebo internetových stránok, ktoré vás spoľahlivo prevedú online svetom testovania. Znalosť programovacích jazykov je samozrejmosťou, pri testovaní webov by ste mali ovládať programy ako HTML, CCS, PHP či Javascript.

  • Komunikujte – vyhľadávajte nové príležitosti a zamerajte sa na testovanie online hier vo svetovom meradle. Možno to pre vás bude spočiatku predovšetkým brigáda, ale to neznamená, že táto práca z vás nemôže urobiť profesionála na voľnej nohe (freelancera). Zákazky prichádzajú predovšetkým od zahraničných spoločností, a preto je dôležité osviežiť si i komunikáciu v anglickom jazyku. 

  • Dbajte na kvalitu – peniaze nie sú všetko, a tak si dajte záležať predovšetkým na kvalite odvedenej práce.

 

Ako a kde nájsť ponuky práce a zákazky z oblasti testovania online hier? 

Testovanie počítačových a mobilných hier (v tomto bode sa môžeme zamerať i na testovanie webov a aplikácií) si vyžaduje neustále hľadanie nových príležitostí. Je veľmi nepravdepodobné, že by vás hneď na začiatku kariéry oslovili veľké spoločnosti samy. Preto sa zamerajte na hľadanie samostatne. Zaujímavé ponuky môžete objaviť na rôznych portáloch, ktorých prehľad prinášam na nasledujúcich riadkoch. 

 

1. Pracovné portály 

Na pracovných portáloch uverejňujú spoločnosti pozície, ktoré práve potrebujú obsadiť. Vzhľadom na to, že mnohé spoločnosti uprednostňujú predovšetkým freelancerov (nezávislých odborníkov na voľnej nohe), oplatí sa pri prieskume ponúk zamerať i na ne. Okrem testovania PC hier sú veľmi často centrom záujmu i práce zamerané na testovanie webových stránok i mobilných aplikácií. Možno hneď na začiatku nenatrafíte na zvučné mená, ale na druhej strane je veľmi užitočné získať prvé kontakty, skúsenosti i referencie. 

Pri prehliadaní vám odporúčam napríklad najväčší slovenský portál profesia.sk, na ktorom každý deň pribudnú zaujímavé ponuky práce na doma aj v tejto oblasti. Rovnako nevynechajte ani brigady.sk, jooble.sk, istp.sk alebo sme.sk.

 

2. Portály mikropráce

Vo väčšine prípadov fungujú tak, že na nich uverejníte svoj inzerát s ponukou práce a s požadovanou cenou

Odporúčam vám zapojiť kreativitu a zamerať sa na vytvorenie skutočne zaujímavého a pútavého inzerátu, ktorý osloví potenciálnych zamestnávateľov, resp. firmy, ktoré hľadajú testerov. V našich končinách je vyhľadávaným portálom jaspravim.sk (je dostupný i v Českej republike, kde ho objavíte pod názvom jaudelam.cz). Tu nájdete prehľad SK portálov zameraných na mikro-brigady.

V zahraničí je známy predovšetkým portál guru.com, fiverr.com alebo upwork.com. Každý z týchto portálov vám umožňuje získať ponuky a zviditeľniť sa. Pred uverejnením inzerátu odporúčam zamerať sa i na malý prieskum trhu, ktorý vám prezradí mnohé o požadovanej sume alebo o službách, ktoré prinášajú beta testeri hier, aplikácií a webových stránok. V tejto recenzii nájdete prehľad zahraničných portálov mikropráce.

 

3. Zákazkové portály

Jedna z najlepších možností, ako si nájsť prácu v prostredí testovania PC hier, mobilných a webových aplikácií. Existuje veľa portálov, ktoré ponúkajú takúto prácu, žiaľ, na Slovensku nenájdeme ani jeden. Všetky nižšie spomínané portály pochádzajú zo zahraničia (naberajú záujemcov z celého sveta), preto by ste mali ovládať anglický jazyk (prípadne vedieť dobre používať Google prekladač). Bez neho sotva dáte programátorom a vývojárom hier vedieť, kde sa vyskytujú nejaké chyby.

 

Ak ste sa odhodlali vyskúšať niektorý z nižšie uvedených portálov, urobte si pred registráciou prieskum. Overte si, či náhodou nejde o nespoľahlivú firmu, či dokonca o podvod.

 

PlaytestCloud.com

PlayTestCloud.com umožňuje používateľom zarobiť si peniaze prostredníctvom testovania mobilných hier. Ak sa chcete stať testerom hier na PlayTestCloud, stačí uviesť e-mailovú adresu a potom absolvovať kvalifikačný test, ktorý určí, či vás prijmú. 

Za jeden test, ktorý trvá približne 15 minúť, dostanete 9 USD. Výplata prebieha cez PayPal. Vhodné je to aj pre testera bez praxe. 

 

Test.io

Stať sa QA testerom môžete aj na stránke Test.io. Portál sa zameriava na testovanie najnovších aplikácií, webov a hier. Za každý nájdený problém dostanete štedro zaplatené, a to až do 50 dolárov za chybu. 

Ak nenájdete žiadnu chybu, portál ponúka možnosť zarobiť si dokonca len za hodnotenie aplikácií. 

Ide o remote spoluprácu, čiže všetko môžete robiť z pohodlia svojho domu. Výplata prebieha na internetové peňaženky PayPal, Payoneer alebo Skrill, možný je aj prevod na bankový účet.

 

TestingTime.com

TestingTime.com predstavuje ďalší zaujímavý spôsob, ako si zarobiť peniaze testovaním webových stránok. Portál uvádza, že používatelia si môžu privyrobiť až 50 dolárov za hodinu a testy (pokiaľ je to možné) sa uskutočňujú externe z pohodlia domova prostredníctvom programu Skype.

Testy zvyčajne trvajú 30 až 90 minút. Vhodné je to pre junior i senior testerov.

Platba prebieha opäť na internetovú peňaženku PayPal. Peniaze dostanete na účet v rozmedzí 5 až 10 dní.

           

Game-testers.net 

Jednoduchý názov hneď na prvý pohľad evokuje, čo je náplňou tejto stránky. Poďme však k faktom. 

Stránka uvádza, že každý tester môže testovaním hier zarobiť v prepočte 50 $ až 150 $ za hodinu testovania. Stránka vyžaduje podrobné hodnotenie produktov (predovšetkým nových videohier). 

 

Usertesting.com 

Ak máte vek nad 18 rokov, User Testing vám umožní riešiť celé spektrum úloh. Stačí odpovedať na niekoľko jednoduchých otázok a môžete sa pustiť do práce.

Stránka ponúka plat od 10 $ do 15 $ za 20 minút testovania. Výplata je možná na internetovú peňaženku Paypal.

 

UserPeek.com

UserPeek.com sa trochu líši od vyššie spomínaného portálu Usertesting.com, každopádne jedno majú spoločné, aj táto platforma je skvelým spôsobom, ako si privyrobiť peniaze testovaním webových stránok, aplikácií a hier.

Proces registrácie je veľmi rýchly. Jednoducho pošlete e-mail, stiahnete si ich testovací softvér, odošlete päťminútovú kontrolu vzoriek a potom skontrolujete, či vás prijali.

UserPeek platí za každý test 8 GBP a testy zvyčajne trvajú 20 minút. Je potrebné mať mikrofón a stiahnuť si softvér na nahrávanie obrazovky.

 

UserFeel.com

UserFeel.com je ďalšia zaujímavá platforma na testovanie použiteľnosti. Je to jeden z mála webov, ktorý je preložený do viacerých jazykov - slovenčinu tu však nenájdete.

Plat testera bez praxe je 10 USD za test. Podľa vyjadrenia spoločnosti zvyčajne test trvá 20 minút. Skúsení testeri, ktorí už majú nejakú prax, si môžu privyrobiť viac.

Je potrebné mať mikrofón a stiahnuť si softvér na nahrávanie obrazovky.

 

Bananatic.com

Nie je to úplne bežná platforma na testovanie hier, ale rozhodne môže zaujať. Za svoju prácu nezískate reálne peniaze, ktoré môžete previesť na svoj účet. Budete získavať bananas (banány), ktoré predstavujú virtuálnu menu. Platiť nimi môžete napríklad na stránkach Amazon (získate za ne darčekové karty). 

 

99Tests.com 

Stránka sa zaoberá predovšetkým testovaním softvérov. V tomto prípade je suma stanovená vždy na základe konkrétnej úlohy a zložitosti celého projektu (platby sú realizované prostredníctvom virtuálnej peňaženky PayPal).

Ak práve len začínate s testovaním, vaše kroky by mali viesť práve sem. Stránka 99 Tests je vhodnou možnosťou pre junior i senior testerov, pretože umožňuje realizovať celé spektrum úloh. Umožní vám tak lepšie pochopiť prácu testera.

 

Testerwork.com 

Láka vás predovšetkým testovanie aplikácií a webových stránok? Táto stránka by nemala uniknúť vašej pozornosti, pretože združuje viac ako 50 000 testerov z rôznych kútov sveta a medzi jej klientov patria tie najzvučnejšie mená. Presná suma opäť nie je určená, pretože sa odvíja od celkovej náročnosti projektu. 

 

Samozrejme, že podobných portálov, ktoré hľadajú QA testerov, je viac. Ak vám z vyššie uvedených nevyhovuje žiadny, skúste si urobiť vlastný prieskum. Možno nájdete spoločnosť, ktorá má lepšie podmienky. Stačí, ak viete dobre googliť.

 

4. Skupiny na sociálnych sieťach

Ideálne by bolo, ak by ste spočiatku sledovali prácu ostatných testerov. Možné je to prostredníctvom sociálnych sieti. Facebook a LinkedIn ponúkajú množstvo zaujímavých profilov a skupín, ktoré ponúkajú prácu či zákazky v oblasti testovania. 

Na úvod môžem odporučiť napríklad skupinu Game Discussion, ktorá sa nachádza na sociálnej sieti Facebook a obsahuje cenné rady. Pri hľadaní však môžete naraziť na celé spektrum ďalších. 

 

 

Ďalšie skupiny sú zahraničné, takže znalosť angličtiny je nepochybne dôležitá. Môžu vás však naozaj posunúť i v prípade hľadania nových zákaziek a pracovných príležitostí.

 

  • "GameTester" Z času na čas sa tam nájde aj nejaká ponuka pre testerov videohier.

  • "Snapout Studio"je to vydavateľ hier, ktorý často hľadá testerov. Na stránke majú aj užitočné informácie, ako sa stať testerom.

  • "Agate International"ďalšia zaujímavá skupina pre game testerov. Sú tam aj nejaké aktuálne ponuky (v čase písania tejto recenzie – 13. 6. 2021).

  • Linkedln – sociálna sieť pre všetkých profesionálov. Tam jednoducho musíte byť.

 

Zahraničných skupín je, samozrejme, viac. Stačí zadať do vyhľadávacieho poľa Facebooku, prípadne Google kľúčové slová „online game tester“, „game tester jobs Slovakia“ alebo „beta tester“ a podobne a vyhľadá vám ďalšie skupiny. Avšak treba sa mať na pozore, pretože aj tu môžete ľahko naraziť na podvod. Stránku či firmu, ktorá ponúka takúto prácu, si radšej vopred preverte. Stačí zadať do Google názov firmy a výrazy podvod, skúsenosti alebo diskusia a vyhľadá vám rôzne recenzie. V prípade, ak ide o zahraničnú firmu, tak scam, discussion...

 

5. Katalógy freelancerov

Ak by ste radi pracovali ako IT tester online appiek, prípadne počítačových či mobilných videohier, svoje šance môžete zvýšiť tak, že sa zaregistrujete na portály, ktoré zbližujú nezávislých profesionálov na voľnej nohe.

Katalóg freelancerov je užitočnou pomôckou i pre budúcich zamestnávateľov – často je možné prostredníctvom stránok získavať referencie a mať vytvorené portfólio, ktoré umožňuje rýchle zoznámenie sa s prácou daného freelancera. Zaregistrovať sa môžete napríklad na stránkach:

  • titans.sk

  • free-lance.sk

  • freelanceri.sk

  •  

Každá zo stránok má svoje vlastné pravidlá a poskytuje iné služby. Napríklad stránka titans.sk sa zaoberá predovšetkým združovaním freelancerov v oblasti IT, takže rozhodne odporúčam zamerať sa na vytvorenie profilu testera. Nič však nepokazíte ani v prípade, ak sa rozhodnete svoj dosah zväčšiť a zaregistrovať sa na každej zo spomínaných stránok. Prečo nie? Dajte si však záležať na tom, aby váš profil nebol len skopírovanou zbierkou prázdnych fráz. Pre budúcich zamestnávateľov je vždy dôležité, aby z profilu sálala autentickosť. Ak vo svete slov tápete, nebojte sa požiadať o pomoc niekoho skúseného. 

 

Výhody a nevýhody tejto profesie

Stať sa napríklad beta testerom hier má nepochybne veľa výhod. Asi tou najväčšou je, že tester má možnosť podieľať sa na vzniku hry, pri ktorej budú ostatní tráviť čas až za pár rokov. Navyše nejde len o odhaľovanie chýb, testeri majú možnosť aj sami navrhovať zlepšenia.

Vykonávanie tejto profesie má však aj pár negatív. Jedným z nich je stereotypná práca, resp. neustále opakujúca sa náplň práce. Každý tester dostane k dispozícii jednu hru a tú musí hrať stále dookola, teda 8 hodín denne, 5 dni v týždni, a to niekoľko rokov... Samozrejme, za predpokladu, že robí prácu na full-time (plný úväzok). Taký človek si len málokedy sadne za počítač a zahrá si nejakú hru aj po práci. A už vôbec nie, aby hru, ktorú celé tie roky testoval, hral aj po jej vydaní.

 

Ďalšou prekážkou by mohli byť vysoké požiadavky, ktoré kladú niektoré vývojárske firmy na svojich zamestnancov. Základnou výbavou každého správneho QA testera by mala byť výborná angličtina, komunikatívne schopnosti a hlavne skúsenosti na obdobnej pozícii, čo odradí veľa potenciálnych záujemcov.

 

Pár slov na záver 

Testovanie hier, aplikácií i webových stránok je skutočne zaujímavou možnosťou, ako si zarobiť peniaze prostredníctvom internetu. Práca testera však vyžaduje naozaj veľa práce, ktorá nepozostáva len zo zábavy. Rovnako je dôležité stále sa zlepšovať a zamerať sa i na zlepšenie svojej angličtiny. Ak sa však dokážete nadchnúť pre skúšanie nových vecí, smelo sa do toho pustite. 

 

Práce a brigády v oblasti testovania PC hier a mobilných či webových appiek môžete sledovať aj na mojej stránke, konkrétne tu.

 

Rozhodne si prečítajte tiež diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.

Ak už máte s touto témou nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Možno svojim príspevkom inšpirujete a motivujete ďalších návštevníkov mojej stránky.

Rozhodne si prečítajte tiež diskusné fórum, je pravdepodobné, že tam nájdete ďalšie zaujímavé informácie k téme.
Ak už máte s touto témou nejaké vlastné skúsenosti, podeľte sa o ne a napíšte do diskusie. Možno svojim príspevkom inšpirujete a motivujete ďalších návštevníkov mojej stránky.

 

Ak poznáte nejakú facebookovú skupinu, prípadne webovú stránku určenú pre IT testerov, game testerov, testerov aplikácií, ktorá sa v tomto článku nenachádza, napíšte do diskusie.

 

Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky". 

 

Author Juraj.

 

Mohlo by vás zaujímať:

Diskusná téma: Tester hier a aplikácií

Neboli nájdené žiadne príspevky.