V čom podnikať? Tu je 17 tipov na online podnikanie v roku 2024
Súčasné obdobie je pre väčšinu z nás veľmi náročné, a to nielen po psychickej stránke. Z dôvodu koronavírusovej pandémie totiž prichádza veľa podnikateľov a živnostníkov o klientov a zákazky, Európou prechádza vlna prepúšťania, dostavuje sa rad ekonomických problémov. Firmy sú nútené čo najviac využívať silu internetu, ktorý je viac ako inokedy potrebným spojovacím prvkom so širokým okolím. Pýtate sa, ako a v čom a ako začať podnikať z domu, keď stále nemáme pod kontrolou Covid-19, a tak musíme rátať s ďalšími lockdownami a obmedzeniami?
Veľkou výhodou online podnikania je, že ho môžete vykonávať z domu (nezáleží na tom, či bývate na dedine, alebo v meste) prostredníctvom svojho počítača a internetu, a to pokojne aj popri zamestnaní, štúdiu, dôchodku či materskej dovolenke.
V tejto recenzii si môžete prečítať 17 osvedčených nápadov na podnikanie na internete. V niektorých prípadoch môžete začať podnikať bez kapitálu, prípadne s minimálnou investíciou za predpokladu, že máte požadované vybavenie – napr. kvalitný PC/notebook s vysokorýchlostným internetom, fotoaparát a podobne.
Dúfam, že tu nájdete inšpiráciu. Poďme na to!
1. Streamovanie hier/e-športov na Twitch
Radi sa zabávate hrami, či už ide o konzolové, alebo PC varianty? Nezávisle od toho, či je to futbal, hokej, arkáda, RPG alebo príbeh, stratégia s prvkami real-time alebo napríklad závodná hra, bola by škoda sa o svoje nadšenie nerozdeliť s ďalšími fanúšikmi. Môžete potom robiť reklamu konkrétnym produktom alebo podnikateľom a získavať zaujímavé provízie.
Na portáli Twitch, ktorý prvýkrát uzrel svetlo sveta v júni 2011 a ktorého vlastníkom je spoločnosť Amazon, sa môžete stať už čoskoro profesionálnym streamerom – a ponúkať nielen obraz prostredníctvom videohry. Vysielajú sa aj hudobné predstavenia, talk show a podobne, repertoár je veľmi široký. Hry sú ale najobľúbenejšie, preto stačí, aby sa na váš stream pozeralo spočiatku priemerne 75 divákov a onedlho budete prijatí do partnerského programu...
Streamovanie online hier môžeme jednoznačne zaradiť k najzárobkovejším formám internetového podnikania, pretože niektorí streameri zarobia ročne aj cez stotisíc eur. Pár takých sa nájde aj v SR. Je to však beh na dlhú trať, pretože vybudovať si stále publikum môže trvať aj roky (ak sa vám to vôbec podarí). Taktiež je treba počítať s investíciou do lepšieho zariadenia.
A čo všetko budete potrebovať, aby ste mohli začať podnikať v tejto oblasti? Tu si môžete prečítať stručný návod, ako sa stať streamerom online hier.
2. Podnikanie na Amazone, Ebay či podobných portáloch
Predaj tovaru, to je to, o čo tu ide. Nejde len o Amazon, ale napríklad tiež o Ebay, Aukro alebo ďalšie weby. Amazon je však jasnou jednotkou, od roku 1994 sa patrične rozrástol a expandoval už aj na stredoeurópsky trh. Má totiž viac ako 300 miliónov zákazníkov a 2 milióny predajcov po celom svete. Napriek tak veľkej konkurencii máte rozhodne veľkú šancu na úspech, či už budete predávať produkty vlastnej značky, alebo cudzej.
Čo budete predávať, ako na predajnú logistiku a poplatky pre Amazon? To sú otázky, ktoré musíte vyriešiť ešte pred príchodom na tento pestrý trh. Na inšpiráciu sa môžete pozrieť napríklad na bestseller list, ktorý je k dispozícii priamo na webe Amazonu. Počítajte s paušálom každý mesiac, ktorý je 39 eur a provízie z predaja, ktoré môžu dosiahnuť až 15 %. Registrácia je o trochu zložitejšia téma, lebo budete potrebovať nielen IČO a občiansky preukaz, ale keď sa prepracujete cez administratívu, čaká na vás zaujímavý potenciál.
Na túto tému som napísal aj samostatný článok, takže ak by ste chceli viac informácií, prekliknite sa tu.
3. Handmade
Ďalší zaujímavý spôsob podnikania na internete. Viete šiť pekné šály alebo vrecúška naplnené voňavou levanduľou a zdobené tak, že budú peknou dekoráciou? To je len čriepok toho, čo môžete ponúkať, keď sa rozhodnete predávať tovar tzv. handmade, teda vyrobený ručne a s láskou. Drobnosti, čo potešia, avšak treba mať aj trošku umeleckého nadania. Ale ak ich vyrábate ako na bežiacom páse, prečo ich potom nezačať ponúkať online?
Môže to byť domáce mydlo, maličkosti pre deti, bytové doplnky, ale aj prírodná kozmetika, bižutéria, ozdoby na kabelky alebo napríklad rôzne zákusky – sortiment handmade je taký pestrý ako vaša predstavivosť.
Môžete skúsiť svoje produkty ponúkať nielen na handmade portáloch, ale napríklad aj na vyššie spomenutom Amazone, Ebay či Aukre. Čím viac komunikačných kanálov s potenciálnymi klientmi, tým je to lepšie...
Handmade je výborný nápad na podnikanie predovšetkým pre ženy, mamičky na materskej, pretože, táto práca si vyžaduje hlavne zručnosť. A čo si budeme nahovárať, ženy sú zručnejšie ako muži.
Výhodou je tiež, že spočiatku môžete predávať svoje dekorácie iba svojim známym aj bez vlastnenia živnostenského listu. Neskôr, keď sa vám váš biznis rozbehne, si jednoducho založíte živnosť a začnete predávať na rôznych portáloch zameraných na handmade výrobky. Je treba rátať s nejakou počiatočnou investíciou – materiál na výrobu (podľa toho, čo chcete vyrábať) a prípadné poplatky pri registrácii na predajné portály. Väčšina portálov si však neúčtuje žiadne poplatky.
4. Franchising
Určite ste tento termín už niekedy začuli, používa sa stále častejšie. Čo si pod ním vlastne predstaviť? Princíp je vlastne jednoduchý a keď budete mať dosť elánu, môžete tiež tento spôsob zárobku vyskúšať. Franchising sa k nám dostal z angličtiny, no pôvod má vo francúzštine „franchisage“, teda inak povedané, súhlas s predajom produktov či služieb jednej firmy pre nejakú inú spoločnosť. Pokiaľ kývnete, budete sa živiť ako franchisant.
Na SK ide aj o veľké firmy, svoju franchisingovú sieť má McDonald's alebo OBI, ale aj sieť drogérií Teta alebo lekárne BENU.
Výhodou môže byť ľahší začiatok. Nepotrebujete taký kapitál, ako keby ste začínali s vlastným nápadom. Riziko straty je teda nižšie a možnosť ďalšieho rastu je lepšia, čo sú hneď dve výhody do začiatku. Franchisor, teda ten, kto vám svoju značku dá k dispozícii, môže dobre poradiť aj začiatočníkom v oblasti podnikania. Prípadné chyby sa vyriešia pri komunikácii s centrálou, pričom ide len o jediné – o ďalšiu expanziu slávneho mena, značka musí byť v dobrých rukách. Prípadný úver na lepší štart potom môže byť ľahšie dostupný, spolupracujete totiž s osvedčenou značkou! Pokiaľ máte dobre zmapovaný miestny trh, je to ďalšia veľká výhoda oproti konkurencii.
Viac informácií o tomto biznise nájdete tu.
5. Točenie videí na YouTube, Instagrame a podobných portáloch
Pokiaľ máte dostatočný režisérsky talent, prečo ho nevyužiť v online priestore, však? Presne o tom je ďalšia možnosť online podnikania, ktorému sa môžete venovať – natáčanie rôznych videí na platformy, ktoré pozná celý svet – teda Facebook, YouTube, Instagram a veľa ďalších. Fotogenické osoby majú skvelé možnosti navyše, lebo môžu natočiť rôzne krátke videá, kde pôjde buď o zábavu, alebo o príspevky k rôznym témam.
Veselé skeče, zaujímavé rozhovory s ľuďmi, ktorí majú čo povedať, ale napríklad aj športové triky a kúsky na zjazdovke alebo u-rampe, nad ktorými sa tají dych. Predávať môžete všetko, o čo je záujem – točenie videí na sociálne platformy má mantinely len v rámci etických noriem.
Netreba stať sa Hitchcockom, zažiariť môžete, aj keď sprostredkujete niečo zo svojho vlastného života. Navyše ide o prácu na doma, natáčať videá v dobrom rozlíšení dnes dokážu aj smart mobily, takže ani nie je nutnosťou zháňať si hneď špeciálnu kameru.
Ak chcete začať podnikať a neviete v čom, môžete skúsiť točiť videá pre YouTube. Ako som uviedol vyššie, spočiatku to ide aj bez investície, lepšie vybavenie si môžete kúpiť, až keď zarobíte prvé peniaze.
Speňaženie videí odporúčam nastaviť, až keď budete mať slušnú základňu odberateľov. Do tej doby vám neostáva nič iného, ako pracovať na obsahu svojho kanála.
Točenie videí je výborná možnosť, ako začať podnikať bez živnosti. Tú si založíte, až keď vám vaše videá začnú zarábať.
6. MLM podnikanie
Takzvaný multi-level marketing, nazývaný niekedy tiež sieťový marketing, je atraktívnou témou v online biznise. Musíte si ale dávať pozor, aby ste nevložili dôveru do tzv. Ponziho schémy a počítať s tým, že podobný zárobok nie je pre každého – musíte mať v sebe nielen trpezlivosť a zmysel pre organizáciu vecí, ale aj ochotu naučiť sa nové veci.
Spočiatku ani nemusíte investovať veľké čiastky, takže prípadný neúspech nemusí príliš zabolieť a môže sa stať skôr životnou skúsenosťou.
MLM je založené na priamom predaji a tiež na tom, že produktu, ktorý odporúčate ďalším ľudom, plne dôverujete. Snáď každý sa už s touto témou stretol – treba rátať s minimálnou vstupnou investíciou (zvyčajne len niekoľko desiatok/stoviek eur), vďaka MLM si však môžete vybudovať celkom slušný pasívny príjem.
Nanajvýš stratíte čas, no s dobrým know-how sa môžete odraziť veľmi vysoko, najmä ak dobre rozumiete možnostiam sociálnych sietí. Je len na vás, koľko času si vyhradíte pre tento biznis. Ak máte nečakane dosť voľného času, stačí ho investovať do práce vo svete MLM. Možností na predaj finančných produktov, vitamínových doplnkov, spotrebného tovaru alebo rôznej kozmetiky formou multi-level marketingu je v slovenskom prostredí pomerne dosť.
MLM je ideálnym podnikaním pre ženy na materskej/rodičovskej dovolenke, pre zamestnancov, ktorí hľadajú vedľajší príjem popri práci alebo pre študentov popri štúdiu.
MLM vás dokáže uživiť, kým si však vybudujete väčšiu sieť odberateľov, môže to trvať aj niekoľko rokov. Z uvedeného dôvodu odporúčam tento biznis rozbehnúť popri zamestnaní.
Spočiatku sa dá podnikať aj bez živnosti.
7. Fotografovanie
Ak máte nadanie pre fotografovanie, môžete začať podnikať práve v tejto oblasti. Nafoťte čokoľvek, čo vidíte okolo seba a predajte fotky rôznym fotobankám, ktoré kvalitu snímok určite neodmietnu. Ak radi cestujete, fotografujte pamiatky a prírodné krásy. Môžete fotiť ľudí, životný štýl, delikatesy z kuchyne, jednoducho čokoľvek, čo je v danej chvíli možné.
Počítajte ale s tým, že nahrať len zopár fotiek do fotobanky nestačí, lebo ak chcete mať zaujímavý pasívny príjem, platí, že čím viac, tým lepšie. Výnimkou nie sú ani fotografi, ktorí do fotobánk nahrajú tisíce snímok a potom čakajú, komu sa zapáčia a kto ich použije – respektíve, kto zaplatí za licenciu na ich použitie – a provízia je razom na svete.
Vyskúšajte Shutterstock, Adobe Stock alebo Dreamstime, prípadne tiež 123rf alebo Bigstockphoto, stále ide len o malý počet možností, ktoré pred sebou reálne máte. Vo svete v súčasnosti existujú stovky fotobánk, spoľahlivých odberateľov určite tiež – treba len na nejakého natrafiť.
8. Affiliate marketing
Pokiaľ ste sa rozhodli podnikať z domu, toto je bezpochyby jedna z najlepších možnosti, ktoré sa ponúkajú.
Vo všeobecnosti affiliate marketing spočíva v tom, že si vytvoríte (alebo už máte) svoj blog, stránku, profil na sociálnej sieti a propagujete produkty alebo aj služby, za ktoré potom získate provízie z predajnosti. Ak pôsobíte presvedčivo a dostanete na stránku inzerenta veľký počet zákazníkov, provízny podiel potom môže dosahovať veľmi zaujímavé sumy.
Blog alebo kanál YouTube? Prípadne Instagram? Iste, práve tu sa informácie šíria raketovým tempom, a teda ak viete dobre pracovať so sociálnymi sieťami, máte veľkú výhodu. Pripraviť zaujímavý obsah a pritiahnuť publikum. Kto má dobrú slovnú zásobu a vie, ako zaujať ľudí okolo seba, má v affiliate marketingu rozhodne výhodu, aj keby „ešte len“ začínal. Veď vlastne typickým affiliate programom je napríklad taký Booking.com.
Ak by sa ma niekto spýtal, v čom je najlepšie podnikať v období koronavírusu, asi by som mu odpovedal v Affiliate marketingu.
Affiliate marketing považujem za najlepšiu a možno aj za najzárobkovejšiu formu podnikania. Nevýhodou oproti ostatným možnostiam však je, že vyžaduje pomerne veľkú investíciu peňazí a času (založenie webu/blogu, počiatočná investícia do reklamy, aby sa ľudia o vás dozvedeli a podobne).
O affiliate som na svojom webe napísal niekoľko článkov, preto ak vás táto metóda online podnikania zaujala, začať so štúdiom môžete tu.
9. Písanie článkov na voľnej nohe
Pokiaľ nemáte nadanie na fotene, ale naopak, ste majstrom slova, potom sa ponúka ďalší tip na zaujímavý zárobok. Píšte články, pripravujte texty na weby, blogy i do online magazínov bez ohľadu na tému, pretože ľudia majú záujem čítať prakticky o všetkom. Stačí si len nájsť zákazky. No ak ste v minulosti už aj vydali nejaké články, uveďte ich ako referencie a bude sa vám hľadať oveľa ľahšie.
Kto miluje domáce zvieratá, má už jednu tému istú, záujem je aj o články zamerané na financie, cestovanie alebo životný štýl. Ak máte pravopis a štylistiku na jednotku, bola by škoda to nevyužiť! Písali ste už svoje školské práce i spolužiakom? Potom ste ideálnym kandidátom! A opäť, stačí venovať tomu len toľko času, koľko chcete, respektíve v závislosti od frekvencie dopytu. Možno sa dočkáte príjemného prekvapenia a nájdete si prácu, ktorá vás bude baviť a k tomu slušný zárobok. Výhodou práce freelancera, ktorý píše na zákazku, je najmä to, že nezažije nudu.
10. Stávkovanie
Ak rozumiete športu a máte záujem stávkovať, je tu ďalšia zaujímavá príležitosť na online podnikanie. Budete na vlastný blog písať tipy pre začínajúcich stávkarov (a pochopiteľne nielen pre nich, veď každý sa rád inšpiruje).
Môžete sa ale prihlásiť aj na weby, ktoré naberajú nových tipérov – a začať písať k veci, keď máte čo povedať publiku. Príkladom je web kolemdvou.cz – stávková komunita, kde určite ocenia vaše rady a tipy.
Podobných stávkových portálov je na trhu, samozrejme, viac. Stačí len trochu googliť. Poznám niekoľko ľudí, ktorí si týmto spôsobom celkom slušne privyrábajú.
Hokej, futbal, tenis – tu sa medze nekladú, vyskúšať možno aj MMA, basketbalovú NBA a ďalšie športy, ktoré sú moderné, plné akcie, napätia a majú milióny fanúšikov po celom svete. Ponuka tipov sa potom môže rozrásť rovnako ako vaše povedomie o obľúbenom športe.
Keď vám budú tipy vychádzať, môžete stávkovať aj sami, bola by predsa škoda nevyskúšať všetky dostupné možnosti.
Tipovanie sa dá považovať za výborný nápad, ako začať podnikať bez peňazí, tzn. od nuly. Jedinou investíciou pre vás by mohla byť tvorba webovej stránky a reklama, aby sa ľudia o vás dozvedeli (ak však budete tipovať veľmi dobre, ľudia si k vám nájdu cestu aj bez reklamy). Nie je to však potrebné.
Spočiatku sa môžete zadarmo zaregistrovať na hore uvedenej stránke kolemdvou.cz (K2) a písať tipy pre ich komunitu. Sú aj ďalšie tipovacie stránky, niektoré si však pýtajú poplatok za registráciu.
Ak budete k tipom ponúkať aj analýzy zápasov, úspech máte zaručený.
11. Obchodovanie s kryptomenami
Dnes sa už neplatí len papierovými peniazmi, to je predsa jasné – a pred kryptomenami je šanca naplnenia osudového potenciálu, ktorý majú už od čias, čo sa o nich začalo hovoriť prvýkrát.
Rozumiete svetu Bitcoinov, Litecoinov alebo ďalších kryptomien? Viete dobre predvídať zmeny na trhu a Forex trading nie je pre vás len cudzím slovom? V súčasnej dobe je na svete viac ako päť tisíc kryptomien a počet neustále narastá, budúcnosť je preto písaná jasne. Stačí len staviť na dobrého koňa, ktorým môže byť osvedčená značka alebo relatívny nováčik, ktorý už stihol získať zaujímavé renomé.
A ako sa orientovať? Vodidlom môže byť aj zalistovanie na renomovanej burze, vďaka čomu získate viac istoty.
12. Tvorba blogu
Píšte blog, to sa jednoducho povie, ale možno horšie urobí. Dôležité je hlavne začať! Môže ísť o vtipné rozprávanie o vašom všednom živote, ale aj o cestovateľské zážitky, tipy na rôzne recepty do kuchyne, lifestyle, proste čokoľvek, čo vám len napadne – mantinely sú relatívne široké.
Zarobiť si potom môžete niekoľkými spôsobmi, môžete využiť Google AdSense a mať zisky z reklamného priestoru, ponúka sa tiež Affiliate marketing, teda propagácia nejakého produktu alebo služby s tým, že budete mať klasickú províziu z predajnosti. A v neposlednom rade sa ponúka aj predaj vlastných produktov.
Píšte o tom, na čo máte chuť. V období koronavirusovej krízy, keď treba zostávať doma, môže ísť aj o dobrú formu terapie. A možno pobavíte i ďalších ľudí a potom budete mať omnoho lepšiu karmu.
13. Vytvorenie vlastného e-shopu
Kedy treba začať s podnikaním online z pohodlia domu, ak nie práve teraz? V súčasnom období sa veľa vecí presúva do priestoru online a veľmi dobrý obrat potom môže mať aj začínajúci e-shop. Stačí si len premyslieť sortiment, ktorý môže súvisieť so súčasnou spoločenskou situáciou alebo z nej ponúknuť únik – od stolných hier až po dobroty z vlastnej záhrady na nedeľný obed.
IČO, skladovacie priestory, určitý kapitál na začiatok a môžete skúsiť šťastie práve s produktmi, v ktoré naozaj veríte. Založenie e-shopu môže byť aj zadarmo alebo s minimálnymi nákladmi, ale ak chcete prepracovanejšiu grafiku, ktorá bude vytvorená priamo na mieru sortimentu, samozrejme, treba počítať s určitými výdavkami.
14. Prekladanie pre freelancerov
Kto ovláda cudzí jazyk, určite by nemal váhať! Angličtina je najžiadanejšia, ale ak viete po nemecky, francúzsky, španielsky a rusky, rozhodne máte pred sebou tiež výborné vyhliadky. Ponuky určite získate aj ako začiatočník, len nebudú také pestré a časté.
Ak disponujete jazykovým certifikátom, nebojte sa ozvať agentúre, ktorá vás preverí a potom v nej môžete pracovať – na diaľku, na PC cez internet, jednoducho podľa svojich časových možností, ktoré si dohodnete vopred. Úroveň C1 je určite dobrým predpokladom do budúcnosti, nikde nie je napísané, že sa nebudete ešte zlepšovať.
S prekladmi môžete začať ešte dnes, pretože na sociálnych sieťach existuje veľa skupín, kde môžete nájsť prvé zákazky. A akým témam sa venovať? Šport, lifestyle, ale aj semestrálne práce, seminárky, čokoľvek pre školopovinnú mládež. Niektorí potrebujú preložiť aj návody na elektroniku, krátke príbehy, texty na rôznorodé témy. Každý deň sa objaví niečo nové a zaujímavé!
15. Prepisovanie audio a video súborov na text
Ste rodený ďateľ a máte výborné uši? Potom by bola iste škoda nevyužiť svoj talent na rýchle prepisovanie na klávesnici bez chýb a preklepov. Pre takých ľudí previesť audiozáznam alebo stopu z videonahrávky do Wordu nemusí byť vôbec ťažké! Prihláste sa, dokončite vstupný test a potom už len hľadajte nové a nové zákazky.
Ak máte voľný čas, nie je dôvod neskúsiť niečo také, najmä keď viete písať všetkými desiatimi, máte cit pre daný jazyk a viete, že ste jednoducho blesk. Ovládate angličtinu? Potom máte možnosti široko otvorené, pretože táto reč momentálne vládne svetu, ale uplatníte sa aj s dobrou španielčinou a ďalším svetovými jazykmi.
Je jasné, že s trochou šťastia môžete nájsť značné množstvo zákaziek na internetových portáloch špecializujúcich sa na prepisy.
16. Ghostwriting
Talent na písanie vo vás skrátka drieme, otvorte preto dvere a dajte mu priestor! Ghostwriting znamená prácu spisovateľa za honorár – s jednou jedinou výnimkou – práca totižto nebude podpísaná vaším menom, ale za svoju ju označí váš zadávateľ.
Celebrity, umelci alebo politici využívajú na uverejnenie svojich pamätí služby práve takýchto profesionálov na voľnej nohe. Je to skrátka taký copywriting bez podpisu, ak nestojíte o veľkú publicitu, možno ide o vhodné riešenie práve pre vás.
Tí najlepší, ktorí píšu pre nakladateľstvo európskeho či svetového formátu, môžu mať honorár až v desiatkach tisíc dolárov. Prečo to teda neskúsiť, všakže?
17. Online investovanie
Láka vás tento pestrý svet? Môžete vložiť peniaze do komodít, akcií, binárnych opcií, nehnuteľností alebo kryptomien, ponúka sa úplne voľné pole pôsobnosti. Avšak pozor, je potrebné, aby ste sa ako začiatočníci zbytočne nespálili, preto berte na vedomie rady skúsených a snažte sa podľa nich riadiť! Začnite s menšími čiastkami a postupne sa učte. Ako hovorí klasik, nikto učený z neba nespadol, a tak si sami musíte ohmatať prostredie, ktorému sa budete venovať. Úspech nie je automatický, záleží trochu na šťastí, ale ešte viac na znalostiach trhu, ktoré sa získavajú postupne.
Online investovaniu sa môžete venovať aj krátkodobo, ale ovocie prinesie hlavne trpezlivosť. Nekonajte nijako unáhlene, trh má svoje špecifiká, a preto je samozrejmé, že dôjde k poklesu alebo vzostupu, čo môže byť niekedy aj veľmi rýchle. Je potrebné si zachovať chladnú hlavu a vedieť, že už v najbližších týždňoch sa karta ľahko obráti. Diverzifikácia portfólia je dnes dôležitá vec, takže pokiaľ investujete do nehnuteľností, pôdy a starožitností, oplatí sa ešte pribrať online investície. Začiatky nemusia byť zložité, počiatočný kapitál môže byť skutočne symbolický.
Investovaniu sa venujem podrobnejšie v tomto článku. Spomínam v ňom niekoľko serióznych spoločností, ktoré vám umožnia investovať už od pár desiatok eur.
Pár slov na záver
Ako vidíte, možností, v čom sa dá podnikať z domu, je skutočne veľa. Pri niektorých dokonca ani nemusíte investovať žiadne horibilné sumy (možno investícia do tvorby vlastnej webovej stránky a do reklamy, aby sa ľudia o vás dozvedeli). Jediné, čo budete potrebovať okrem nejakých tých znalostí, je chuť na sebe popracovať a neustále sa zdokonaľovať.
Mohlo by vás zaujímať:
Kde nájsť nové zákazky? Tu je 50 overených webov – v recenzii nájdete viac než 50 zákazkových portálov a FB skupín, kde si freelanceri môžu hľadať nových klientov. Vhodné je to aj pre začiatočníkov, ktorí hľadajú prvé referencie.
Máte už nejaké skúsenosti s niektorou z vyššie spomínaných možností? Ktorá z nich sa pre vás javí ako najlepšia? V čom sa podľa vás vyplatí podnikať najviac? Poznáte nejaké ďalšie zaujímavé tipy na online podnikanie z domu, ktoré ste v tomto článku nenašli? Napíšte do diskusie.
Našli ste v tomto článku zaujímavé informácie, ktoré považujete za prospešné? Potom sa o ne podeľte so svojimi známymi a možno tak niekomu pomôžete. Stačí, ak článok budete zdieľať alebo mu dáte like. Určite odporúčam lajknúť moje facebookové skupiny, v ktorých neustále zverejňujem novinky týkajúce sa práce z domu a podnikania na internete. V prvej skupine sa zameriavam všeobecne na zárobok na internete (toto je odkaz), druhá facebooková skupina patrí ponukám práce z domu (odkaz nájdete tu). Kliknite na ,,páči sa mi to" a v upozorneniach nastavte ,,dostávať všetky príspevky".
Mohlo by vás zaujímať:
Diskusná téma: V čom podnikať? - 15 tipov
Neboli nájdené žiadne príspevky.